Կատալոնական Բերգա քաղաքը ճանաչել է Արցախի Հանրապետության անկախությունը
Կատալոնական Բերգա քաղաքը ճանաչել է Արցախի Հանրապետության անկախությունը: Այս մասին հայտնում է Բարսելոնի մշակութային Հայաստան ասոցիացիան, որն իր ֆեյսբուքի էջում տեղադրել է այդ մասին Aqui Bergueda թերթի հրապարակումը, փոխանցում է News.am-ը:
«Քաղաքային խորհրդի լիագումար նիստը՝ Բարսելոնայի Հայկական Մշակութային Միության առաջարկով՝ ձայների մեծամասնությամբ ընդունել և ճանաչել է Արցախի Հանրապետության անկախությունը, ազգերի ինքնորոշման իրավունքը և տարածքային ինքնիշխանությունը»,-ասված է հաղորդագրության մեջ:
Ընդունված բանաձեւը նաեւ դատապարտում է Ադրբեջանի ագրեսիան ընդդեմ Արցախի Հանրապետության, խոսվում է այն մասին, որ Ադրբեջանը ռազմական հանցագործություններ է կատարել, մասնավորապես խաղաղ բնակչության դեմ օգտագործելով կասետային ռումբեր, ռմբակոծել ու հրթիռակոծել է քաղաքներ, հուշարջձաններ եկեղեցիներ, ինչպես նաև գնդակահարել գերիների:

Каталонский город Берга признал независимость Республики Арцах
Каталонский город Берга признал независимость Республики Арцах. Как передает News.am, об этом сообщает Ассоциация «Культурная Армения» Барселоны, которая на своей странице в Facebook разместила публикацию газеты «Aqui Bergueda», рассказывающая об этом.
"Пленарное заседание Городского совета, по предложению Армянского культурного союза Барселоны, большинством голосов приняло и признало независимость Республики Арцах, право наций на самоопределение и территориальный суверенитет", - говорится в сообщении.
В принятой резолюции также осуждается агрессия Азербайджана против Арцаха, говорится о том, что Азербайджан совершил военные преступления, использовав, в частности, кассетные бомбы против мирного населения, обстрелял города, памятники, церкви, а также расстрелял пленных.