Պուտինի և Բայդենի զրույցը եղել է պրագմատիկ. Պեսկով
Ռուսաստանի և ԱՄՆ-ի առաջնորդներ Վլադիմիր Պուտինի և Ջո Բայդենի զրույցը եղել է պրագմատիկ, նրանք հայտարարել են բավականին խորը տարաձայնությունների առկայության մասին, որոնք պահանջում են ինտենսիվ երկխոսություն երկրների միջև: Այս մասին ասել է Ռուսաստանի ղեկավար Վլադիմիր Պուտինի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը:
«Անկեղծությունը կայանում է նրանում, որ կողմերը հստակորեն նշել են բավականին խորը տարաձայնությունների առկայության մասին, բայց միևնույն ժամանակ համաձայնել են, որ այդ տարաձայնությունների առկայությունը չպետք է ենթադրի երկխոսության բացակայություն, և որ, ընդհակառակը, այդ անհամաձայնությունները պահանջում են արդարացիորեն երկու երկրների միջև ինտենսիվ երկխոսություն», - ասել է Պեսկովը «Ռոսիա 1» հեռուստաալիքին տված հարցազրույցի ժամանակ, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
Պատասխանելով հարցին, թե խոսակցության ընթացքում բարի կամք դրսևորվե՞լ է, թե՞ ոչ՝ Պեսկովը նշել է, որ «առկա եղել է արդյունավետություն և պրագմատիզմ»:
Նշենք, որ Ռուսաստանի և ԱՄՆ-ի առաջնորդներ Վլադիմիր Պուտինի և Ջո Բայդենի հեռախոսազրույցը տեղի է ունեցել երեքշաբթի օրը:

Песков назвал телефонный разговор Путина и Байдена прагматичным
Разговор лидеров России и США Владимира Путина и Джо Байдена был прагматичным, они констатировали наличие очень глубоких разногласий, требующих интенсивного диалога между странами, заявил пресс-секретарь российского лидера Дмитрий Песков.
Телефонный разговор президентов России и США состоялся во вторник. Стороны обсудили актуальные вопросы международных отношений и двусторонней повестки, включая возможность сотрудничества стран в борьбе с коронавирусом, односторонний выход США из Договора по открытому небу, продление стратегического договора СНВ-3 и другие темы.
"Откровенность заключается в том, что стороны четко констатировали наличие очень глубоких разногласий, но при этом согласились, что наличие этих разногласий не должно подразумевать отсутствие диалога и что, наоборот, эти разногласия требуют достаточно интенсивного диалога двух стран", - сказал он в интервью на телеканале "Россия 1", передает РИА Новости
Отвечая на вопрос, была ли в разговоре доброжелательность, Песков отметил, что "была деловитость и прагматичность".