Այն, ինչ տեղի ունեցավ 2018-ի գարնանը, իր էությամբ հակաղարաբաղյան շարժում էր
Այն, ինչ տեղի ունեցավ 2018-ի գարնանը, իր էությամբ հակաղարաբաղյան շարժում էր: Այս մասին «Արմնյուզ» հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում ասել է ՀՀ 3-րդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
Հեռուստաընկերությունը հրապարակել է կարճ անոնսը՝ որտեղ Սերժ Սարգսյանը խոսել է կապիտուլյացիայի պատճառների, ՀՀ դիվանագիտական և ռազմաքաղաքական ձախողումների, ապագային միտված ծրագրերի մասին:
«Մենք երբեք չենք բանակցել այն մասին, թե մենք ինչ ենք տալու, մենք մշտապես բանակցել ենք այն մասին, թե մենք ինչ ենք ստանալու»- ասել է նա:
Հարցին, թե լայնորեն տարածված վարկած կա, որ ՀՀ վարչապետը Ձեր պրոյեկտն է, դա այդպե՞ս է, թե ոչ, Սերժ Սարգսյանը պատասխանում է. «Ես նման նախագիծ չէի ցանկանա նույնիսկ իմ թշնամուն, ուր է, թե ես ինձ համար այդպիսի անհեթեթություն խզբզեի: Ինձ կանգնեցրել էին ցուցվանգի առջև»:
Անդրադառնալով Նիկոլ Փաշինյանի ու Ալիևի հարաբերություններին՝ ՀՀ 3-րդ նախագահն ասում է. «Եթե Ալիևի քայլերը կապիտուլյանտը համարում է կառուցողական, ապա նա պետք է բացատրի՝ այդ ո՞ր քայլերը՝ ռազմական գործողություններ սկսե՞լը, թե՞ ինչ-որ գաղտնի պայմանավորվածություններ են եղել, թե՞ ինչ-որ գաղտնի խոստումներ են տվել իրար»:
Իշխանության գործողությունների վերաբերյալ Սերժ Սարգսյանն ասում է. «Երբ այս խելապակաս իշխանությունները հրաժարվեցին մեր ձեռքեբրումներից և սկսեցին Ալիևից տեղեկանալ բանակցային պատմության մասին, արդեն ինձ համար հասկանալի էր, որ մենք գնում ենք դեպի պարտություն, որ մենք գնում ենք դեպի պատերազմ»:

То, что произошло весной 2018 года, по своей сути было антикарабахским движением
То, что произошло весной 2018 года, по своей сути было антикарабахским движением, заявил в эксклюзивном интервью телеканалу "Армньюз" третий президент Армении Серж Саргсян.
Телекомпания обнародовала краткий анонс, в котором Серж Саргсян говорит о причинах капитуляции, дипломатических и военно-политических провалах Армениии и о нацеленных на будущее программах.
"Мы никогда не проводили переговоры о том, что мы будем отдавать, мы всегда проводили переговоры о том, что мы получим", - сказал он.
На вопрос о том, что есть широко распространенная версия, согласно которой премьер-министр Армении является его проектом, правда это или нет, Серж Саргсян ответил: "Я подобного проекта не пожелал бы даже врагу, не говоря уже о том, чтобы я намалевал для себя подобную чушь. Меня заставили встать перед цугцвангом".
Комментируя отношения Никола Пашиняна и Алиева, третий президент Армении говорит: "Если капитулянт считает шаги Алиева конструктивными, то он должен объяснить, что это за шаги: начало военных действий или были какие-то тайные договоренности, они дали друг другу какие-то тайные обещания?"
О действиях властей Серж Саргсян говорит: "Когда эти полоумные власти отказались от наших достижений и начали у Алиева узнавать историю переговоров, для меня уже было ясно, что мы идем к поражению, что мы идем к войне".