Ղարաբաղյան հակամարտության գոտում վարձկանների թիվը մոտենում է գրեթե 2 հազարի. Լավրով
Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում վարձկանների թիվն արդեն մոտենում է 2000-ի, հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ ղեկավար Սերգեյ Լավրովը «Կոմերսանտ»-ին տված հարցազրույցում, փոխանցում է Aysor.am:
«Մենք, իհարկե, մտահոգված ենք Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության միջազգայնացման և Մերձավոր Արևելքից գրոհայինների ներգրավմամբ: Մենք բազմիցս կոչ ենք արել արտաքին խաղացողներին օգտագործել իրենց հնարավորությունները՝ կանխելու վարձկանների տեղափոխումը, որոնց թիվը հակամարտության գոտում, ըստ առկա տվյալների, արդեն մոտենում է 2000-ի», - ասել է նախարարը:
Նախարարը հիշեցրել է, որ այս թեման բարձրացրել է նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հոկտեմբերի 27-ին իր թուրք գործընկեր Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ հեռախոսազրույցի ընթացքում:

Лавров заявил о почти 2 тысячах наемников в зоне карабахского конфликта
Число наемников в зоне нагорнокарабахского конфликта уже приближается к 2 тыс., заявил глава министерства иностранных дел России Сергей Лавров в беседе с "Коммерсантом", передает Aysor.am.
"Нас, конечно, беспокоит интернационализация нагорнокарабахского конфликта и привлечение боевиков с Ближнего Востока. Мы неоднократно призывали внешних игроков использовать свои возможности для пресечения переброски наёмников, численность которых в зоне конфликта, по имеющимся данным, уже приближается к 2 тысячам", - сказал министр.
Эта тема, напомнил министр, затрагивалась президентом Владимиром Путиным в ходе телефонного разговора с турецким коллегой Реджепом Тайипом Эрдоганом 27 октября.