Այսօր կարեւոր նպատակ է Հայաստանի և Արցախի շուրջ կայունությունը և անվտանգությունն ապահովելը. Վարչապետի ուղերձը ժողովրդին
Նիկոլ Փաշինյանն ուղերձով դիմել է ժողովրդին:
Սփյուռքի հպարտ հայություն.
Ես ձեզ վերստին դիմում եմ այսպես, որովհետեւ հատկապես այս դժվարին օրերին շատ կարեւոր է պահպանել մեր ազգային հպարտությունը եւ մեր ազգային արժանապատվությունը, որովհետեւ հպարտությունն ու արժանապատվությունը շատ հեշտ է պահպանել, երբ այն հարվածի տակ չէ, երբ նրան ոչինչ չի սպառնում, բայց առավել կարեւոր է այն պահպանել, երբ արժանապատվությունն ու հպարտությունը հայտնվել են բազմաթիվ հարվածների ներքո:
Հատկապես վերջին օրերին մենք տեսնում ենք, որ ներհայաստանյան հանրահայտ խմբեր, ընդ որում, արտաքին ուժերին համընթաց - ընդ որում, արտաքին ուժերին համընթաց նրանք գործում են բավական երկար ժամանակ, ձեզ հայտնի արտաքին ուժերի մասին է խոսքը - մեր ազգային հպարտության ու արժանապատվության խոցերը բորբոքելը դարձրել են իրենց հիմնական անելիքը:
Երեկ, օրինակ, ոմանք՝ բառիս բուն իմաստով խրախճանք, կրկնում եմ՝ խրախճանք էին նախաձեռնել այն ստահոդ լուրերի ֆոնին, թե Հայաստանի կառավարությունը Գեղարքունիքի մարզից տարածքներ է զիջել Ադրբեջանին:
Նման պահվածքը գուցե եւ ունենա հազար ու մի բացատրություն, նման պահվածքի քննադատությունը գուցե թե ունենա հազար ու մի հակադարձում, ոմանք գուցե ալիքի մեջ ընկնելու ոչ մի, այսպես ասած, չարամիտ բան նկատի չեն ունեցել, բայց այս ամենի տակից, խորքից մենք պետք է դուրս բերենք այդ խրախճանքը նախաձեռնողների հիմնական նպատակը. Հայաստանում եւ նրանից դուրս կան մարդիկ ու խմբեր, ովքեր փորձում են անիշխանության տպավորություն ստեղծել, տպավորություն ստեղծել, թե Հայաստանում անիշխանություն է, ովքեր փորձում են քաոս սերմանել մեր երկրում, նրանք ուզում են ուղղակի պատերազմը տեղափոխել Հայաստանից ներս, ավտոմատների ու հանցավոր խմբերի գործադրմամբ երկիրը դնել ազատ անկման վիճակում՝ որպես փրկիչ իրենց վերադարձը ապահովելու համար:
Ուզում եմ հստակ եւ աներկբա ասել՝ մենք սա թույլ չենք տալու, ոչ թե նրա համար, որ իշխանությունից կառչած ենք, այլ որովհետեւ դա չի ուզում ժողովուրդը, Հայաստանի Հանրապետության հպարտ քաղաքացին, ում հպարտությունը, այո՛, խոցված է, բայց ոչ ոչնչացված, ում արժանապատվությունը, այո՛, վիրավորված է, բայց ոչ մահացած:
հիմա ուզում եմ մանրամասն նկարագրել, թե ինչ է տեղի ունենում Արցախում եւ նրա շուրջ: Նոյեմբերի 9-ի հայտարարության եւ նրա ստորագրման հանգամանքների մասին արդեն խոսել եմ: Չեմ ուզում կրկնել նախկինում ասվածը, բայց պիտի վերահաստատեմ համոզմունքս, որ այն իրավիճակում, որում ստորագրվել է փաստաթուղթը, այլ տարբերակ պարզապես չկար, որովհետեւ ցանկացած այլ տարբերակ լինելու էր շատ ավելի վատը:
Այլ խնդիր է, թե մենք ինչո՞ւ հասանք նման կետի, ինչպե՞ս հասանք, ի՞նչ հանգամանքներում եւ ժամկետում հասանք, որտեղի՞ց մեկնարկեց այդ կետը, ի՞նչ զարգացում ստացավ, ի՞նչ հանգրվաններ ունեցավ: Սրանք հարցեր են, որ անպայման պիտի պատասխան ստանան, եւ ես ամենաշահագրգիռն եմ, որ այս պատասխանները ստացվեն: Բայց դա մանրամասն եւ տեւական աշխատանք է, իսկ այսօր մենք ունենք հրատապ եւ անհետաձգելի հարցեր: Նկատի ունեմ՝ այդ հարցերի պատասխանները դեռ կուսումնասիրվեն, կգտնվեն, բայց այսօր մենք ունենք հրատապ հարցեր, իսկ այդ հարցերից կարեւորագույնը Հայաստանի շուրջ եւ Հայաստանի ներսում անվտանգություն եւ կայունություն ապահովելն է, եւ դրա համար անհրաժեշտ քայլերից մեկը, որքան էլ դա հաճելի չի հնչում, նոյեմբերի 9-ի համաձայնություններն իրագործելն է:
Նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունը դատափետելը իրենց քաղաքական գործունեության հիմքում դրած ուժերից շատերը չեն ասում՝ առաջարկո՞ւմ են արդյոք հրաժարվել դրանից, այնտեղ տեղ գտած պայմանավորվածություններից, եթե այո՝ ի՞նչ սցենար են նկարագրում դրանից հետո, եւ ի՞նչ հետեւանքների կբերի այդ սցենարը:
Շարունակելով միտքս՝ ուզում եմ ընդգծել, որ այն, ինչ տեղի է ունենում այս օրերին, նոյեմբերի 9-ի հայտարարության իրագործման գործընթաց է: Իսկ այդ գործընթացը, խնդրում եմ ուշադրություն դարձրեք, ենթադրում է նաև այդ թվում, որ Գեղարքունիքի մարզում, մասնավորապես, Հայաստանի զինված ուժերը պետք է տեղակայվեն Հայաստանի Հանրապետության պետական սահմանին, այն սահմանին, որը մեզ հայտնի է Խորհրդային Հայաստանի սահմանի տեսքով, ես հիմա խոսում եմ՝ կոնկրետ Քարվաճառի հատվածով: Ընդ որում, այդ սահմանը որոշվում է ոչ թե աչքաչափով, այլ GPS կոորդինատներով:
Եւ ինչպես պարզաբանվել է, Սոթքի հանքավայրը կիսով չափ գտնվել է Խորհրդային Հայաստանի, կիսով չափ Խորհրդային Ադրբեջանի տարածքում: Ընդհանրապես, սահմանազատումը բավական բարդ գործընթաց է եւ ուզենք չուզենք, պետք է տեղի ունենա ոչ միայն ռուս խաղաղապահների, այլեւ Ադրբեջանի ներկայացուցիչների մասնակցությամբ: Եւ ամեն անգամ այս աշխատանքի շուրջ հանրության շրջանում խուճապ առաջացնելը, ապատեղեկատվություն եւ քաոսի զգացում տարածելն արվում է մի նպատակով. նրանք ուզում են, կրկնում եմ, պատերազմը տեղափոխել Հայաստան, որովհետեւ սովոր են արյունով իշխանության գալ եւ արյունով իշխանություն պահել: Բայց կրկնում եմ, մենք սա թույլ չենք տալու, ժողովուրդը սա չի թույլ տալու: Եւ նաեւ ուզում եմ ընդգծել, որ Հայաստանի իրավապահ մարմինները լիարժեք տիրապետում են իրավիճակին, եւ նաեւ իրավապահ մարմինները սա թույլ չեն տալու: Եւ ուզում եմ նաեւ իրավապահ մարմինների աշխատողներին շնորհակալություն հայտնել այս ընթացքում իրենց կատարած աշխատանքի համար: Խոսքը Ազգային անվտանգության ծառայության, Ոստիկանության, Պետական պահպանության ծառայության, Քննչական մարմինների, Դատախազության աշխատակիցների մասին է:
Բայց վերադառնալով թեմային՝ ուզում եմ, որ համոզված լինեք, որ մենք գործադրում ենք բոլոր անհրաժեշտ ջանքերը՝ այս դժվարին իրավիճակում Հայաստանի եւ Արցախի շահերը պաշտպանելու համար: Եւ, իմիջիայլոց, քաոսի տեսլականը տարածվում է նաեւ այս նպատակով, որպեսզի կառավարությունը հնարավորություն չունենա առավելագույն ջանքեր կենտրոնացնել բազմաթիվ օրախնդիր հարցեր լուծելու համար, եւ այս ամենով նպատակ է դրվում անջրպետ ստեղծել կառավարության եւ ժողովրդի միջեւ, որը մինչեւ օրս, ի դեպ, նրանց չի հաջողվել անել:
Ժողովուրդը, այո, հարցեր ունի, ժողովուրդը, այո, երբեմն դառնացած է եւ զայրացած, երբեմն հիասթափված ու երբեմն հուսալքված. բայց այդ ամենի միջից ես տեսնում եմ ժողովրդի վստահությունը եւ ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել այդ վստահության համար:
Այս օրերին շատ է խոսվում այն մասին, թե ժողովուրդը կորցրել է վստահությունը պաշտոնական լրատվության նկատմամբ եւ որպես հիմնավորում բերվում է, թե իբր պատերազմի ընթացքում կառավարությունը եւ ես սխալ տեղեկություններ ենք փոխանցել հանրությանը:
