Արմեն Սարգսյանը հրաժեշտի հանդիպում է ունեցել Հայաստանում Իտալիայի դեսպան Վինչենցո Դել Մոնակոյի հետ
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր ընդունել է Հայաստանում Իտալիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Վինչենցո Դել Մոնակոն, ով ավարտում է դիվանագիտական առաքելությունը մեր երկրում:
Հանրապետության նախագահը բարձր է գնահատել դեսպան Դել Մոնակոյի աշխատանքը և շնորհակալություն հայտնել հայ-իտալական հարաբերությունների զարգացման ու խորացման գործում նրա անձնական ներդրման ու ջանքերի համար:
Հանդիպման ընթացքում խոսվել է նաև Ադրբեջանի և Թուրքիայի կողմից Արցախի նկատմամբ սանձազերծված ռազմական ագրեսիայի մասին: Կողմերն ընդգծել են, որ հակամարտությունը չունի ռազմական լուծում, և խնդրի կարգավորումը հնարավոր է միայն բանակցությունների միջոցով:
Անդրադարձ է եղել նաև հայ-իտալական հարաբերությունների ներկա մակարդակին և զարգացման ներուժին: Նշվել է, որ վերջին տարիներին բարձր մակարդակով փոխայցելությունները, մշակութային, գիտատեխնիկական, տեխնոլոգիական և մի շարք այլ ոլորտներում համագործակցության վերաբերյալ պայմանավորվածությունները, երկու բարեկամ ժողովուրդների միջև պատմական և մշակութային կապերը լավ հիմք են ապագայում առավել սերտ հարաբերությունների հաստատման համար:
Դեսպան Վինչենցո Դել Մոնակոն շնորհակալություն է հայտնել նախագահ Սարգսյանին՝ երկկողմ հարաբերություններում ունեցած հսկայական ներդրումի համար: «Շատ եմ ցավում, որ պետք է հեռանամ Հայաստանից, երբ այդքան շատ տառապանք ու մարդկային կյանքի կորուստներ կան, երբ պատերազմն այդքան մոտ է: Ես տանում եմ ինձ հետ ձեր բարեկամության, հիանալի մարդկանց հայկական հետքը, միևնույն ժամանակ, այնքան տխուր եմ հեռանալու նման պայմաններում»,-ասել է դեսպանը:

Президент Армении провел прощальную встречу с послом Италии в РА Винченцо Дель Монако
Президент Республики Армен Саркисян сегодня принял Чрезвычайного и полномочного посла Италии в Армении Винченцо Дель Монако, который завершает дипломатическую миссию в нашей стране.
Президент Республики высоко оценил работу посла Дель Монако и выразил благодарность за личный вклад и усилия в деле развития и углубления армяно-итальянских отношений.
В ходе встречи речь шла также о развязанной Азербайджаном и Турцией в отношении Арцаха военной агрессии. Стороны подчеркнули, что конфликт не имеет военного решения и урегулирование проблемы возможно только посредством переговоров.
Речь шла также о нынешнем уровне и потенциале развития армяно-итальянских отношений. Отмечено, что в последние годы взаимные визиты высокого уровня, договорённости о сотрудничестве в культурной, научно-технической, технологической и ряде других отраслей, исторические и культурные связи между двумя дружественными народами являются хорошей основой для налаживания будущих более тесных отношений.
Посол Винченцо Дель Монако выразил благодарность Президенту Саркисяну за огромный вклад в двусторонние отношения. "Мне очень жаль, что должен покинуть Армению, когда так много страданий и потерь человеческих жизней, когда война так близко. Я забираю с собой воспоминания о вашей дружбе со мной, армянский след восхитительных людей, в то же время, мне очень грустно уезжать в таких условиях", - сказал посол.