Լեռնային Ղարաբաղում ռուս խաղաղապահների ռոտացիան կատարվելու է տարեկան առնվազն երկու անգամ
Լեռնային Ղարաբաղում ռուս խաղաղապահների ռոտացիան կատարվելու է տարեկան առնվազն երկու անգամ, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին՝ վկայակոչելով ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի համապատասխան հրամանը, որը հրապարակվել է իրավական տեղեկատվության պաշտոնական համացանցային պորտալում։
«ՌԴ պաշտպանության նախարարությանը՝ խաղաղապահ զորակազմի փոխարինումը կատարել տարեկան առնվազն երկու անգամ, ռազմական տեխնիկայի փոխարինումը՝ ըստ ռեսուրսի արտադրողականության աստիճանի և տեխնիկական անհրաժեշտության»,- նշված է փաստաթղթում։
Նշվում է, որ «Լեռնային Ղարաբաղում խաղաղության պահպանման միջոցառումների մասին» հրամանն ուժի մեջ է մտնում ստորագրման օրից՝ նոյեմբերի 10-ից։
Ղարաբաղում ռուս խաղաղապահների խմբավորումը կազմում է 1960 հրաձիգ, 90 զրահափոխադրիչ, 380 ավտոմեքենա և այլ տեխնիկա։

Ротация миротворцев в Карабахе будет проходить не реже двух раз в год
Ротация российских миротворцев в Нагорном Карабахе будет проходить не реже двух раз в год, соответствующий указ президента РФ Владимира Путина опубликован на официальном интернет-портале правовой информации, передает РИА Новости.
"Министерству обороны РФ производить замену личного состава миротворческого контингента не реже двух раз в год, замену военной техники - по мере выработки ресурса и технической необходимости", - говорится в документе.
Отмечается, что указ "О мерах по поддержанию мира в Нагорном Карабахе" вступает в силу со дня его подписания, 10 ноября.
Указ президента РФ Владимира Путина по миротворцам в Карабахе - РИА Новости, 1920, 12.11.2020
Указ президента РФ Владимира Путина по миротворцам в Карабахе
Группировка российских миротворческих сил в Карабахе составит 1960 военных со стрелковым оружием, 90 бронетранспортеров, 380 автомобилей и другой техники.