Իրականությունը, սակայն, բոլորովին այլ է: Պատերազմի մեկնարկին եւ հընթացս տեղի ունեցած իմ բոլոր ելույթներում ես պատերազմի մասին գործնականում ասել եմ ամեն ինչ, ասել եմ մի փոքր այլ՝ պատերազմին հատուկ եղանակներով եւ ձեւերով, ասել եմ այնպես, որ ասվածը հակառակորդին չտա այնքան տեղեկատվություն, որը կարող է անթույլատրելի լինել եւ սպառնալիք դառնալ մեր անվտանգության համար:
Կամ ընդհանրապես՝ պաշտոնական մարմինների կողմից մի՞թե չի ասվել, որ մարտեր են ընթանում Հադրութի մերձակայքում, մի՞թե չի ասվել, որ մարտեր են ընթանում Մարտունիի մերձակայքում, մի՞թե չի ասվել, որ մարտեր են ընթանում Շուշիի եւ Քարինտակի մերձակայքում, մի՞թե չի ասվել, որ փակ է Լաչին-Ստեփանակերտ ավտոճանապարհը, մի՞թե չի ասվել Սյունիքի ինքնապաշտպանության խմբեր ձեւավորելու մասին: Ի՞նչ էր նշանակում այդ ամենը: Կամ ուրիշ էլ ինչպե՞ս պետք է ասվեր այդ ամենը՝ աղիողորմ ճիչերո՞վ, փախչել-փրկվելու կոչերո՞վ, խուճապ տարածելո՞վ:
Այո՝ ասվել է նաեւ մեր բանակի ու զինվորների, սպաների ու գեներալների հերոսությունների մասին: Իսկ մի՞թե դա սուտ է: Պատերազմական գործողությունները ընթացել են Սոթքից մինչեւ Հորադիզ: Հույս ունեմ՝ պատկերացնում եմ այդ ողջ ծրագիծը:
Սոթքից մինչեւ Հաթերք հատվածում՝ չնայած պատերազմի առաջին օրերին դիրքեր էին կորսվել, բայց հընթացս այդ դիրքերը ետ են վերցվել, եւ մինչեւ պատերազմի վերջին օրը այդ հատվածում առաջնագիծը լիարժեք կանգուն էր: Եղնիկների հատվածում մինչեւ պատերազմի վերջին օրը հակառակորդը, ըստ էության, ոչ մի էական հաջողություն չի ունեցել: 6-րդ պաշտպանական շրջանում՝ չնայած Թալիշի կորստին, մինչեւ վերջին օրը Մատաղիսի հատվածով բնագծերը պահվել են: 5-րդ, 4-րդ, 3-րդ պաշտպանական շրջանները մինչեւ վերջին օրը, ըստ էության, պահել են առաջնագիծը: 2-րդ պաշտպանական շրջանը մինչեւ վերջ պահել է առաջնագիծը եւ վերախմբավորվել է հրամանով՝ ռազմական իրադրությունից ելներով: Նույնը կարելի է ասել 1-ին պաշտպանական շրջանի մասին: Բա էնտեղ այս իրավիճակը պահած զինվորները, սպաները, գեներալները ի՞նչ են, եթե ոչ հերոսներ, բա նրանց արածն ի՞նչ է, եթե ոչ հաղթական, կանգուն իրավիճակ:
Այս մարդիկ հերոսական կռիվ են տվել, այդ մարդիկ հերոս են, այո, նաեւ նրանց կյանքերը փրկելու, նրանց շրջափակվելը թույլ չտալու համար եմ գնացել նոյեմբերի 9-ի որոշման, որովհետեւ այս մարդիկ անմնացորդ նվիրումով ու հերոսաբար ծառայել են հայրենիքին, գնացել են աննկարագրելի զոհողությունների հանուն հայրենիքի: Եւ այդ մինչեւ 35.000 զինվորի, սպայի, գեներալի կյանքը փրկելը, նրանց նվիրումին և զոհողություններին զոհողությունով պատասխանելը, այո՛, նաեւ հայրենիքի պարտքն էր:
Հերոսական կռիվ են տվել նաեւ 9-րդ պաշտպանական շրջանի հատվածում մարտնչած մեր բազմաթիվ հազարավոր զինվորներ, սպաներ, գեներալներ: Բայց, ցավոք, 9-րդ պաշտպանական շրջանը ճեղքվեց՝ հանգեցնելով աղետի, եւ այն գեներալը, ով իր ապօրինի միջամտություններով առնվազն կիսում է պատասխանատվությունը այդ ձախողման համար, հիմա ասուլիսներ է տալիս, չակերտավոր բացահայտումներ անում՝ մոռանալով հիշեցնել, որ իր ժամանակներում 42 միլիոն դոլար մսխելու փաստի առիթով, անպիտան զենք գնելու փաստի առիթով քրեական գործ է հարուցված Ազգային անվտանգության ծառայությունում առնվազն մի դրվագով, մյուս դրվագով հետաքննություն է ընթանում:
