Թրամփը հաստատել է, որ կմասնակցի բանավեճերին
ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ կմասնակցի դեմոկրատ թեկնածու Ջոզեֆ Բայդենի հետ բանավեճերին, թեև այդ բանավեճերի նոր կանոնները համարում է անարդարացի:
Նորամուծության համաձայն՝ մասնակիցներից մեկի միկրոֆոնը կանջատվի երկու րոպեի ընթացքում, որը նրա ընդդիմախոսին տրված կլլինի բանավեճերը վարողի պատասխանի համար: Ընդհանուր առմամբ երեկոյի ընթացքում գործող նախագահի և նրա մրցակցի միրոֆոններն անջատված կլինեն վեցական անգամ: Այն բանից հետո, երբ քաղաքական գործիչներն ավարտեն իրենց դիրքորշման շարադրումը վեց թեմաներնից յուրքանչյուրի վերաբերյալ դրա համար հատկացված երկու րոպեի ընթացքում, վարողը նրանց թույլ կտա սկսել բանավեճը:
«Ես կմասնակցեմ: Ես միայն կարծում եմ, որ դա շատ անարդարացի է,- հոկտեմբերի 19-ի երեկոյան ասել է Թրամփն ուղևորության ժամանակ իրեն ուղեկցող՝ Սպիտակ տան մամուլի միավորմանը:- Կմասնակցեմ, բայց դա շատ անարդարացի է, որ նրանք (Նախագահական բանավեճերի անկախ հանձնաժողվը) փոխել են թեմաները, և կրկին մեզ մոտ կլինի բացարձակ կանխակալ վարող»:
Հիշեցնենք՝ նախագահական ընտրություններից առաջ վերջին հեռուստաբանավեճերը նշանակված են հոկտեմբերի 22-ին Նեշվիլում (Թենեսիի նահանգ):

Трамп подтвердил, что примет участие в дебатах
Президент США Дональд Трамп заявил, что примет участие в дебатах с кандидатом от демократов на пост главы государства Джозефом Байденом, хотя и считает новые правила дискуссии несправедливыми, передает ТАСС.
Согласно нововведению, микрофон одного из участников будет выключен на протяжении двух минут, отведенных его оппоненту на ответ ведущему. В общей сложности микрофоны действующего президента и его соперника будут отключены по шесть раз за вечер. После того как политики закончат излагать свою позицию по каждой из шести тем в отведенные на это две минуты, ведущий позволит им начать дискуссию.
"Я буду участвовать. Я лишь считаю, что это очень несправедливо, - сказал Трамп в понедельник вечером сопровождавшему его в поездке пресс-пулу Белого дома. - Приму участие, но это очень несправедливо, что они [независимая Комиссия по президентским дебатам] поменяли темы [дебатов], и опять у нас будет абсолютно предвзятый [ведущий] ".
Первый раунд дебатов в рамках текущей президентской избирательной кампании состоялся 29 сентября в Кливленде (штат Огайо). Второй раунд был отменен в связи с заражением Трампа коронавирусом.
Последние перед президентскими выборами теледебаты намечены на 22 октября в Нэшвилле (штат Теннесси).