Կորոնավիրուսի հարավաֆրիկյան շտամ են հայտնաբերել Գերմանիայում
2020 թվականի դեկտեմբերի կեսին ՀԱՀ-ում հայտնաբերված կորոնավիրուսի նոր շտամը հայտնաբերվել է Գերմանիայում: Այս մասին հայտնում է Բադեն-Վյուրտեմբերգ դաշնային հողերի սոցիալական քաղաքականության և ինտեգրման նախարարությանը:
Վիրուսը հայտնաբերել են ընտանիքում, որի անդամները դեկտեմբերի 13-ին Բադեն-Վյուրտեմբերգ էին ժամանել ՀԱՀ-ից: Ընտանիքի բոլոր անդամները կարանտինի մեջ էին: Ժամանելուց 5 օր անց նրանց թեստավորել էին, որի արդյունքները բացասական էին: Եվս մի քանի օր հետո նրանց մոտ զարգացել են հիվանդության թեթև ախտանշաններ:
Ընտանիքի անդամներից մեկի երկրորդ թեստը ուղարկվել էր լաբորատորիա, որը հաստատել է հարավաֆրիկյան շտամով վարակվելու դեպքը: Հիմա կորոնավիրուսը հայտնաբերվել է 6 մարդու մոտ:
Կորոնավիրուսի նոր մուտացիան ՀԱՀ-ում հայտնաբերել էին 2020 թվականի դեկտեմբերի կեսին: Նախկինում երկրում անհայտ SARS-CoV-2 վիրուսի տարատեսակն անվանել էին 501.V2: ՀԱՀ-ի առողջապահության նախարարն ընդգծել էր, որ երկրում կորոնավիրուսի երկրորդ ալիքը, հավանաբար, կապված է հիվանդության հենց այս մուտացիայի հետ: Այս շտամը տարբերվում է կորոնավիրուսի մուտացիայից, որը հայտնաբերվել էր Մեծ Բրիտանիայում և հետագայում այլ երկրներում:

В Германии выявили первый случай заражения южноафриканским коронавирусом
Первый случай заражения южноафриканским штаммом коронавируса выявили в федеральной земле Баден-Вюртемберг на юго-западе Германии, сообщило министерство социальной политики и интеграции земли, передает РИА Новости.
"Впервые мутировавший вариант B.1.351 был обнаружен в семье, которая прибыла в Баден-Вюртемберг из ЮАР 13 декабря 2020 года. Это первый известный случай в Германии", - говорится в пресс-релизе ведомства.
Как сообщают в министерстве, после прибытия семья находилась на карантине. Через пять дней все члены семьи сдали тесты на коронавирус, которые оказались отрицательными. Через несколько дней у них начали развиваться легкие симптомы заболевания.
Повторный тест человека, который заболел первым в семье, был направлен в лабораторию, которая подтвердила случай заражения штаммом из ЮАР. В настоящее время коронавирус выявлен у шести человек из трех домохозяйств.
Штамм 501.V2 или B.1.351 был впервые выявлен в Южной Африке в октябре. По данным Европейского центра контроля и профилактики заболеваний ECDC, сейчас эта разновидность является доминирующей формой вируса в ЮАР. Предварительные исследования показали, что этот штамм так же, как и обнаруженный в Великобритании, является более заразным, но пока нет данных, что он влияет на тяжесть заболевания.