Իմ տիկնոջն է թիրախ դարձնում, մոռանալով հարց տալ՝ իսկ հրթիռակոծվող քաղաքում, որի բնակչության 70 տոկոսը լքել է իր բնակության վայրը, ի՞նչ գործ ուներ վարչապետի ընտանիքի անդամը: Այսինքն՝ Բադեն-Բադենի սանատորիա՞ էր հրթիռակոծվող Ստեփանակերտը, որ այնտեղ գտնվելը փորձ է արվում ներկայացնել որպես իշխանության ցոփության մի աննկարագրելի օրինակ:
Ռմբապաստարաններում մնացած բնակիչներին հաց ու ջուր անձամբ հասցնելը հանցագործությո՞ւն էր: Չէի իմացել: Վարչապետի ընտանիքի անդամի մեկանգամյա այցը՝ վարչապետի հանձնարարությամբ, Պաշտպանության բանակի հրամանատարական կետ Պաշտպանության բանակին բարոյական աջակցություն, զորակցություն հայտնելու նպատակով՝ այն պայմաններում, երբ այդ բանակն անընդհատ լուր է ստանում, թե մարդիկ թիկունքում լքում են բնակավայրերը, ահա այս պայմաններում վարչապետի ընտանիքի անդամին ուղարկելը, որ տեսնեն մարդիկ, որ վարչապետի ընտանիքի անդամն է գտնվում Ստեփանակերտում, քաղաքական շահարկման առարկա դարձնելն ի՞նչ գործելակերպ է: Եւ ոմանք Ստեփանակերտից ետ են կանչվել խուճապ տարածելու եւ աղետի բերած ապօրինի միջամտությունների պատճառով, եւ այս հարցերը, ըստ կարգի, դեռ կպարզաբանվեն:
Բայց սա չէ ասելիքիս բուն իմաստը, ասելիքիս բուն իմաստն այն է, որ պատերազմի ողջ ընթացքում ճշմարտությունը ասվել է ժողովրդին, ասվել է պատերազմին հատուկ կանոններով: Ասվել է հավատով ու նպատակով՝ ամեն րոպե բեկել եւ փոխել իրավիճակը, իսկ դրա համար պետք է փայփայել մարտական ոգին եւ նույնիսկ պարտությունների մասին հայտարարել այնպես, որ դա չկոտրի կռիվ տվող զինվորին, այն զինվորին, որոնց մասին ես ասում էի՝ ովքեր մինչեւ վերջին պահը անառիկ են պահել իրենց դիրքը, իրենց գիծը:
Անցյալի մասին խոսելը կարեւոր է, եւ մենք դեռ առիթներ կունենանք դա անելու:
Բայց այսօր շատ ավելի կարեւոր է խոսել այսօրվա եւ ապագայի մասին: Այսօրվա ու ապագայի խնդիրների եւ նպատակների մասին:
Այսօր կարեւոր նպատակ է ձեռք բերված խաղաղությունը պահպանելը, այն տեւական դարձնելը, եւ եթե հաջողվի այն մշտական դարձնել՝ շատ ավելի լավ: Այսօր կարեւոր նպատակ է Հայաստանի եւ Արցախի շուրջ կայունությունը եւ անվտանգությունն ապահովելը, Արցախի անվտանգությունն ապահովելը: Լաչինի միջանցքի անխափան եւ անվտանգ գործունեությունը ապահովելը, արցախցիների վերադարձի պայմաններն ապահովելը, Արցախն ու Հայաստանը, տուժած շրջանները վերականգնելը:
Իսկ սրա համար անհրաժեշտ է, կրկնում եմ՝ անհրաժեշտ է կյանքի կոչել նոյեմբերի 9-ի պայմանավորվածությունները: Այդ պայմանավորվածությունների մեջ է մտնում նաեւ գերիների ու զոհվածների մարմինների փոխանակումը: Այդ պայմանավորվածություններից է բխում նաեւ անհետ կորածների փնտրտուքի ակտիվացումը, որը չափազանց կարեւոր հարց է բոլորիս համար, եւ այստեղ ամեն ժամը, ամեն րոպեն կարող է լինել ճակատագրական: Ես այս օրերին անհետ կորածների, գերեվարված մեր զինվորների հարյուրավոր հարազատների հետ եմ հանդիպել: Լսել նրանց բոլոր պահանջներն ու բողոքները: Նրանք ճիշտ են, եւ մենք պետք է արագ գործենք, բայց կրկնում եմ՝ ցավոք, դժբախտաբար, դա կախված է ոչ միայն մեզանից: Դա կախված է ոչ միայն մեզանից:
Այո, նոյեմբերի 9-ի պայմանավորվածությունների մեջ կան նրբություններ, որոնք խնդրահարույց հարցեր են պարունակում, բայց այդ բոլոր հարցերի շուրջ հիմա ակտիվ դիվանագիտական աշխատանք է տեղի ունենում, եւ մենք անպայմանորեն կգտնենք լուծումներ:
