Ադրբեջանը գերիների հարցում հանցավոր վարք է ցուցաբերում. Արտակ Բեգլարյան
Ադրբեջանը գերիների հարցում ապակառուցողական և նույնիսկ հանցավոր վարք է ցուցաբերում: Այս մասին իր ֆեյսբուքյան էջի ուղիղ եթերում հայտարարել է Արցախի նախագահի աշխատակազմի ղեկավար, Արցախի նախկին օմբուդսմեն Արտակ Բեգլարյանը, փոխանցում է News.am-ը:
Նախագահի աշխատակազմի ղեկավարը հայտարարել է, որ Ադրբեջանի նման դիրքորոշման պատճառով մեր բազմաթիվ հայրենակիցների, զինվորականների ու խաղաղ բնակիչների ճակատագիրը դեռ պարզ չէ: Մյուսների ճակատագիրը հայտնի է՝ նրանք նետված են ադրբեջանական բանտեր, և այս երկրի իշխանությունները կամ չեն հաստատում նրանց գերեվարումը, կամ փորձում են նրանց ահաբեկիչներ ներկայացնել:
«Նման գործողությունները խախտում են միջազգային իրավունքի բոլոր հայտնի սկզբունքները»,- ընդգծել է Արտակ Բեգլարյանը:
Իրավապաշտպանների տվյալներով՝ հաստատվել է ավելի քան հարյուր հայերի, այդ թվում՝ կանանց գերեվարումը: Սակայն կան անուղղակի տվյալներ, որ գերիների թիվը մի քանի անգամ մեծ է:

Азербайджан в вопросе пленных демонстрирует преступное поведение: Артак Бегларян
Азербайджан в вопросе пленных демонстрирует неконструктивное, и даже преступное поведение. Об этом заявил руководитель аппарата президента Арцаха, ране омбудсмен Арцаха Артак Бегларян в прямом эфире на своей странице в фейсбук, передает News.am.
Руководитель аппарата президента констатировал, что вследствие подобной позиции Азербайджана судьба многочисленных наших соотечественников, военных и гражданских, все еще не ясна. Судьба иных известна – они брошены в азербайджанские тюрьмы, и власти этой страны либо н подтверждают их пленение, либо пытаются представить их террористами.
''Подобные действия нарушают все известные принципы международного права'', - подчеркнул Артак Бегларян.
По данным правозащитников, подтверждено пленение более сотни армян, в их числе есть женщины. Однако есть косвенные данные о том, что число пленных в разы больше.