ԱՄՆ-ն առաջարկում է ղարաբաղյան հակամարտության գոտում սկանդինավյան խաղաղապահներ տեղակայել
Սպիտակ տան ազգային անվտանգության գծով խորհրդական Ռոբերտ Օ՛Բրայենն առաջարկում է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում սկանդինավյան խաղաղապահներ տեղակայել:
Ըստ նրա` հակամարտության գոտում ցանկացած զինված խաղաղապահ ուժ չպետք է ներառի ներկայացուցիչներ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրներից, ինչպես նաև հարևան պետություններից, փոխանցում է Հանրային ռադիոն:
«Թուրքիայի որևէ տեսակի միջնորդություն կամ խաղաղապահ դերակատարություն անընդունելի է ինչպես Միացյալ Նահանգների, այնպես էլ Հայաստանի համար», - Կալիֆոռնիայի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ հանդիպման ժամանակ ասել է Օ՛Բրայենը:
«Մենք կարծում ենք, որ երկու երկրներն էլ պետք է ընդունեն սկանդինավյան խաղաղապահների գաղափարը, և մենք աշխատում ենք սկանդինավյան կառավարությունների հետ` ձևավորելու խաղաղապահ ուժեր, որոնք կարող են տեղակայվել տարածաշրջանում` հրադադարի ռեժիմը պահպանելու համար», — ասել է Օ’Բրայենը:

США исключают любую роль Турции в зоне конфликта и предлагают разместить скандинавских миротворцев
Советник Белого дома по национальной безопасности Роберт О’Брайен предлагает разместить в зоне нагорно-карабахского конфликта скандинавских миротворцев. Об этом сообщает Общественное радио Армении.
''В состав любых вооруженных миротворческих сил в зоне нагорно-карабахского конфликта не должны входить страны-сопредседатели Минской группы, включая Соединенные Штаты или соседние страны'', - заявил советник США по национальной безопасности Роберт О’Брайен на встрече с представителями армянской общины в Лос-Анджелесе.
''Любой вид турецкого посредничества или миротворческой роли неприемлемы для Соединенных Штатов, а также для Армении. Мы считаем, что обе страны должны принять скандинавских миротворцев, и мы работаем со скандинавскими правительствами над созданием миротворческих сил, которые можно было бы развернуть в регионе для соблюдения режима прекращения огня'', - сказал Роберт О’Брайен.