Հայ զինվորի վիրավորման դեպքի առթիվ Արցախի իշխանություններն արդեն դիմել են ուսական խաղաղապահ զորակազմին
Արցախի իշխանություններն արդեն դիմել են ուսական խաղաղապահ զորակազմին այսօր Ադրբեջանի կողմից հրադադարի ռեժիմի խախտման դեպքի առթիվ: Այս մասին Aysor.am-ին ասել է Արցախի Հանրապետության նախագահի մամուլի խոսնակ Վահրամ Պողոսյանը:
«Վերջին օրերին հակառակորդի սադրիչ նպատակով իրականացված գործողությունների հետևանք ենք սա որակում, ինչպես գիտենք՝ վերջին օրերին Շուշիից օդ էին կրակում, այսօր, արդեն, շատ կոնկրետ թիրախային կրակոց է եղել, ինչը, միանշանակ, արժանի է քննադատության, որովհետև սա նշանակում է Ադրբեջանի կողմից ոչ միայն հրադադարի ռեժիմի, այլև՝ բոլոր պայմանավորվածությունների խախտում ու անհարգալից վերաբերմունք խաղաղապահ զորակազմի նկատմամբ», - ասել է Վահրամ Պողոսյանը։
«Իրավիճակի մասին արդեն տեղեկացված է խաղաղապահ զորակազմի ղեկավարությունը և հույս ունենք, որ դեպքն անարձագանք չի մնալու, որովհետև եթե նման սադրանքները շարունակվեն, բնականաբար, հետևանքները շատ ավելի վատ կարող են լինել։ Պետք է բոլոր ջանքերը գործադրենք նման սադրանքները բացառելու ու տարածաշրջանում խաղաղությունն ու կայունությունը պահպանելու համար», - նշել է Վահրամ Պողոսյանը։
Հակառակորդի կողմից հրադադարի պահպանման ռեժիմի կոպիտ խախտման հետևանքով հրազենային վիրավորում է ստացել զինծառայող, 2000թ. ծնված Վարդան Վաչագանի Կիրակոսյանը: Նրա վիճակը գնահատվում է կայուն ծանր:

Власти Арцаха обратились к российскому миротворческому контингенту в связи с нарушением режима прекращения огня
В Нагорном Карабахе расценивают нарушение режима перемирия Вооруженными силами Азербайджана как продолжение осуществляемых в последние дни противником провокационных действий. Об этом в беседе с Aysor.am сказал спикер президента Республики Арцах Ваграм Погосян.
"Как вы знаете, в последние дни из Шуши велась стрельба в воздух. Сегодня стрельба была прицельной. Это означает, что Азербайджан нарушает не только режим перемирия, но и все договоренности, проявляет неуважительное отношение к российскому миротворческому контингенту", - сказал Погосян.
Он отметил, что необходимо приложить все усилия для исключения подобных провокаций и сохранения стабильности и мира.
"Мы уже обратились к российскому миротворческому контингенту, о ситуации проинформировано командование миротворцев. Надеемся, что инцидент не останется без ответа, поскольку, если провокации продолжатся, то последствия будут очень плохими", - заявил он.
Напомним, 13 января в 12:00 в результате грубого нарушения Вооруженными силами Азербайджана режима перемирия в направлении одного из постов Армии обороны Нагорного Карабаха, расположенного в центральном направлении, огнестрельное ранение получил 20-летний военнослужащий Вардан Киракосян. Об этом сообщает пресс-служба Минобороны НКР.