Իրանն ու Թուրքիան երկաթուղային տրասնպորտին առնչվող երեք նոր համաձայնագիր են ստորագրել: Ինչպես հայտնում է «Թանսիմ» գործակալությունը, այս մասին տեղեկացրել է «Իրանի երկաթուղիներ» ընկերության տնօրեն Սաիդ Ռասոլին:
Նա հայտնել է, որ նոր պայմանագրերը նպատակ ունեն առավելագույնի հասցնել երկու հարևան երկրների միջև երկաթուղային ճանապարհով ուղևորությունների և բեռնափոխադրումների հնարավորությունը:
Ռասոլին նաև նշել է, որ Թեհրանն ու Անկարան համաձայնել են ուժեղացնել արևելք-արևմուտք միջանցքը, որն Աֆղանստանի, Պակիստանի և Իրանի տարածքով Չինաստանը միացնում է Թուրքիային:
Նրա խոսքով՝ Ստամբուլը, Թեհրանն ու Իսլամաբադն իրար միացնող տրանսազգային երկաթուղային հաղորդակցության վերականգնումը հնարավորություն կստեղծի նոր Մետաքսի ճանապարհին միանալու համար:

Iran, Turkey Ink 3 Railroad Deals
Iran and Turkey have signed three new agreements on railroad transport, the managing director of the Islamic Republic of Iran Railways said, Tasnim News reports.
Saeed Rasouli said the three agreements are aimed at maximizing the capacity of railroad travels and freight services between the two neighbors.
He also noted that Tehran and Ankara have agreed to strengthen an east-west corridor that links China to Turkey through Afghanistan, Pakistan and Iran.
Rasouli said the new agreements would accelerate the implementation of various projects such as a southern route connecting China to Europe, the railroads linking Turkey to Afghanistan and Pakistan, as well as the routes connecting Iran’s southern ports to Turkey.
The Iranian official added that revival of a transnational rail service linking Istanbul, Tehran and Islamabad is expected to pave the way for connection to the new Silk Road.