ՌԴ խաղաղապահները Արցախում վնասազերծել են 23 հազարից ավելի պայթուցիկ առարկա. ՌԴ ՊՆ
Ռուսաստանի ՊՆ ականազերծման գործողությունների միջազգային կենտրոնի մասնագետները շարունակում են աշխատանքները Արցախի տարածքի ականազերծման ուղղությամբ: Տեղեկությունը տարածել է ՌԴ ՊՆ-ն:
Ստեփանակերտի ծայրամասերը ականազերծելու և մաքրելու ընթացքում ռուս խաղաղապահներն օգտագործում են ժամանակակից «Ուրան-6» ռոբոտային համակարգեր, որոնք թույլ են տալիս ապահովել զինծառայողների անվտանգությունը պայթյուններից և ցանկացած եղանակային պայմաններում պահպանել տարածքի մաքրման բարձր տեմպը:
2020 թվականի նոյեմբերի 23-ից ի վեր իրականացված գործողության ընթացքում, Ռուսաստանի խաղաղապահ ուժերի ինժեներական ստորաբաժանումները չպայթած զինամթերքից մաքրել են շուրջ 479,2 հա տարածք, 182,8 կմ ճանապարհ, 710 բնակելի շենք, այդ թվում՝ 22 սոցիալական նշանակության օբյեկտ: Հայտնաբերվել և վնասազերծվել է 23 հազարից ավելի պայթուցիկ առարկա:
Հայտնաբերված պայթուցիկ առարկաները և չպայթած զինամթերքը հանվում և ոչնչացվում են հատուկ սարքավորված պոլիգոնում: Այն զինամթերքը, որը հնարավոր չէ տարհանել, ոչնչացվում է տեղում`պայթեցման համար անհրաժեշտ բոլոր անվտանգության միջոցառումների կիրառմամաբ, փոխանցում է Panorama-ն:

Russian peacekeepers have cleared of mines about 479 hectares of land and defused more than 23,000 explosive objects in Nagorno-Karabakh, the Russian Defense Ministry has told reporters, TASS reports.
"During the operation, the engineer units of the Russian peacekeeping force have cleared of unexploded ordnance about 479.2 hectares of land, 182.8 kilometers of roads and 710 buildings, including 22 socially significant facilities. More than 23,000 explosive objects have been detected and defused," the ministry said.
Russian peacekeepers use modern robotic systems that enable them to maintain a high rate of mine clearance in mountainous areas and in adverse weather conditions. Explosive objects and unexploded ordnance are taken to a specially equipped place. Those objects that cannot be evacuated are destroyed on the spot.