Թրամփն Ադրբեջանին պետք է ասի, որ չի հանդուրժի ռազմական գործողություններ Ղարաբաղում. Բայդեն
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմը պետք է դադարի Անկարայի հետ խաղալ և Ադրբեջանին հայտարարի, որ չի հանդուրժի ռազմական գործողությունները Ղարաբաղյան հակամարտության գոտում։ ԱՄՆ նախագահի թեկնածու Ջո Բայդենը նման հայտարարությամբ է հանդես եկել իր պաշտոնական կայքում, հաղորդում է Sputnik Արմենիան։
Միևնույն ժամանակ, Բայդենի խոսքով` ԱՄՆ վարչակազմը պետք է ասի, որ «Ղարաբաղի հարակից տարածքները չեն կարող անորոշ ժամանակով զբաղված լինել»։ Նա նշում է, որ հակամարտության երկարաժամկետ կարգավորման շուրջ բանակցությունները պետք է սկսվեն հրադադարի մասին համաձայնագրից անմիջապես հետո:
«Թրամփի վարչակազմն անբացատրելի լռություն է պահպանել սեպտեմբերի 27-ի ռազմական գործողությունների սկսվելուց հետո։ Ո՛չ նախագահ Թրամփը, ո՛չ պետքարտուղար Պոմպեոն չեն զանգահարել Հայաստանի և Ադրբեջանի առաջնորդներին, թեև տարածաշրջանում պատերազմի բոց է մոլեգնում։ Թրամփի վարչակազմը պետք է ավելի ակտիվ աշխատի լարվածությունը նվազեցնելու և կողմերին բանակցությունների սեղան վերադարձնելու համար», - նշել է նա։
Բայդենի կարծիքով ՝ Թրամփի վարչակազմը պետք է զգուշացնի նաև Թուրքիային, որ հակամարտությանը միջամտել չի կարելի։
Նրա խոսքով` այս հարցում դիվանագիտական լուծման հասնելը դժվար է, բայց Թրամփի վարչակազմը պարտավոր է քայեր անել, քանի դեռ զոհերի քանակը չի ավելացել։

Трамп должен заявить Азербайджану, что не потерпит военных действий в Карабахе: Джо Байден
Администрация президента США Дональда Трампа должна перестать заигрывать с Анкарой и заявить Азербайджану, что не потерпит военных действий в зоне карабахского конфликта. Как передает SPUTNIK Армения, об этом кандидат на пост президента США Джо Байден заявил на своем официальном сайте.
В то же время, по словам Байдена, администрация США должна дать понять, что "районы вокруг Карабаха не могут быть заняты неопределенно долго", и переговоры о долгосрочном разрешении конфликта должны начаться сразу же после соглашения о прекращении огня.
"Администрация Трампа хранила необъяснимое молчание с начала военных действий 27 сентября. Ни президент Трамп, ни госсекретарь Помпео не сделали ни единого звонка лидерам Армении и Азербайджана, хотя в регионе бушует пламя войны. Вместо того чтобы делегировать дипломатов Москве, администрация должна активнее работать для снижения напряжения и возвращения сторон к переговорам", - отметил он.
По мнению Байдена, администрация Трампа должна предупредить Турцию, что в конфликт вмешиваться нельзя.
Кандидат в президенты США назвал безответственными поставки турецкого оружия в Азербайджан и воинственную риторику в пользу военного решения конфликта.
"Дипломатического решения достичь трудно, но администрация Трампа обязана попытаться это сделать безотлагательно, пока не погибло еще больше людей", - заявил Байден.