Նախագահ Արմեն Սարգսյանն աշխատանքային այցով մեկնել է Բրյուսել
Այցի ընթացքում նախատեսվում են նախագահ Սարգսյանի հանդիպումները ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգի, Եվրամիության արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելի, Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի, բարձրաստիճան այլ պաշտոնյաների հետ:
Հանդիպումները տեղի են ունենալու նախագահ Սարգսյանի նախաձեռնությամբ:
Եվրոպական կառույցների ղեկավարների հետ Հայաստանի նախագահը նախատեսում է քննարկել Արցախի Հանրապետության նկատմամբ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված ռազմական ագրեսիայի և դրանում Թուրքիայի բացահայտ ներգրավվածության հետ կապված հարցեր, ինչպես նաև Հայաստանի Հանրապետության սահմանային բնակավայրերի նկատմամբ ադրբեջանական կողմից հրետակոծման փաստերը:
Ակնկալվում է, որ ՆԱՏՕ-ի և եվրոպական կառույցների ղեկավարության կողմից կարվի հնարավոր ամեն ինչ՝ Ադրբեջանի և ՆԱՏՕ-ի անդամ Թուրքիայի կողմից ռազմական գործողությունները դադարեցնելու համար, ինչը հնարավորություն կտա կյանքի կոչել հրադադարի վերաբերյալ ձեռք բերված պայմանավորվածությունները:

Президент Армении с рабочим визитом отправился в Брюссель
В ходе визита намечаются встречи президента Саркисяна с Генеральным секретарем НАТО Йенсом Столтенбергом, Верховным представителем Европейского союза по иностранным делам и политике безопасности Жозепом Боррелем, председателем Европейского Совета Шарлем Мишелем, другими высокопоставленными официальными лицами.
Встречи состоятся по инициативе президента Саркисяна.
С руководителями Европейских структур президент Республики намерен обсудить вопросы, связанные с развязанной Азербайджаном против Республики Арцах военной агрессией и открытой вовлеченностью Турции в эту агрессию, а также факты обстрела приграничных населённых пунктов Республики Армения с азербайджанской стороны.
Ожидается, что руководством НАТО и европейских структур будет сделано всё возможное, чтобы прекратить военные действия со стороны Азербайджана и члена НАТО – Турции, что даст возможность воплотить в жизнь достигнутые договорённости о прекращении огня.