Ֆրանսիան դատապարտում է Ղարաբաղյան հակամարտության գոտում հրադադարի պայմանավորվածության խախտումը
Ֆրանսիայի իշխանությունները դատապարտում են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում հրադադարի շուրջ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների խախտումը: ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է Ֆրանսիայի արտգործնախարարության ներկայացուցիչը՝ կողմերին կոչ անելով խստագույնս պահպանել Մոսկվայում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները:
«Մենք դատապարտում ենք բռնության շարունակությունը, որ ուղղությամբ էլ որ լինի, և կողմերին կոչ ենք անում վերջ տալ դրան», - ասել է նա:
ԱԳՆ ներկայացուցիչը հիշեցրել է, որ Ֆրանսիան «ողջունում է հումանիտար հրադադարը, որն ուժի մեջ է մտել 2020 թվականի հոկտեմբերի 10-ից»:
«Այսօր կողմերի համար հրամայական է խստորեն պահպանել արդեն ձեռք բերված պայմանավորվածությունները, որոնք հնարավորություն կտան շարժվել դեպի ռազմական գործողությունների ամբողջական դադարեցում», - ասել է նա:
«Ֆրանսիան, հանդիսանալով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող պետություն, լիարժեքորեն պատրաստ է նպաստել առանց նախապայմանների բանակցությունների վերսկսմանը՝ հակամարտության խաղաղ կարգավորման հանելու նպատակով»,- նշել է ներկայացուցիչը:

France Condemns the Violation of Humanitarian Ceasefire in Nagorno Karabakh
The authorities of France condemn the violation of the agreement on humanitarian ceasefire in Nagorno Karabakh conflict zone, as TASS reports, a foreign ministry representative of France said, strongly urging the sides to preserve the Moscow agreements.
"We condemn the continuation of violence, wherever it comes from, and call on the parties to put an end to it," he said
''Today, it is imperative that the parties strictly adhere to the agreements already reached, which will make it possible to move towards a complete cessation of hostilities,'' the representative announced.
''France, as an OSCE Minsk Group Co-chair country, is fully ready to contribute to the resumption of negotiations without any preconditions aimed at reaching a peaceful settlement to the conflict'', he added.