ՀՀ-ի, ՌԴ-ի և Ադրբեջանի ղեկավարների համատեղ հայտարարությունը չի կարող համարվել ԼՂ հիմնախնդրի համապարփակ հանգուցալուծում․ Մնացականյան
Նոյեմբերի 12-ին նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը հեռախոսազրույցներ ունեցավ ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի, Ֆրանսիայի ԱԳ նախարար Ժան-Իվ Լը Դրիանի և ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալ Սթիվեն Բիգանի հետ:
Մտքեր փոխանակվեցին Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի, Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահի և Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի նոյեմբերի 10-ի համատեղ հայտարարությանը հաջորդած իրադրության շուրջ: Այս առնչությամբ նախարար Մնացականյանն ընդգծեց, որ վերոնշյալ հայտարարությունն ուղղված է հրադադարի հաստատմանը և Արցախում խաղաղապահների տեղակայմանը և չի կարող համարվել Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի համապարփակ հանգուցալուծում:
ՀՀ ԱԳ նախարարը և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների բարձր ներկայացուցիչներն անդրադարձան նաև Արցախի դեմ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված պատերազմի ծրագրման, հրահրման և իրականացման գործում Թուրքիայի առանցքային դերին, որն արտահայտվեց ինչպես ռազմական գործողություններում անմիջական ներգրավվածությամբ, այնպես էլ՝ հակամարտության գոտի օտարերկրյա զինյալ ահաբեկիչների ներգրավման ձևով: ՀՀ ԱԳ նախարարը հստակ ընդգծեց Արցախում իրականացվելիք խաղաղապահ գործողություններում Թուրքիայի որևէ դերակատարության բացառումը՝ չնայած այդ ուղղությամբ վերջինիս կողմից ձեռնարկվող քայլերին:
Նախարար Մնացականյանը կարևորեց թուրք-ադրբեջանական ագրեսիայի արդյունքում Արցախում ստեղծված մարդասիրական ճգնաժամի հասցեագրման ուղղությամբ միջազգային հանրության կողմից տեղում շուտափույթ քայլերի ձեռնարկումը:
Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը խորը մտահոգություն հայտնեց Արցախի՝ ադրբեջանական օկուպացիայի տակ հայտնված տարածքներում հայկական պատմամշակութային ժառանգության ճակատագրի առնչությամբ: Նախարար Մնացականյանն ընդգծեց, որ միջազգային հանրությունը քաջատեղյակ է հայկական ժառանգության նկատմամբ Ադրբեջանի կողմից ցուցաբերված բարբարոսական վերաբերմունքի մասին, որի արդյունքում թե՛ Նախիջևանում, թե՛ բուն Ադրբեջանի տարածքում և թե՛ Արցախի՝ առաջին արցախյան պատերազմի ժամանակ ադրբեջանական օկուպացիայի տակ հայտնված տարածքներում հիմնովին ոչնչացվել են հայկական ժառանգության կոթողները:
Զրուցակիցներն ընդգծեցին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության գործունեության շարունակականության ապահովման կարևորությունը՝ որպես միջնորդության միջազգային մանդատ ունեցող միակ ձևաչափ: Այս առնչությամբ նախարար Մնացականյանն ընդգծեց, որ ԼՂ խաղաղ գործընթացին վերաբերող բոլոր հարցերը ենթակա են քննարկման բացառապես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում, և հենց այս ձևաչափում է, որ լիարժեքորեն հասցեագրվելու են արցախահայության շահերը: Որպես առաջնահերթություն՝ ԱԳ նախարարը շեշտեց Արցախի կարգավիճակի և արցախահայության համապարփակ անվտանգության լիարժեք երաշխավորման անհրաժեշտությունը:

Foreign Minister Zohrab Mnatsakanyan Held Phone Conversations with the Representatives of the OSCE Minsk Group Co-Chair Countries
On November 12, Minister Zohrab Mnatsakanyan held phone conversations with Foreign Minister of Russia Sergey Lavrov, Foreign Minister of France Jean-Yves Le Drian and the US Deputy Secretary of State Stephen Biegun.
They have exchanged views on the situation following the November 10 joint statement of the Prime Minister of the Republic of Armenia, the President of the Republic of Azerbaijan and the President of the Russian Federation. In this regard, Minister Mnatsakanyan underlined that the above-mentioned statement is aimed at the establishment of a ceasefire and the deployment of peacekeepers in Artsakh; it cannot be considered a comprehensive settlement of the Nagorno-Karabakh conflict.
The Foreign Minister of Armenia and the high representatives of the OSCE Minsk Group Co-Chair countries also touched upon the key role of Turkey in pre-planning, provoking and carrying out Azerbaijan’s war against Artsakh, which was manifested both in its direct involvement in the hostilities and in transfer of foreign terrorist fighters to the conflict zone. The Foreign Minister of Armenia clearly reaffirmed the exclusion of any role of Turkey in the peacekeeping operations to be carried out in Artsakh, despite the latter’s steps being undertaken in that direction.
Minister Mnatsakanyan highlighted the importance of the international community to undertake immediate steps on the ground to address the humanitarian crisis in Artsakh resulting from the Turkish-Azerbaijani aggression.
The Foreign Minister of Armenia expressed deep concern over the fate of the Armenian historical and cultural heritage in the territories of Artsakh occupied by Azerbaijan. Minister Mnatsakanyan emphasized that the international community is well aware of the barbaric attitude of Azerbaijan towards the Armenian heritage, and the complete elimination of the Armenian heritage monuments both in Nakhichevan and in the territory of Azerbaijan and in the territories of Artsakh occupied by Azerbaijan during the first Artsakh war are case in point.
The interlocutors stressed the importance of ensuring the consistency of the activities of the OSCE Minsk Group Co-Chairs as the only internationally mandated format for mediation. In this regard Minister Mnatsakanyan emphasized that all issues concerning the Nagorno-Karabakh peace process are subject to discussion exclusively within the format of the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship and that within this format the interests of the Armenians of Artsakh will be fully addressed. The Foreign Minister emphasized the status of Artsakh and ensuring the comprehensive security of the population of Artsakh as a priority.
- Bodies of 30 Armenian Servicemen Returned by Azerbaijani Side Unrecognizable The bodies are unrecognizable. Forensic medicine expert examination has been designated to identify them.