Կարմիր խաչ շահագրգռված է զարգացնել համագործակցությունը ՌԴ-ի հետ Ղարաբաղի հարցով
Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն (ԿԽՄԿ) հետաքրքրված է զարգացնել համագործակծությունը Ռուսաստանի հետ Լեռնային Ղարաբաղին վերաբերող հումանիտար հարցերում: Այս մասին շաբաթ ՏԱՍՍ-ին հայտնել է ԿԽՄԿ ներկայացուցիչ Ռութ Հեթերինգտոնը կազմակերպության նախագահ Փեթեր Մաուրերի` նոյեմբերի 17-ին Մոսկվա կատարելիք այցի կապակցությամբ:
«Նախագահ Փեթեր Մաուրերն արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովի հրավերով պաշտոնական այցով կմեկնի Մոսկվա,- ասել է նա:- Լեռնային Ղարաբաղի հումանիտար իրավիճակը քննարկվելիք հարցերից մեկն է: ԿԽՄԿ-ն մտքերի փոխանակում է ակնկալում հումանիտար հուզող թեմաների շուրջ»:
Հեթերինգտոնը շեշտել է, որ Կարմիր խաչն «անհամբեր սպասում է համագործակցության հետագա բարելավմանը, որն ուղղված է քաղաքացիական անձանց վրա հակամարտության ազդեցությունը մեղմելուն` նրանց կարիքներին ավելի լավ արձագանքման համար»: ԿԽՄԿ-ն կցանկանար նաեւ քննարկել հակամարտության ընթացքում ձերբակալված անձանց եւ զոհերի աճյունների տեղափոխման գործում կազմակերպության` որպես չեզոք միջնորդի դերն ուժեղացնելու «գործնական մոդելները»:
Փեթեր Մաուրերը Մոսկվա կժամանի նոյեմբերի 17-ին, որտեղ հանդիպումներ կանցկացնի արտաքին գործերի նախարարության, պաշտպանության նախարարության եւ Ռուսաստանի արտակարգ իրավիճակների նախարարության հետ: Այս մասին ուրբաթ հայտարարել էր Սերգեյ Լավրովը Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի մասնակցությամբ Լեռնային Ղարաբաղի տարածաշրջանում մարդասիրական հիմնախնդիրների լուծմանը նվիրված տեսախորհրդակցության ժամանակ: ՌԴ ԱԳՆ ղեկավարը նշել էր, որ ԿԽՄԿ-ն երկար ժամանակ աշխատել է Լեռնային Ղարաբաղում եւ երկար տարիներ ներկա է եղել Ստեփանակերտում: «Ռազմական գործողությունների բռնկումից հետո նրանք ստիպված էին այդ ներկայությունը տարհանել Երեւան: Այժմ նրանք վերադարձել են այնտեղ եւ վերսկսում են իրենց աշխատանքը: Նրանք եւս շահագրգռված են համակարգման հաստատմամբ մեր ներկայացուցիչների հետ»,- շեշտել է նախարարը:
Լավրովը հինգշաբթի հայտնել էր, որ ԿԽՄԿ նախագահը հաջորդ շաբաթ կժամանի Մոսկվա` քննարկելու, թե ինչպես Կարմիր խաչը կարող է վերսկսել իր աշխատանքը Լեռնային Ղարաբաղում, մասնավորապես` զոհերի դիերի փոխանակմանը, գերիների, պատանդների եւ այլ ձերբակալվածների փոխանակմանը նպաստելու համար:

В Красном Кресте выразили заинтересованность в развитии сотрудничества с РФ по Карабаху
Международный комитет Красного Креста (МККК) заинтересован в развитии сотрудничества с Россией по гуманитарным вопросам, касающимся Нагорного Карабаха. Об этом заявила в субботу ТАСС официальный представитель МККК Рут Хетерингтон в связи с предстоящим 17 ноября визитом в Москву президента организации Петера Маурера.
"Президент Петер Маурер посетит Москву с официальным визитом по приглашению министра иностранных дел Сергея Лаврова, - сказала она. - Гуманитарная ситуация в Нагорном Карабахе - один из вопросов, которые будут обсуждены. МККК ожидает обмена мнениями по темам, вызывающим озабоченность в гуманитарном плане".
Как подчеркнула Хетерингтон, Красный Крест "ожидает дальнейшего улучшения нашего сотрудничества, направленного на облегчение воздействия конфликта на гражданских лиц, чтобы лучше ответить на их нужды". В МККК хотели бы также "обсудить практические модальности" укрепления роли организации в качестве нейтрального посредника в передаче задержанных в ходе конфликта лиц и останков погибших.
Петер Маурер прибудет 17 ноября в Москву, где проведет встречи по линии МИД, Минобороны и МЧС России. Об этом сообщил в пятницу Сергей Лавров в ходе видеосовещания по решению гуманитарных вопросов в районе Нагорного Карабаха с участием президента РФ Владимира Путина. Глава российского МИД отметил, что МККК давно работает в Нагорном Карабахе и долгие годы присутствует в самом Степанакерте. "После начала боевых действий это присутствие они вынужденно эвакуировали в Ереван. Сейчас они туда вернулись и опять возобновляют там свою работу. Тоже заинтересованы в налаживании координации с нашими представителями", - подчеркнул министр.
В четверг Лавров сообщил, что президент МККК приедет в Москву на следующей неделе для обсуждения того, как Красный Крест может возобновить свою работу в Нагорном Карабахе, в частности, по оказанию содействия в обмене телами погибших, возвращении пленных, заложников и других удерживаемых лиц.