Պուտինը և Մակրոնը քննարկել են Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի առաջնորդների կայանալիք եռակողմ հանդիպումը
newsland.com
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը և Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը քննարկել են ԼՂ հարցով Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի առաջնորդների՝ Մոսկվայում կայանալիք եռակողմ հանդիպումը, փոխանցում է News.am:
Կրեմլի մամուլի ծառայության հաղորդմամբ՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների գործողությունների համակարգման շրջանակում Վլադիմիր Պուտինը հեռախոսազրույց է ունեցել Էմանուել Մակրոնի հետ, որի ընթացքում քննարկվել են որոշ հարցեր՝ կապված հունվարի 11-ին Մոսկվայում կայանալիք եռակողմ հանդիպմանը:
Հաշվի առնելով 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ին ստորագրված համատեղ Հայտարարության հետևողական իրականացումն ու Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ իրավիճակի կայունացումը՝ նշվել է, որ հանդիպման ժամանակ առաջին հերթին կքննարկվեն տարածաշրջանում խաղաղ կյանքի հարթմանն ուղղված հետագա քայլերը:
Ֆրանսիայի նախագահը աջակցություն է հայտնել Ռուսաստանի ջանքերին, որոնք նպաստում են ԼՂ հակամարտության կարգավորմանը: Շեշտադրվել է ռազմական բախումների հետևանքով տուժած բնակչությանն անհետաձգելի մարդասիրական օգնություն ցուցաբերելու կարևորությունը, այդ թվում պրոֆիլային միջազգային կազմակերպությունների գծով:

Путин и Макрон обсудили вопросы карабахского урегулирования
В рамках координации действий сопредседателей Минской группы ОБСЕ Владимир Путин провел телефонный разговор с президентом Французской Республики Эммануэлем Макроном, в ходе которого обсудил некоторые вопросы, связанные с предстоящей 11 января в Москве трехсторонней встречей лидеров России, Азербайджана и Армении. Об этом сообщает пресс-служба Кремля.
"С учетом последовательной реализации совместного Заявления от 9 ноября 2020 года и стабилизации обстановки вокруг Нагорного Карабаха отмечено, что прежде всего на этой встрече имеется в виду рассмотреть дальнейшие шаги по налаживанию мирной жизни в регионе.
Президент Франции выразил поддержку усилиям России по содействию нагорно-карабахскому урегулированию. Акцентирована важность неотложного оказания гуманитарной помощи пострадавшему от боестолкновений населению, в том числе по линии профильных международных организаций", - отмечается в сообщении.