Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը անդրադարձել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի՝ 2020-ի դեկտեմբերի 31-ի հայտարարությանը։
«Երեկ` 2020 թվականի դեկտեմբերի 31-ին Ադրբեջանի նախագահը, խոսելով այդ երկրում գերության մեջ գտնվող հայ զինծառայողների մասին, հայտարարել է, թե նրանք ռազմագերիներ չեն: Հայտարարել է նաև, թե նրանք ձերբակալված են ու նրանց որակել է` որպես ահաբեկիչներ:
Որպես Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպան՝ հատուկ արձանագրում եմ, որ այս և նման հայտարարությունները կոպտորեն խախտում են հետպատերազմական մարդասիրական գործընթացը և մարդու իրավունքները պաշտպանող միջազգային պահանջները: Ադրբեջանի նախագահի հայտարարությունը ուղիղ հակասում է նաև 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 8-րդ կետի պահանջին, որը վերաբերում է գերիների կամ այլ կերպ անազատության մեջ գտնվող անձանց փոխանակում իրականացնելուն:
Ադրբեջանցի զինվորականների կողմից գերեվարված հայ զինծառայողները պետք է անհապաղ ազատ արձակվեն և վերադարձվեն Հայաստան: Դա պետք է արվի անհապաղ ու առանց որևէ նախապայման. նրանք կարգավիճակով ռազմագերիներ են:
Առանց այն էլ ինչպես պատերազմական գործողությունների ընթացքում, այնպես էլ դրանց դադարից հետո Ադրբեջանի իշխանություններն անընդհատ խախտել են մարդու իրավունքների միջազգային պահանջները, մարդասիրական պայմանավորվածությունները. արհեստական ձգձգվում է գերիների վերադարձը, չի հայտնվում նրանց իրական թիվը, այդ ողջ ընթացքում շարունակվել է նրանց նկատմամբ խոշտանգումն ու անմարդկային վերաբերմունքը, այդ մասին վկայող տեսանյութերի նպատակային հրապարակումը, խոչընդտվում է զոհվածների մարմինների փոխանակումը ու այլն:
Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի ուսումնասիրություններն ու զեկույցները հաստատում են, որ այս ամենը նպատակ ունի հոգեկան տառապանքներ պատճառել գերիների ընտանիքներին, խաղալ հայ հասարակության էմոցիաների հետ ու լարվածություն առաջացնել մեր երկրում:
Մշտադիտարկումն ակնհայտ հաստատում է, որ ադրբեջանական իշխանությունների դեպքում անհրաժեշտ է մշտապես գործել այնպիսի կոնկրետ երաշխիքներ ունենալով, որոնք կապահովեն նրանց կողմից
մարդասիրական պայմանավորվածությունների անխափան իրականացումը, մարդու իրավունքների միջազգային պահանջների անխախտելիությունը:
Ուստի, հրավիրում եմ միջազգային հանրության ու հատկապես մարդու իրավունքների պաշտպանության մանդատ ունեցող միջազգային կառույցների ուշադրությունը Ադրբեջանի նախագահի նշված հայտարարությանը՝ բացառելու համար մարդասիրական գործընթացի որևէ խախտում, ապահովելու համար այդ գործընթացի խիստ համապատասխանությունը մարդու իրավունքների միջազգային պահանջներին»։
- Հայ-ադրբեջանական շփման գծի ամբողջ երկայնքով պահպանվել է կայուն օպերատիվ իրավիճակ. ՊՆ ՀՀ ԱԱԾ-ից ստացված տեղեկատվության համաձայն՝ ԱԱԾ սահմանապահ զորքերի պատասխանատվության տակ գտնվող Գորիս-Կապան միջպետական...
- Իրանի և Ռուսաստանի ԱԳ նախարարները քննարկելու են Արցախյան հիմնախնդիրը Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովն ու ԻԻՀ արտաքին գործերի նախարար Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆը...
- ՄԻՊ-ը հրապարակել է Ադրբեջանում հայատյացության ու թշնամանքի վերաբերյալ նոր ապացույցներ Գլխավոր հարցն այստեղ այն է, որ նշված հրապարակումներում օգտագործվում են նույն բառերն, ինչ ադրբեջանական իշխանության...

"Yesterday, on December 31, 2020, the President of Azerbaijan, when talking about Armenian servicemen being held in captivity in their country, stated that they are not prisoners of war. He also stated that they are arrested and qualified them as terrorists.
As the Human Rights Defender of Armenia, I specifically declare that the mentioned statement and other similar statements are in gross violation of the post-war humanitarian process and the international human rights protection standards. The statement by the President of Azerbaijan also directly contradicts the requirement reflected in point 8 of the trilateral statement signed on November 9, 2020 which concerns the exchange of prisoners of war or persons who are in other way deprived of liberty.
The Armenian servicemen captured by Azerbaijani soldiers should be immediately released and returned to Armenia. This must be done immediately and without any precondition since they have the status of prisoners of war.
During and after the war activities, the Azerbaijani authorities have constantly violated international human rights standards and humanitarian commitments by artificially delaying the return of prisoners of war and captives and not reporting the real number of prisoners of war and captives, during this whole process Azerbaijani authorities have continued torture and inhuman treatment, they have been publicizing videos on torture and inhuman treatment in a targeted way, obstructing exchange of bodies, etc.
The studies and reports of the Office of the Human Rights Defender of Armenia confirm that the aim of all these is to cause mental suffering to the families of the prisoners of war, to play with emotions of the Armenian society and generate tension in Armenia.
The monitoring clearly confirms that, in the case of the Azerbaijani authorities, it is necessary to always act with specific guarantees that will ensure full implementation of their humanitarian commitments and inviolability of international human rights standards.
Thus, I draw the attention of international community and particularly international bodies with human rights protection mandate to the mentioned statement of the President of Azerbaijan to exclude any violation of the humanitarian process and ensure strict compliance of the process with international human rights standards."