Եվրոպական խորհրդարանում ստեղծվել է «Լեռնային Ղարաբաղի հետ բարեկամության և համերաշխության խումբ»
Եվրոպական խորհրդարանում ստեղծվել է «Լեռնային Ղարաբաղի հետ բարեկամության և համերաշխության խումբ»։ Միջկուսակցական խմբի ստեղծումը նախաձեռնել են Եվրախորհրդարանի անդամներ Ֆրանսուա Ալֆոնսին (Ֆրանսիա), Սիլվի Գիյոմը (Ֆրանսիա) և Պետեր վան Դալենը (Նիդերլանդներ): Այս մասին հայտնում է Panorama.am-ը։
Եվրոպական խորհրդարանի բոլոր անդամներին ուղարկված նամակով երեք եվրախորհրդարանականները կոչ են անում բոլոր նրանց, ովքեր մտահոգված են Արցախում ապրող հայերի անվտանգությամբ և գոյատևմամբ, ներգրավվել բարեկամության խմբի մեջ:
Բարեկամության խմբի նպատակն է լիարժեք աջակցություն ցուցաբերել Արցախի հայ ժողովրդին, որը տառապում է ճնշումից և իր պատմական տարածքի բռնազավթումից:
Նշվում է, որ Ադրբեջանի հսկողության տակ այժմ անցած տարածքներում շատ հայեր գտնվում են էթնիկ զտման վտանգի առաջ, և ԵՄ-ն պետք է ներգրավի իր բոլոր դիվանագիտական ուժերը՝ կանխելու այն։ Այն տարածքներում, որոնք չեն կցվել Ադրբեջանին, հայերը պետք է կարողանան շարունակել ապրել առանց ներխուժման վախի ու ի վիճակի լինեն բարձրաձայնել իրենց հայկական ինքնության մասին։ Միջազգային հանրությունը և սկսած ԵՄ-ից՝ պետք է ամբողջությամբ ճանաչի Արցախի բարձրագույն ղեկավարությանը։

В Европарламенте создана "Группа дружбы и солидарности с Нагорным Карабахом"
В Европарламенте создана "Группа дружбы и солидарности с Нагорным Карабахом". Инициаторами создания межпартийной группы выступили депутаты Европарламента Франсуа Альфонси (Франция), Сильви Гийом (Франция) и Питер ван Дален (Нидерланды), передает Панорама.
В письме ко всем членам Европейского парламента три депутата Европарламента призвали всех, кто обеспокоен безопасностью и выживанием армян, проживающих в Арцахе, присоединиться к Группе дружбы.
Цель группы дружбы - оказать полную поддержку армянскому народу Арцаха, который страдает от угнетения и оккупации своей исторической территории.
Отмечается, что на территориях, находящихся сейчас под контролем Азербайджана, многие армяне встали перед угрозой этнической чистки, и ЕС должен задействовать все свои дипломатические силы, чтобы предотвратить это. На территориях, которые не были присоединены к Азербайджану, армяне должны иметь возможность продолжать жить, не опасаясь вторжения, и высказываться о своей армянской идентичности. Международное сообщество, начиная с ЕС, должно полностью признать высшее руководство Арцаха.