Ես եմ դիմել ՀՀ վարչապետին՝ ջանքեր գործադրելու պատերազմական գործողությունները դադարեցնելու համար. Արցախի նախագահ
«Այսօր հանդիպել եմ ԱՀ Ազգային ժողովի խմբակցությունների հետ:
Քննարկել ենք ստեղծված ռազմաքաղաքական իրավիճակը և եռակողմ հայտարարության դրույթները:
Մեկ անգամ ևս վերահաստատել եմ, որ նաև ես եմ դիմել ՀՀ վարչապետին՝ ջանքեր գործադրելու պատերազմական գործողությունները դադարեցնելու համար:
Այդ որոշումը կայացվել է՝ հաշվի առնելով ռազմական իրադրությունը, քանի որ զինված ուժերի հրամանատարությունը պնդել է դրա անհրաժեշտությունը: Մենք ունեցել ենք որոշակի լուրջ խնդիրներ, որոնց պայմաններում պատերազմի շարունակումը հանգեցնելու էր ավելի մեծ մարդկային ու տարածքային կորուստների, որոնց թվում՝ Ստեփանակերտի անկմանը, այլ քաղաքների, գյուղերի ու հազարավոր զինծառայողների շրջափակմանը»:

Artsakh President Says he Applied to Armenia’s PM to Stop War
Artsakh President Arayik Harutyunyan met today with the factions of the Artsakh Republic National Assembly, he wrote about it on FacebookAysor.am reports.
“We have discussed the created military-political situation and the provisions of the trilateral statement,” he said, adding that he once again reiterated that he applied to the Armenia’s PM to exert efforts to stop the war.
“The decision was made taking into consideration the military situation as the commandership of the Armed Forces insisted on the necessity. We had some serious issues in conditions of which the continuation of war would have resulted in larger human and territorial losses, including Stepanakert’s fall and blockade of other towns, villages as well as thousands of servicemen,” Harutyunyan said.