Բայց նաեւ այդ պայմանավորվածությունների մեջ է մտնում տարածաշրջանի տրանսպորտային կոմունիկացիաների վերաբացումը, խնդիր, որի լուծումը կփոխի ոչ միայն տարածաշրջանի, այլեւ Հայաստանի կերպարը:
մի տրվեք վախի եւ խուճապի: Թույլ մի տվեք, որ մեր խոցված հպարտությունը եւ վիրավորված արժանապատվությունը ոտնատակ անեն: Մի տրվեք անապագայության քարոզին: Այո՝ հավատացեք միայն ու միայն պաշտոնական տեղեկատվությանը: Ամեն օր նրանք ձեզ խաբում են:
Ճշմարտությունը, որքան էլ դառը լինի, մենք երբեք ձեզնից չենք թաքցրել: Այո՝ պատերազմի ժամանակ ճշմարտությունն ասվել է պատերազմի կանոններով: Վերանայեք առաջին օրվանից ասվածը եւ կտեսնեք, որ ամբողջ ճշմարտությունը մատուցվել է, ամբողջ ճշմարտությունը ասվել է՝ պատերազմի կանոններով, բայց ուշադիր ընթերցողը և ուշադիր ունկնդիրը ամեն ինչ կարող էր կարդալ այնտեղ:
Ճշմարտությունն ասվել է, ի դեպ, նաեւ խորհրդարանական ու արտախորհրդարանական ուժերի հետ իմ հանդիպումների ժամանակ, եւ ես այդ հանդիպումներին հստակ ասել եմ, որ իրենց հրավիրել եմ ամեն ինչ պատմելու համար, որովհետեւ այդ ամենը, ինչ իրենց եմ պատմել, հրապարակային հնարավոր չէ ասել պատերազմական իրավիճակի պատճառով, բայց նաեւ չեմ ուզում ստացվի, թե թաքցնում ենք ճշմարտությունը: Եւ, ի դեպ, այն ուժերը, որ պատերազմի առաջին օրից ասում էին, որ բոլոր հնարավոր միջոցներով, ամեն գնով պետք է կանգնեցնել, այստեղից դուրս գալուց հետո ուրիշ պրոցեսներ էին նախաձեռնում, ասում էին՝ այո, թող ամեն գնով կանգնեցնեն, հետո մենք դա կտեսնենք՝ ոնց կօգտագործենք մեր քաղաքական նպատակների համար: Եւ նրանք այսօր շատ վատ են զգում եւ զարմացած են, որ դա չի ստացվում իրենց մոտ:
Բայց, այնուամենայնիվ, մեր այսօրվա հիմնական խնդիրը ապագայի կառուցումն է:
Բայց դրանից առաջ նախ՝ մենք պետք է վերադարձնենք մեր զոհերի մարմինները, մեր հարգանքի տուրքը մատուցենք նրանց, վերադարձնենք մեր գերիներին, պիտի հայտնաբերենք այն տղաներին, ովքեր հնարավոր է՝ պատսպարված են ռազմական գործողությունների գոտում՝ որեւէ տեղ: Պիտի ապահովենք Լաչինի միջանցքի անխափան գործունեությունը, պիտի ապահովենք արցախցիների վերադարձը, պիտի լուծենք սահմանային ամենահրատապ եւ կնճռոտ հարցերը, որոնց շուրջ հնարավոր է նորանոր աղմուկներ բարձրանան, բայց մենք պիտի անցնենք այդ ճանապարհը: Ամեն ինչի մասին մենք ձեզ մանրամասն կտեղեկացնենք՝ այնքան, որքան հնարավոր կլինի առանց մեր շահերը՝ նկատի ունեմ Հայաստանի Հանրապետության և Արցախի շահերը վնասելու:
Բայց մի բանում վստահ եղեք. մենք ձեզ հետ եւ ձեր առաջ ազնիվ ենք լիովին: Բայց չի նշանակում, որ մենք անթերի ենք: Սա չի նշանակում, որ մենք ճիշտ ենք ամեն ինչի մեջ, սա չի նշանակում, որ մենք չենք սխալվել ու չենք սխալվելու: Բայց մենք ամեն ինչ մեջ ձեզ հետ եւ ձեր առաջ ազնիվ ենք լիովին: Ու մենք կհաղթահարենք այս փորձությունը, միասին կհաղթահարենք: Իմ խոնարհումը մեր բոլոր նահատակների ու նրանց ընտանիքների անդամների առաջ:
Իմ խոնարհումը Հայաստանի Հանրապետության հպարտ քաղաքացիների առաջ, Արցախի հպարտ քաղաքացիների առաջ, սփյուռքի հպարտ հայության առաջ:
Մեր հպարտությունը, այո՛, խոցված է, բայց ոչ ոչնչացված, մեր արժանապատվությունը, այո՛, վիրավորված է, բայց ոչ մահացած:

Сегодня важной целью является обеспечение стабильности и безопасности вокруг Армении и Арцаха: обращение премьер-министра к народу
Премьер-министр Армении Никол Пашинян выступил с обращением к народу.
