Պուտինն ու Մակրոնը քննարկել են Լեռնային Ղարաբաղում իրավիճակը
Ֆրանսիական կողմի նախաձեռնությամբ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հեռախոսազրույց է ունեցել Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հետ, հաղորդում  է Կրեմլի մամուլի ծառայությունը:
Հեռախոսազրույցի ընթացքում մանրամասն քննարկվել է իրավիճակը Լեռնային Ղարաբաղում:
«Վլադիմիր Պուտինը տեղեկացրել է Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի քաղաքական-դիվանագիտական կարգավորման նպատակով ձեռնարկված քայլերի մասին՝ ռազմական գործողությունների հետագա սրումը կանխելու և բանակցությունները շուտափույթ վերսկսելու ուղղությամբ:
Ընդգծվել է հակամարտող կողմերի միջև հոկտեմբերի 10-ին և 17-ին ձեռք բերված հրադադարի պայմանավորվածությունները պահպանելու կարևորությունը», - ասված է հաղորդագրության մեջ:
Հեռախոսազրույցի ընթացքում ընդգծվել է նաև Ռուսաստանի և Ֆրանսիայի՝ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների, ինչպես նաև ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի գծով սերտ համակարգումը շարունակելու պատրաստակամությունը:

Emmanuele Contini / Getty Images
The situation in Nagorno-Karabakh was in focus of a telephone conversation between Russian President Vladimir Putin and his French counterpart, Emmanuel Macron, the Kremlin press service said on Tuesday, TASS reports.
"Vladimir Putin informed his French counterpart about the steps that are being taken to prevent further escalation of hostilities and resume talks to settle the Nagorno-Karabakh problem by political and diplomatic means as soon as possible," it said. "It was stressed that the conflicting parties must observe the October 10 and October 17 agreements on cessation of fire."
"The leaders stressed their readiness to continue close coordination between Russia and France as co-chairs of the OSCE Minsk Group and within the United Nations Security Council," the Kremlin said.