Վիտալի Բալասանյան. Իհարկե, կարող էինք խուսափել պատերազմից
«Պետք է անկեղծ լինեմ, իհարկե կարող էինք խուսափել պատերազմից։ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքական իշխանությունը՝ ի դեմս Նիկոլ Փաշինյանի սխալ քաղաքականություն էր վարում»,-Արցախի Հանրային հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում հայտարարել է Արցախի Անվտանգության խորհրդի քարտուղար, Արցախի հերոս Վիտալի Բալասանյանը, փոխանցում է Panorama.am։
Նա ընդգծել է, որ անհրաժեշտ էր Արցախն իր անկախ քաղաքականությունը վարի՝ իհարկե համագործակցելով, համաձայնեցնելով Հայաստանի ռազմաքաղաքական վերնախավի հետ։
«Սա մենք չկարողացանք անել։ Հայաստանի քաղաքական իշխանության վարած սխալ քաղաքականության այլընտրանքը պատերազմն էր Ադրբեջանի ու Թուրքիայի դեմ»,-նշեց Բալասանյանը՝ ավելացնելով, որ Հայաստանի ու Ռուսաստանի հարաբերությունները բարվոք գնահատել չի կարող, մինչդեռ պետք էր ճկուն քաղաքականություն թե ռազմավարական գործընկեր Ռուսաստանի, թե մեր հարևան  Իրանի հետ։
Նրա խոսքով, հիմա պետք է ճիշտ վերլուծություններ արվեն, դասեր քաղվեն՝ որպես սուբյեկտ հանդես գալու համար։

"Конечно, мы могли избежать войны": Виталий Баласанян
"Должен сказать откровенно: конечно, мы могли избежать войны. Политическая власть Республики Армения в лице Никола Пашиняна вела неправильную политику", – заявил в интервью Общественному телевидению Арцаха секретарь Совета безопасности Арцаха, Герой Арцаха Виталий Баласанян, передает Panorama.am.
Он подчеркнул: нужно было, чтобы Арцах проводил свою независимую политику, естественно, сотрудничая, согласовывая ее с военно-политической элитой Армении.
"Мы не смогли этого сделать. Альтернативой неправильной политике, проводимой политическими властями Армении, была война против Азербайджана и Турции", – отметил Баласанян, добавив, что он не может оценивать отношения между Арменией и Россией как нормальные, в то время как нужна была гибкая политика – как в отношениях с Россией, так и в отношениях с нашим соседом – Ираном.
По его словам, сейчас необходимо провести правильный анализ, извлечь уроки, чтобы выступать как субъект.