Շատ մոտ ապագայում կարող ենք ականատես լինել Ղարաբաղյան հակամարտության գոտում Ռուսաստանի նոր նախաձեռնության. Կարեն Բեքարյան
Շատ մոտ ապագայում մենք կարող ենք ականատես լինել Ղարաբաղյան հակամարտության գոտում Ռուսաստանի կողմից նոր նախաձեռնության, բայց շատ ավելի լայնակի, այդ թվում՝ հողի վրա վիճակ ապահովող: Անվտանգության փորձագետ Արման Սաղաթելյանի հետ զրույցում նման կարծիք է հայտնել վերլուծաբան Կարեն Բեքարյանը, գրում է Tert.am:
«Այսօր կա խնդիր ավելի հուժկու ներգրավման, որը լինի ոչ միայն դիվանագիտական գործիքակազմով, այլև իր մեջ պարունակի բոլոր հարակից կոմպոնենտները, ներառյալ՝ ուժային, որոնք ապահովում են իրավիճակի տիրապետման ողջ գործիքակազմը»,- նշել է նա:
ՌԴ-ի հետ աշխատանքներում պետք է լինել շատ հստակ մեր ակնկալիքների հարցում: «Աշխատանքը ՌԴ-ի հետ պետք է լինի այն մակարդակի վրա, որ հսկան լինի, որ մենք այստեղ գործ ունենք հակաահաբեկչական պայքարի էլեմենտների հետ», - նշել է նա:
Միացյալ Նահանգների հետ աշխատանքում, ըստ վերլուծաբանի, պետք է հաշվի նստենք առկա իրողությունների հետ. «Նախընտրական է տրամադրությունները, մենք դաշտ ունենք այդ նախընտրականում հարց լուծելու՝ այդ թվում հաշվի առնելով ԱՄՆ-ում հայկական համայնքը»,-նշել է Կարեն Բեքարյանը:
Նրա կարծիքով՝ տպավորություն է, որ ԱՄՆ-ը չի ցանկանում տարածաշրջանում ինչ-որ պատասխանատվություն ստանձնել, և արդյունքում նրա գործողությունները դառնում են ավելի ձևական:
Ըստ Կարեն Բեքարյանի՝ եվրոպական արձագանքները ոչ միայն ուշանում են, այլ նաև օր-օրի սկսում են դառնալ անիմաստ: «Ֆրանսիան ունի մեծագույն շանս իրականություն փոխելու հողի վրա՝ ճանաչելով Արցախի անկախությունը և դա բերելով ընդհանրական եվրոպական օրակարգ», - նշել է նա՝ ընդգծելով, որ այստեղ մենք պետք է լինենք ոչ թե  պասիվ սպասողի, այլ՝ նախաձեռնողի դերում:
Ինչ վերաբերում է հարևան երկրների մոտեցումներին և նրանց հետ մեր աշխատանքներին, ապա, Կարեն Բեքարյանի կարծիքով, Իրանի կառուցողական ներգրավվածությունը պետք է հասնի այնպիսի կետի, որից հետո Իրանի կողմից էլ կարմիր գիծ դրվի մյուսների գործողությունների համար, իսկ Վրաստանը պետք է վերանայի իր մոտեցումը, քանի որ դրանով նա այսօր միանում է թշնամու գործողություններին: «Վրաստանը պատրաստվո՞ւմ է ունենալ նեյտրալիտետ, երբ Ադրբեջանը որոշել է ոչնչացնել Արցախի ազգաբնակչությունն ու քաղաքները»,-նշել է նա:
«Ի տարբերություն Ադրբեջանի, որն ունի հաղորդակցության բազմաթիվ հնարավորություններ, որտեղից իր լոգիստիկական աշխատում է, Հայաստանի պարագայում դա երկու գիծ է: Հաշվի առնելով, որ մեր ռազմավարական գործընկերը և դաշնակիցը գտնվում է հյուսիսում, մեր հյուսիսային գիծը՝ Վրաստանի հետ սահմանը, ավելի կարևորված է: Այս ուղերձը պետք է շատ հստակ լինի Վրաստանի համար»,-ընդգծել է նա:
Կարեն Բեքարյանի խոսքով՝ Թուրքիան և Ադրբեջանը շարունակում են թեստավորել տարածաշրջանային դերակատարների, ուժային կենտրոնների և միջազգային կառույցների համբերության կարմիր գծերը, և այդ թեստավորման միջոցով «կարելիի» կարմիր գիծը լկտիաբար լայնացնում են, ինչը ցավագին հետևանքներ է ունենալու ոչ միայն մեր, այլև ողջ տարածաշրջանի համար:

В самом ближайшем будущем мы можем стать очевидцами новой инициативы России в зоне карабахского конфликта: Карен Бекарян
В самом ближайшем будущем мы можем стать очевидцами новой инициативы России в зоне карабахского конфликта, но гораздо более масштабной, в том числе обеспечивающей наземную обстановку. Такое мнение высказал аналитик Карен Бекарян в беседе с экспертом по безопасности Арманом Сагателяном, передает Tert.am.
"Сегодня существует проблема более активного участия, которое будет не только посредством дипломатического инструментария, но и будет содержать все смежные компоненты, включая силовые, которые обеспечивают весь инструментарий для контроля над ситуацией", - сказал он.
Работая с Россией, мы должны быть четкими в своих ожиданиях. "Работа с Россией должна быть на таком уровне, чтобы было ясно, что мы имеем дело с элементами антитеррористической борьбы", - отметил он.
В работе с США, по мнению аналитика, мы должны учитывать существующие реалии. "Настроение предвыборное, у нас есть возможность решить вопрос в контексте предвыборной ситуации, в том числе с учетом армянской общины США", - сказал Карен Бекарян.
По его словам, складывается впечатление, что США не хотят брать на себя какую-то ответственность в регионе, в результате чего их действия становятся более формальными.
По словам Карена Бекаряна, европейская реакция не только запаздывает, но и становится все более бессмысленной день ото дня. "У Франции больше всего шансов изменить реальность, признав независимость Арцаха, включив это в общеевропейскую повестку дня", - отметил он, подчеркнув, что здесь мы должны быть не в роли пассивно ожидающих, а инициаторов.
Что касается подходов соседних стран и нашей работы с ними, то, по мнению Карена Бекаряна, конструктивное участие Ирана должно достичь точки, после которой Иран должен провести красную линию для действий других, а Грузия должна пересмотреть свой подход, потому что тем самым она присоединяется сегодня к действиям врага.
"Собирается ли Грузии сохранять нейтралитет, когда Азербайджан решил уничтожить население и города Арцаха?" - сказал он.
"В отличие от Азербайджана, который имеет множество коммуникационных возможностей, откуда он осуществляет свою логистику, в случае с Арменией это две линии. Учитывая, что наш стратегический партнер и союзник находится на севере, наша северная линия - граница с Грузией, имеет гораздо большее значение. Этот месседж должен быть очень четким для Грузии", - отметил он.
По словам Карена Бекаряна, Турция и Азербайджан продолжают испытывать красные линии терпения региональных игроков, силовых центров, международных структур, и посредством этих испытаний красная линия "дозволенного" нагло расширяется, что будет иметь болезненные последствия не только для нас, но и для всего региона.