Հայաստանում ՀՌՕ ռուսական ռազմաբազայում սկսել են նոր տիպի կորոնավիրուսի դեմ պատվաստումը
Հայաստանում տեղակայված Հարավային ռազմական օկրուգի (ՀՌՕ) ռուսական ռազմաբազայում մեկնարկել է անձնակազմի պատվաստումը կորոնավիրուսային ինֆեկցիայի դեմ «Սպուտնիկ V» դեղամիջոցի առաջին բաղադրիչով: Պատվաստանյութի հազար դեղաչափ քանակությամբ առաջին խմբաքանակը առաքվել է Գյումրիում Ռուսաստանի ՊՆ զինվորական կլինիկական հոսպիտալի մասնաճյուղ:
ՀՌՕ մամուլի ծառայությունից հայտնել են, որ պատվաստումն անցկացնելիս չեն հայտնաբերվել բարդությունների կամ պատվաստումը վատ տանելու դեպքեր: Պատվաստումը կատարվում է կամավոր և զինծառայողների ու քաղաքացիական անձնակազմի գրավոր համաձայնության հիման վրա:
ՀՌՕ-ին ընդհանուր մատակարարվել է COVID-19 կորոնավիրուսային ինֆեկցիայի դեմ պատվաստանյութի ավելի քան 23 հազար դեղաչափ:
Այսօրվա դրությամբ «Սպուտնիկ V» պատվաստանյութի երկու բաղադրիչները ստացել է ավելի քան 6 հազար զինծառայող և բուժանձնակազմ: Եվս 14 հազար զինվորի ու սպայի պատվաստել են պատվաստանյութի առաջին բաղադրիչով:
Նախատեսվում է 2 ամսվա ընթացքում պատվաստել ՀՌՕ միավորումների, զորամասերի և հաստատությունների ավելի քան 60 հազար զինծառայողների և քաղաքացիական անձնակազմի անձանց:

Военные ЮВО в Армении приступили к вакцинации личного состава от COVID-19
В российской военной базе Южного военного округа (ЮВО), дислоцированной в Армении, стартовала вакцинация личного состава первым компонентом вакцины "Спутник-V", сообщает в четверг пресс-служба ЮВО, передает Интерфакс.
"Первая партия вакцины в количестве 1 тыс. доз доставлена в филиал военного клинического госпиталя Минобороны России в г. Гюмри", - говорится в сообщении.
При проведении вакцинации случаев осложнений или непереносимости прививки выявлено не было, отмечает военное ведомство.
"На сегодняшний день оба компонента вакцины "Спутник-V" получили более 6 тысяч военнослужащих и медицинского персонала. Еще 14 тысячам солдат и офицеров сделана прививка первым компонентом вакцины", - добавили в ЮВО.
Всего в ЮВО поставлено более 23 тыс. доз вакцины от COVID-19. В течение двух месяцев планируется вакцинировать более 60 тыс. военнослужащих и лиц гражданского персонала соединений, воинских частей и учреждений ЮВО.