Гордые граждане Республики Арцаха,
Я снова обращаюсь к вам в этом формате, потому что особенно в эти трудные дни очень важно сохранить нашу национальную гордость и наше национальное достоинство, потому что гордость и достоинство очень легко сохранять, когда они не под ударом, когда им ничего не угрожает, но важнее сохранить их, когда достоинство и гордость подверглись многочисленным ударам.
Особенно в последние дни мы видим, что известные группировки внутри Армении, причем параллельно с внешними силами - при этом они действуют параллельно с внешними силами довольно долгое время, речь идет об известных вам внешних силах, - сделали разжигание ран нашей национальной гордости и достоинства своим главным делом.
Вчера, например, некоторые люди устроили пир в прямом смысле этого слова, повторяю, устроили пир на фоне ложных слухов о том, что правительство Армении уступило Азербайджану территории из Гегаркуникской области.
Такое поведение может иметь тысячу и одно объяснение, критика такого поведения может иметь тысячу и один ответ, некоторые, возможно, не имели в виду ничего, так сказать, злонамеренного, поддавшись этой волне, но из глубины всего этого мы должны извлечь основную цель инициаторов этого пира: в Армении и за ее пределами есть люди и группы, которые пытаются создать впечатление анархии, создать впечатление, что в Армении царит анархия, они пытаются сеять хаос в нашей стране, они просто хотят перенести войну внутрь Армении, хотят с использованием автоматов и преступных группировок привести страну к свободному падению, чтобы обеспечить свое возвращение в качестве спасателей.
Я хочу четко и однозначно сказать, что мы не допустим этого, не потому, что цепляемся за власть, а потому, что этого не хочет народ, гордый гражданин Республики Армения, чья гордость, да, уязвлена, но не уничтожена, чье достоинство, да, ранено, но не мертво.
Теперь я хочу подробно описать, что происходит в Арцахе и вокруг него. Я уже говорил о заявлении от 9 ноября и об обстоятельствах его подписания. Не хочу повторять сказанное ранее, но должен подтвердить свою убежденность в том, что в той ситуации, в которой документ был подписан, другого варианта просто не было, потому что любой другой вариант был бы намного хуже.
Другой вопрос, почему мы достигли такой точки, как мы ее достигли, при каких обстоятельствах и в какой период мы ее достигли, где началась эта точка, какое развитие она имела, какие вехи были на этом пути. Это вопросы, ответы на которые обязательно должны быть даны, и я сам заинтересован в том, чтобы эти ответы были даны. Но это кропотливая и долгая работа, а сегодня у нас есть актуальные и неотложные вопросы. Я имею в виду, что ответы на эти вопросы еще будут изучены, они будут найдены, но сегодня у нас есть актуальные вопросы, и самый важный из них - обеспечение безопасности и стабильности вокруг Армении и внутри Армении, и один из необходимых шагов для этого, как бы неприятно это ни звучало,- это реализация договоренностей от 9 ноября.
Многие из сил, положивших осуждение заявления от 9 ноября в основу своей политической деятельности, не говорят, предлагают ли они отказаться от него, от достигнутых там договоренностей, и если да, то какой сценарий они предлагают после этого и каковы последствия этого сценария.
Продолжая свою мысль, я хочу подчеркнуть, что то, что происходит в эти дни, является процессом реализации объявления от 9 ноября. А этот процесс, прошу обратить на это внимание, также подразумевает, что в Гегаркуникской области, в частности, Вооруженные силы Армении должны быть размещены на государственной границе Республики Армения, на той границе, которая известна нам как граница Советской Армении, я говорю сейчас конкретно об участке Карвачара. Причем эта граница определяется не по глазомеру, а по координатам GPS.
