Արա Այվազյանը հանդիպել է Արայիկ Հարությունյանի հետ
Հունվարի 5-ին Արցախ կատարած աշխատանքային այցի շրջանակներում Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արա Այվազյանը հանդիպում ունեցավ Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանի հետ:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար` նախարար Այվազյանը կարևորեց Արցախի և Հայաստանի պատկան մարմինների միջև տարբեր մակարդակներով ինտենսիվ փոխշփումների և խորհրդակցությունների դերը` որպես արդյունավետ ձևաչափ փոխադարձ կարևորություն ներկայացնող հարցերը տեղում հասցեագրելու և ներկա պայմաններում հետագա համագործակցության շրջանակներն ուրվագծելու համար:
Նախագահ Հարությունյանը և նախարար Այվազյանը համապարփակ քննարկում ծավալեցին Արցախի դեմ թուրք-ադրբեջանական ագրեսիան կանգնեցնելու նպատակով նոյեմբերի 9-ին ստորագրված հայտարարության դրույթների կատարման, այդ թվում, գերիների և պատանդի կարգավիճակում հայտնված քաղաքացիական անձանց անվտանգ հայրենադարձման և հակամարտության գոտում կայունության և խաղաղության հաստատմանն առնչվող հարցերի շուրջ:
Հանդիպման օրակարգի առանցքային թեմաներից էին պատերազմի հետևանքով Արցախում ստեղծված հումանիտար իրավիճակի կարգավորման, այդ թվում, պատերազմի հետևանքով տեղահանված արցախահայության` իրենց բնակավայրերը վերադառնալու պայմանների ստեղծման, տուժած ենթակառուցվածքների վերականգնման, սոցիալ-տնտեսական հետևանքների վերացման ուղղությամբ իրականացվելիք ծրագրերի հարցերը:
Երկուստեք շեշտվեց ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության հովանու ներքո Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության տևական կարգավորման առաջնահերթությունը, որի հիմքում ընկած պետք է լինի Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման և անվտանգության իրավունքի ճանաչումը:

Ара Айвазян встретился с Араиком Арутюняном
В рамках рабочего визита в Арцах 5 января министр иностранных дел Армении Ара Айвазян встретился с президентом Арцаха Араиком Арутюняном.
Поблагодарив за теплый прием, министр Айвазян отметил важность роли интенсивных контактов и консультаций между компетентными органами Арцаха и Армении на различных уровнях, как эффективного формата для решения на месте вопросов, представляющих взаимную важность и обозначения в нынешних условиях рамок дальнейшего сотрудничества.
Президент Арутюнян и министр Айвазян провели всеобъемлющее обсуждение вопросов, связанных с выполнением положений заявления, подписанного для остановления турецко-азербайджанской агрессии против Арцаха 9 ноября, в том числе и вопросы безопасного возвращения на родину военнопленных и удерживаемых гражданских лиц и установления стабильности и мира в зоне конфликта.
Ключевыми темами повестки дня встречи были вопросы урегулирования создавшейся в результате войны гуманитарной ситуации в Арцахе, в том числе создания условий для возвращения вынужденно перемещенных вследствие войны арцахских армян в свои населенные пункты, восстановления пострадавших инфраструктур, устранения социально-экономических последствий.
Стороны обоюдно подчеркнули приоритетность долгосрочного урегулирования нагорно-карабахского конфликта под эгидой сопредседательства Минской группы ОБСЕ, в основе которого должно быть признание права народа Арцаха на самоопределение и безопасность.