ԵՊՀ հոգաբարձուների խորհուրդը նախագահ չունի. թեկնածուներից ոչ ոք բավարար ձայներ չհավաքեց
ԵՊՀ գիտխորհրդի նիստերի դահլիճում հունվարի 29-ին տեղի է ունենում ԵՊՀ հոգաբարձուների խորհրդի նիստը, որի օրակարգային երկրորդ հարցով նախատեսված էր Հոգաբարձուների խորհրդի նախագահի ընտրություն, սակայն առաջադրված երկու թեկնածուներից ոչ ոք բավարար ձայներ չհավաքեց:
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, «Երևանի պետական համալսարան» հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահի ընտրության շրջանակում նիստը նախագահող Անահիտ Չուբարյանն առաջադրեց Ա. Շահինյանի անվան ֆիզմաթ. դպրոցի տնօրեն Հայկազ Նավասարդյանի թեկնածությունը, իսկ ԵՊՀ իրանագիտության ամբիոնի վարիչ Վարդան Ոսկանյանը՝ Տնտեսագիտության և կառավարման ֆակուլտետի կառավարման և գործարարության ամբիոնի վարիչ Կառլեն Խաչատրյանի թեկնածությունը։
ՀԽ նախագահի թեկնածուները Խորհրդի անդամներին ներկայացրին իրենց գործունեությունը, համալսարանի զարգացման գործում ՀԽ-ի դերի իրենց պատկերացումները և պատասխանեցին նիստի մասնակիցների հարցերին։
ԵՊՀ ՈՒԽ նախագահ Դավիթ Ափոյանի առաջարկությամբ և Հոգաբարձուների խորհրդի ներկա անդամների մեծամասնության համաձայնությամբ քվեարկությունն անցկացվեց փակ գաղտնի ձևով: Քվեարկության արդյունքների համաձայն՝ Հայկազ Նավասարդյանը հավաքեց 14, իսկ Կառլեն Խաչատրյանը՝ 15 ձայն, ինչը, ըստ կանոնակարգի, բավարար չէ նախագահ ընտրվելու համար:

Совет попечителей ЕГУ не имеет председателя: никто из кандидатов не набрал достаточных голосов
29 января в зале заседаний Ученого совета ЕГУ проходит заседание Совета попечителей ЕГУ, вторым вопросом повестки которого были выборы председателя Совета попечителей, однако ни один из двух выдвинутых кандидатов не набрал достаточного количества голосов.
Как передает Арменпресс, председательствующая в рамках выборов председателя Совета Попечителей Фонда “Ереванский государственный университет” Анаит Чубарян выдвинула кандидатуру директора Физико-математической школы им. А. Шагиняна Айказа Навасардяна, а завкафедрой иранистики ЕГУ Вардан Восканян - кандидатуру завкафедрой управления и предпринимательства факультета экономики и управления Карлена Хачатряна.
Кандидаты на пост председателя УС представили членам Совета свою деятельность, свои представления о роли УС в развитии университета и ответили на вопросы участников заседания.
Согласно результатам голосования, Айказ Навасардян набрал 14 голосов, а Карлен Хачатрян - 15, что, согласно регламенту, недостаточно для избрания.
Напомним, что бывший председатель Совета попечителей ЕГУ Геворк Мурадян подал в отставку в начале декабря.