Ադրբեջանի կողմից կիրառվում է զանգվածային ոչնչացման զինատեսակ, որը պարունակում է քիմիական տարրեր. ՀՀ ՄԻՊ
«Երեկ և այսօր հրապարակվեցին օբյեկտիվ բնույթի ապացույցներ այն մասին, որ Ադրբեջանի զինված ուժերը Արցախում կիրառում են զանգվածային ոչնչացման, քիմիական տարրեր պարունակող զինատեսակ»: Այս մասին ֆեսյբուքյան իր էջում գերլ է ՀՀ ՄԻՊ  Արման Թաթոյանը:
«Այդ պահին հրապարակվեցին տվյալներ, որ խոսքը գնում է ֆոսֆոր պարունակող զինատեսակի մասին: Դրանից հետո եղան մի շարք հրապարակումներ այն մասին, որ խոսքը կարող է գնալ այլ քիմիական նյութեր պարունակող զանգվածային ոչնչացման զինատեսակի մասին:
Ցանկացած պարագայում պետք է արձանագրել առնվազն հետևյալը.
1) կիրառվում է զանգվածային ոչնչացման զինատեսակ,
2) այն պարունակում է քիմիական տարրեր,
3) զինատեսակը կիրառվում է անտառների նկատմամբ և առաջացնում է զանգվածային հրդեհներ ու ավերածություններ,
4)այս զինատեսակի առաջացրած հրդեհը չի մարում անգամ այն մարող նյութերով կամ ջրով՝ ըստ մասնագիտական գնահատականների,
5) անտառները, որոնց նկատմամբ կիրառվել են այս նյութերը, գտնվում են քաղաքացիական բնակավայրերի հարևանությամբ (այս պահի տվյալներով՝ Շուշիի, Մարտակերտի, Ասկերանի շրջաններ),
6) ըստ փաստահավաք աշխատանքների՝ անտառներում ադրբեջանական զինված հարձակումներից պատսպարվում են նաև խաղաղ բնակիչներ:
Այս զինատեսակի օգտագործումը ու այն էլ նման պայմաններով արգելված է միջազգային իրավունքով:
Հայաստանի ու Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպանների աշխատակազմերում ներկայում իրականացվում են համատեղ ուսումնասիրություններ, որի արդյունքները կհրապարակվեն և կուղարկվեն միջազգային մարմիններին՝ ըստ իրավասության»,- գրել է Թաթոյանը:

Objective Evidence Was Published on the Azerbaijani Armed Forces to Use Ammunition of Mass Destruction Containing Chemical Elements in Artsakh - Arman Tatoyan
"Objective evidence was published on the Azerbaijani Armed Forces to use ammunition of mass destruction containing chemical elements in Artsakh (Nagorno Karabakh) yesterday and today.
According to the information the ammunition contained phosphorus. A number of reports have been released since then certifying that the ammunitions contain other chemicals of mass destruction.
Nonetheless, at least the following facts should be highlighted:
1) mass destruction ammunitions are used;
2) ammunitions contain chemical elements;
3) are used towards forests, causing mass fires and destruction;
4) according to expert assessments, the fire, caused by this type of weapon is not stopped even with the extinguishing materials or water;
5) the forests where these ammunitions were used, are located near the civilian communities (according to the current data these are regions of Shushi, Martakert, Askeran);
6) according to the fact-finding activities, civilians are hiding from attacks of Azerbaijani military forces in those forests.
The usage of thess ammunitions especially through these methods, are prohibited by international law.
The Human Rights Defenders of Armenia and Artsakh are currently conducting joint analyses, the results of which will be published and sent to relevant international bodies," - Armenia's Ombudsman Arman Tatoyan reports.