Լեռնային Ղարաբաղում ռուս խաղաղապահներն անցկացնում են Ստեփանակերտի սոցիալապես նշանակալի օբյեկտների ականազերծում
ՌԴ պաշտպանության նախարարության Միջազգային ականազերծման կենտրոնի մասնագետները շարունակում են Լեռնային Ղարաբաղում սոցիալապես նշանակալի տարածքներում (դպրոցներ, այգիներ, բժշկական հիմնարկներ և սպորտային օբյեկտներ) պայթյունավտանգ առարկաների մաքրման և ականազերծման աշխատանքները: Այդ մասին հաղորդում են ՌԴ ՊՆ-ից:
Լեռնային Ղարաբաղում ռուս խաղաղապահ ուժերի ինժեներական ստորաբաժանումներն ականազերծել են ավելի քան 414 հեկտար տարածք, շուրջ 160 կմ ճանապարհ, 617 շինություն, որոնցից 22-ը սոցիալապես նշանակալի օբյեկտներ են: Հայտնաբերվել և վնասազերծվել է շուրջ 19 հազար պայթյունավտանգ առարկա:
Հայտնաբերվել են պայթյունավտանգ առարկաներ, և չպայթած ռազմամթերքը դուրս է բերվում և ոչնչացվում հատուկ փորձադաշտում: Ռազմամթերքը, որն անհնար է տարհանել, ոչնչացվում է տեղում՝ ապահովելով անհրաժեշտ անվտանգության միջոցները:

Russian Peacekeepers in Artsakh Demining Social Facilities in Stepanakert
Specialists from the International Mine Action Center of the Russian Ministry of Defense continue clearing and demining explosive ordnances that are found in the social areas of Nagorno-Karabakh [(Artsakh)], News.am reports citing RF Ministry of Defense.
The engineering units of the Russian peacekeeping forces in Nagorno-Karabakh have so far demined more than 414 hectares of land, about 160 km of roads, and 617 buildings—22 of which are social facilities. Also, about 19 thousand explosive ordnances have been found and diffused.
To note, on November 9, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, Azerbaijani President Ilham Aliyev, and Russian President Vladimir Putin signed a joint statement on a complete cessation of hostilities—which Azerbaijan had launched on September 27—in and around Artsakh. Accordingly, Russian peacekeepers are deployed in the region to monitor the implementation of the ceasefire and the cessation of hostilities.