Ֆրանսիան դատապարտում է Ղարաբաղյան հակամարտության գոտում հրադադարի պայմանավորվածության խախտումը
Ֆրանսիայի իշխանությունները դատապարտում են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում հրադադարի շուրջ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների խախտումը: ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է Ֆրանսիայի արտգործնախարարության ներկայացուցիչը՝ կողմերին կոչ անելով խստագույնս պահպանել Մոսկվայում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները:
«Մենք դատապարտում ենք բռնության շարունակությունը, որ ուղղությամբ էլ որ լինի, և կողմերին կոչ ենք անում վերջ տալ դրան», - ասել է նա:
ԱԳՆ ներկայացուցիչը հիշեցրել է, որ Ֆրանսիան «ողջունում է հումանիտար հրադադարը, որն ուժի մեջ է մտել 2020 թվականի հոկտեմբերի 10-ից»:
«Այսօր կողմերի համար հրամայական է խստորեն պահպանել արդեն ձեռք բերված պայմանավորվածությունները, որոնք հնարավորություն կտան շարժվել դեպի ռազմական գործողությունների ամբողջական դադարեցում», - ասել է նա:
«Ֆրանսիան, հանդիսանալով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող պետություն, լիարժեքորեն պատրաստ է նպաստել առանց նախապայմանների բանակցությունների վերսկսմանը՝ հակամարտության խաղաղ կարգավորման հանելու նպատակով»,- նշել է ներկայացուցիչը:

Франция осуждает нарушение договоренностей о прекращении огня в Нагорном Карабахе
Власти Франции осуждают нарушение договоренностей о прекращении огня в непризнанной Нагорно-Карабахской республике. Об этом заявил в понедельник в ходе брифинга представитель французского внешнеполитического ведомства, призвав стороны конфликта строго соблюдать согласованные в Москве условия, передает ТАСС
"Мы осуждаем продолжение насилия, откуда бы оно ни исходило, и призываем стороны положить этому конец", - сказал он. Франция, напомнил представитель МИД, "приветствовала гуманитарное прекращение огня, вступившее в силу 10 октября 2020 года". "Сегодня крайне необходимо строгое соблюдение сторонами уже достигнутых договоренностей, что позволит продвигаться к полному прекращению военных действий", - считает он.
По словам дипломата, "Франция, являющаяся сопредседателем Минской группы ОБСЕ, полностью готова содействовать возобновлению переговоров без всяких условий с тем, чтобы достигнуть политического урегулирования этого конфликта".