Նիդերլանդների խորհրդարանը բանաձև է ընդունել Արցախի կարգավիճակի որոշման անհրաժեշտության մասին
Նիդերլանդների խորհրդարանը միաձայն բանաձև է ընդունել Արցախի բնակչության մշտական անվտանգության ապահովման և կարգավիճակի որոշման անհրաժեշտության մասին: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկացավ Նիդերլանդների խորհրդարանի կայքէջից:
Նիդերլանդների խորհրդարանի պատգմավորներ Վան դեր Գրաֆի, Ֆորդևինդի, Օմցիխտի և Բիսխոպի համատեղ մշակված բանաձևում նշված է.
«Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության վերջնական կարգավորման, տեղի բնակչության համար ամուր անվտանգության ապահովման և կարգավիճակ որոշելու գործընթացի նախաձեռնման հրատապ անհրաժեշտություն կա: Այդ նպատակով կոչ ենք անում կառավարությանը ջանքեր գործադրել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում»:

Парламент Нидерландов принял резолюцию о необходимости определения статуса Арцаха
Парламент Нидерландов единогласно принял резолюцию о необходимости постоянного обеспечения безопасности народа и статуса Арцаха. Об этом сообщает "Арменпресс" со ссылкой на сайт парламента Нидерландов.
В резолюции, совместно разработанной депутатами голландского парламента Ван дер Графом, Фордевиндом, Омзихтом и Бишопом, говорится:
"Необходимо срочно инициировать процесс по окончательному урегулированию нагорно-карабахского конфликта, обеспечению надежной безопасности местного населения и определения его статуса. С этой целью мы призываем правительство приложить усилия в рамках Минской группы ОБСЕ".