Լեռնային Ղարաբաղում ռուս խաղաղապահներն անցկացնում են Ստեփանակերտի սոցիալապես նշանակալի օբյեկտների ականազերծում
ՌԴ պաշտպանության նախարարության Միջազգային ականազերծման կենտրոնի մասնագետները շարունակում են Լեռնային Ղարաբաղում սոցիալապես նշանակալի տարածքներում (դպրոցներ, այգիներ, բժշկական հիմնարկներ և սպորտային օբյեկտներ) պայթյունավտանգ առարկաների մաքրման և ականազերծման աշխատանքները: Այդ մասին հաղորդում են ՌԴ ՊՆ-ից:
Լեռնային Ղարաբաղում ռուս խաղաղապահ ուժերի ինժեներական ստորաբաժանումներն ականազերծել են ավելի քան 414 հեկտար տարածք, շուրջ 160 կմ ճանապարհ, 617 շինություն, որոնցից 22-ը սոցիալապես նշանակալի օբյեկտներ են: Հայտնաբերվել և վնասազերծվել է շուրջ 19 հազար պայթյունավտանգ առարկա:
Հայտնաբերվել են պայթյունավտանգ առարկաներ, և չպայթած ռազմամթերքը դուրս է բերվում և ոչնչացվում հատուկ փորձադաշտում: Ռազմամթերքը, որն անհնար է տարհանել, ոչնչացվում է տեղում՝ ապահովելով անհրաժեշտ անվտանգության միջոցները:

Специалистами Международного противоминного центра минобороны России продолжается работа по разминированию и очистке от взрывоопасных предметов территорий социально-значимых объектов (школ, парков, медицинских учреждений и спортивных объектов) в Нагорном Карабахе. Об этом сообщает минобороны РФ
За время операции инженерными подразделениями российских миротворческих сил в Нагорном Карабахе разминировано более 414 гектаров местности, около 160 километров дорог, 617 строений, из них - 22 социально-значимых объекта. Обнаружено и обезврежено около 19 тысяч взрывоопасных предметов.
Обнаруженные взрывоопасные предметы и несработавшие боеприпасы вывозятся и уничтожаются на специально оборудованном полигоне. Боеприпасы, которые невозможно эвакуировать, уничтожаются на месте с обеспечением всех необходимых мер безопасности.