И как уже было разъяснено, Соткское месторождение частично находилось на территории Советской Армении, частично - на территории Советского Азербайджана. Вообще, демаркация - довольно сложный процесс и, хотим мы того или нет, она должна происходить не только с участием российских миротворцев, но и представителей Азербайджана. И каждый раз распространение паники, дезинформации и ощущения хаоса в обществе при этих работах делается с одной целью: они хотят, повторяю, перенести войну в Армению, потому что привыкли приходить к власти посредством крови и удерживать власть посредством крови. Но, повторяю, мы этого не допустим, этого не допустит народ. И хочу еще раз подчеркнуть, что правоохранительные органы Армении полностью контролируют ситуацию, и правоохранительные органы тоже этого не допустят. И я хочу еще раз поблагодарить сотрудников правоохранительных органов за их работу за это время. Речь идет о Службе национальной безопасности, полиции, Службе госохраны, следственных органах, сотрудниках прокуратуры.
Но, возвращаясь к теме, хочу, чтобы вы были уверены, что мы прилагаем все усилия для защиты интересов Армении и Арцаха в этой сложной ситуации. И, кстати, видение хаоса распространяется также с этой целью, чтобы у правительства не было возможности сосредоточить максимум усилий на решении многих важнейших вопросов дня, и все это направлено на создание пропасти между государством и народом, чего, кстати, им до сих пор не удалось сделать.
У народа, да, есть вопросы, народ, да, иногда огорчен и озлоблен, иногда разочарован, а иногда находится в отчаянии, но вместе с этим я вижу доверие людей и хочу поблагодарить их за это доверие.
В наши дни много говорят о том, что люди потеряли доверие к официальной информации, и причиной этого называют то, что во время войны якобы правительство и я передавали общественности ложную информацию.
В действительности, однако, все обстоит иначе. Во всех своих выступлениях в начале и во время войны я говорил практически все о войне, я говорил немного по-другому, характерными для войны способами и средствами, говорил так, чтобы сказанное не дало врагу столько информации, которая могла быть недопустимой и представляла бы угрозу нашей безопасности.
И, в целом, разве официальные органы не говорили, что бои идут под Гадрутом, разве не говорили, что бои идут под Мартуни, разве не говорили, что бои идут под Шуши и Каринтаком, разве не сообщалось о закрытии дороги Лачин-Степанакерт, разве не говорилось о формировании отрядов самообороны Сюника? Что означало все это? Или как еще нужно было обо всем этом говорить - жалобными криками, призывами к бегству, распространением паники?
Да, также говорилось о героизме нашей армии и солдат, офицеров и генералов. А разве это неправда? Боевые действия проходили от Сотка до Горадиза. Надеюсь, представляете весь этот путь.
На участке от Сотка до Атерка, хотя в первые дни войны были потеряны позиции, затем эти позиции были возвращены, и до последнего дня войны линия фронта в этом районе полностью выстояла. В участке Ехникнера до последнего дня войны враг не имел никаких значительных успехов. В 6-й оборонительной зоне, несмотря на потерю Талыша, оборонительные рубежи на участке Матагиса были сохранены до последнего дня. 5-я, 4-я, 3-я оборонительные зоны фактически до последнего дня держали линию фронта. 2-я оборонительная зона до конца держала линию фронта и была осуществлена перегруппировка по приказу, исходя из военной обстановки. То же самое можно сказать и о 1-й оборонительной зоне. И кто эти солдаты, офицеры, генералы, которые держали такую оборону, если не герои? Как назвать их действия, если не победой и стабильным положением?
Эти люди вели героический бой, эти люди - герои, да, я пошел на решение от 9 ноября, чтобы также спасти их жизни, не допустить их осады, потому что эти люди служили Родине с полной самоотдачей и героизмом, принесли неописуемые жертвы за Родину. И, да, долг родины - спасти жизни до 35 тыс солдат, офицеров и генералов, быть готовыми к жертвенности в ответ на их преданность и жертвы.
Также в 9-й оборонительной зоне тысячи наших солдат, офицеров и генералов вели героические битвы. Но, к сожалению, девятая оборонительная зона была прорвана, что привело к катастрофе, и генерал, который, как минимум, разделяет ответственность за этот провал своими незаконными вмешательствами, теперь дает пресс-конференции, делает “разоблачения”, забывая напомнить, что в период его пребывания в должности было растрачено 42 млн долларов. В Службе национальной безопасности возбуждено уголовное дело по факту приобретения бесполезного оружия как минимум по одному эпизоду, по другим эпизодам ведется расследование.
Он нацелился на мою супругу, забыв задать вопрос, а что делала семья премьер-министра в обстреливаемом ракетами городе, 70 процентов населения которого были эвакуированы? И как можно ее нахождение там представлять как неописуемый пример разгульности властей? Подвергающийся ракетному обстрелу Степанакерт - это что, санаторий Баден-Бадена?
Разве доставлять хлеб и воду находящимся в бомбоубежищах людям является преступлением? Я не знал этого. Одноразовый визит члена семьи премьер-министра по поручению премьер-министра в командный пункт Армии обороны для оказания моральной поддержки Армии обороны в условиях, когда в армию постоянно поступала информация о том, что люди в тылу покидают населенные пункты, и вот, отправка члена семьи премьер-министра в Степанакерт в подобных условиях, чтобы люди видели, что там находится член семьи премьер-министра, и это становятся предметом политических манипуляций? Что это за стиль? И некоторые были отозваны из Степанакерта из-за того, что сеяли панику и незаконным вмешательством привели к катастрофе, и эти вопросы еще предстоит прояснить по порядку.
