Ղարաբաղյան հակամարտության գոտում վարձկանների թիվը մոտենում է գրեթե 2 հազարի. Լավրով
Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում վարձկանների թիվն արդեն մոտենում է 2000-ի, հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ ղեկավար Սերգեյ Լավրովը «Կոմերսանտ»-ին տված հարցազրույցում, փոխանցում է Aysor.am:
«Մենք, իհարկե, մտահոգված ենք Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության միջազգայնացման և Մերձավոր Արևելքից գրոհայինների ներգրավմամբ: Մենք բազմիցս կոչ ենք արել արտաքին խաղացողներին օգտագործել իրենց հնարավորությունները՝ կանխելու վարձկանների տեղափոխումը, որոնց թիվը հակամարտության գոտում, ըստ առկա տվյալների, արդեն մոտենում է 2000-ի», - ասել է նախարարը:
Նախարարը հիշեցրել է, որ այս թեման բարձրացրել է նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հոկտեմբերի 27-ին իր թուրք գործընկեր Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ հեռախոսազրույցի ընթացքում:

Russia’s FM Says Number of Syrian Mercenaries in Karabakh Conflict Zone Reaches 2,000
About 2,000 mercenaries from the Middle East are involved in the conflict in Karabakh, Russia’s Foreign Minister Sergey Lavrov said in an interview with the KommersantAysor reports.
"Of course we are concerned with the internationalization of Nagorno Karabakh conflict and involvement of militias from the Middle East. We have various times called the foreign players to use their opportunities to prevent the transportation of mercenaries the number of who in the conflict zone already nears 2,000,” the Russian minister said.
He reminded that this issue was raised by Russia’s president Vladimir Putin on Pctober 27 during the phone conversation with Turkey’s president Recep Tayyip Erdogan.