ՌԴ-ն կրկին ընդգծում է ԼՂ հակամարտությանն արտաքին ուժերի միջամտության անթույլատրելիությունը
Ռուսաստանը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կողմերին կոչ է անում հանդուրժողականություն ցուցաբերել, խուսափել քաղաքացիական բնակչությանը հարվածներ հասցնելուց, թույլ չտալ արտաքին ուժերի միջամտություն: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, նոյեմբերի 5-ին կայացած ճեպազրույցի ընթացքում այս մասին ասաց ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան:
«Վերջին մեկ շաբաթվա ընթացքում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում իրավիճակը շարունակել  է լարված մնալ: Արձանագրվել են փոխադարձ կրակոցներ շփման գծի բոլոր ուղղություններով: Թիրախ են դարձել նաև քաղաքացիական օբյեկտները: Կողմերին կոչ ենք անում ծայրահեղ հանդուրժողականություն դրսևորել, խուսափել քաղաքացիական բնակչությանը հարվածելուց, թույլ չտալ արտաքին ուժերի միջամտություն»,- նշեց Զախարովան:
Նա հավելեց, որ անհրաժեշտ է գործնական քայլեր ձեռնարկել հրադադարի հասնելու, լարվածությունը թուլացնելու, ինչպես նաև հիմնարար սկզբունքների հիման վրա հակամարտության խաղաղ կարգավորման բանակցությունները վերսկսելու համար:

Russia Again Highlights Inadmissibility of External Interference in Karabakh Conflict
Russia is calling on the sides of the Nagorno Karabakh conflict to display tolerance, avoid targeting civilian population and not allow the interference of external forces, the Russian foreign ministry spokesperson Maria Zakharova said at a press briefingArmenpress reports.
“During the past week the situation remained tense in the Nagorno Karabakh conflict zone. Exchange of gunfire was recorded in all directions of the line of contact. Civilian objects were also targeted. We urge the sides to display extreme tolerance, avoid striking civilian population and not allow the interference of external forces,” Zakharova said.
She said that practical steps are needed to achieve a ceasefire and de-escalation, as well as to restart the negotiations for a peaceful resolution based on the basic principles.