Но это не суть того, что я хотел сказать, суть того, что я хочу сказать, заключается в том, что на протяжении всей войны народу сообщалась правда, говорилось по правилам, характерным для войны. Сообщалась с верой и целью каждую минуту переломить и изменить ситуацию, а для этого нужно было поддерживать боевой дух, и даже поражения должны были быть представлены таким образом, чтобы не сломить боевой дух военнослужащих, которые до последнего момента защищали свои позиции.
Говорить о прошлом важно, и у нас еще будет повод сделать это.
Но сегодня гораздо важнее говорить о сегодняшнем дне и о будущем. О сегодняшних и предстоящих проблемах и целях.
Сегодня важной целью является сохранение достигнутого мира, нужно сделать его долгосрочным и, если мы сможем сделать его постоянным, тем лучше. Сегодня важной задачей является обеспечение стабильности и безопасности вокруг Армении и Арцаха, обеспечение безопасности Арцаха. Обеспечение бесперебойной и безопасной работы Лачинского коридора, обеспечение условий для возвращения арцахцев, восстановление Арцаха и Армении, пострадавших регионов.
А для этого необходимо, повторяю, необходимо выполнение договоренностей от 9 ноября. Эти договоренности также включают обмен пленными и телами жертв. Из этих договоренностей вытекает активизация поиска пропавших без вести, что является очень важным вопросом для всех нас, и здесь каждый час, каждая минута может быть решающей. В эти дни я встретился с сотнями родственников пропавших без вести и попавших в плен солдат. Выслушал все их требования и жалобы. Они правы, и необходимо действовать быстро, но, повторяю, к сожалению, это зависит не только от нас. Это зависит не только от нас.
Да, в договоренностях от 9 ноября есть нюансы, содержащие проблемные вопросы, но сейчас по всем этим вопросам ведется активная дипломатическая работа, и мы обязательно найдем решения.
Но эти договоренности также включают возобновление транспортных коммуникаций в регионе, что изменит картину не только региона, но и Армении.
Не поддавайтесь страху и панике. Не позволяйте попирать нашу уязвленную гордость и раненое достоинство. Не поддавайтесь проповеди безысходности. Они обманывают вас каждый день. Да, доверяйте только и только официальной информации.
Истину, насколько горькой бы она ни была, мы никогда от вас не скрывали. Да, во время войны правда говорилась по правилам военного времени. Пересмотрите сказанное с первых дней войны, и вы увидите, что вся правда была предоставлена, вся истина была сказана по правилам военного времени, но внимательный читатель и слушатель мог прочитать там все.
Кстати, правда была озвучена также во время встреч с парламентскими и внепарламентскими силами, и в ходе этих встреч я четко говорил, что пригласил их для того, чтобы все им рассказать, потому что все, что я им говорил, нельзя было говорить публично из-за военной ситуации, но я также не хотел, чтобы оказалось, что мы скрываем истину.
И те силы, которые с первого дня войны говорили, что всеми возможными способами, любой ценой нужно остановить войну, затем, уходя с встречи, инициировали уже другие процессы. Говорили, да, пусть остановят любой ценой, потом мы посмотрим, как используем это для своих политических целей. И они сегодня очень плохо себя чувствуют и удивляются, что им это не удается.
Однако, тем не менее, наша главная задача сегодня - строительство будущего.
Но перед этим мы должны вернуть тела наших жертв, воздать им дань уважения, вернуть наших пленников, найти тех парней, которые, возможно, укрылись где-нибудь в зоне боевых действий. Мы должны обеспечить бесперебойную работу Лачинского коридора, мы должны обеспечить возвращение людей Арцаха, мы должны решить самые актуальные и морщинистые пограничные вопросы, вокруг которых может возникнуть новый шум, но мы должны пройти этот путь. Мы подробно проинформируем вас обо всем, настолько, насколько это будет возможно без ущерба нашим интересам, я имею в виду интересы Республики Армения и Республики Арцах.
Однако будьте уверены в одном: мы будем полностью честны с вами и перед вами. Но это не значит, что мы идеальны. Это не значит, что мы во всем правы, это не значит, что мы не ошибались и не будем ошибаться. Но мы полностью честны с вами и перед вами. И мы вместе преодолеем это испытание, преодолеем совместными усилиями. Преклоняюсь перед всеми нашими мучениками и их семьями.
Преклоняюсь перед гордыми гражданами Республики Армения, гордыми гражданами Арцаха, гордыми армянами диаспоры.