Պուտինը հեռախոսազրույցներ է ունեցել Փաշինյանի և Ալիևի հետ
Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ Իլհամ Ալիևի և ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հերթական հեռախոսազրույցների ընթացքում քննարկվել են նոյեմբերի 9-ին Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ եռակողմ Հայտարարության մեջ արձանագրված պայմանավորվածությունների կատարման գործնական դրույթները, հաղորդում է Կրեմլի կայքը:
«Գոհունակություն է հայտնվել հրադադարի ռեժիմի պահպանման փաստի կապակցությամբ, և շփման գծում իրավիճակը բավական հանգիստ է:
Իլհամ Ալիևի հետ զրույցում Վլադիմիր Պուտինը, մասնավորապես, ուշադրություն է հրավիրել այն փաստի վրա, որ եռակողմ Հայտարարության համաձայն Ադրբեջանին վերադարձվող շրջաններում քրիստոնեական եկեղեցիներ ու վանքեր են գտնվում: Այս առումով նա ընդգծել է այդ սրբավայրերի անվտանգության և բնականոն եկեղեցական կյանքի ապահովման կարևորությունը: Ադրբեջանի նախագահը նշել է, որ հասկանում է խնդիրը և ասել է, որ ադրբեջանական կողմը այդպես էլ գործելու է»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:

Putin Has Phone Talks With Nikol Pashinyan And Ilham Aliyev
During regular telephone contacts of Russian President Vladimir Putin with President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and Prime Minister of the Republic of Armenia Nikol Pashinyan, practical aspects of the implementation of the agreements recorded in the trilateral statement on Nagorno-Karabakh of November 9 were discussed, the Kremlin website reported.
They expressed satisfaction with the fact that the ceasefire is being respected, and the situation on the contact line is quite calm.
In a conversation with Ilham Aliyev, Vladimir Putin, in particular, drew attention to the fact that Christian churches and monasteries are located in the regions that are returned to the Republic of Azerbaijan in accordance with the Trilateral Statement. In this regard, he emphasized the importance of ensuring the safety and normal church life of these shrines. The President of Azerbaijan showed understanding on this matter and said that the Azerbaijani side will act in this way.