Արցախում այս պահին բնակվում է 105-110 հազար արցախցի. Արտակ Բեգլարյան
Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի հաշվարկներով` Արցախում այս պահին բնակվում է 105-110 հազար արցախցի, շուրջ 35-40 հազարն էլ դեռևս գտնվում են Հայաստանի Հանրապետությունում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ`այս մասին փետրվարի 15-ին հրավիրված քննարկման ընթացքում ասել է Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Արտակ Բեգլարյանը:
«Մեր հաշվարկներով` այս պահին Արցախում է բնակվում 105-110 հազար արցախցի, ինչը նշանակում է, որ Հայաստանի Հանրապետությունում է գտնվում շուրջ 35-40 հազար արցախցի, որոնց ճնշող մեծամասնությունը տեղահանված անձինք են: Նրանց մի մասը` գուցե 10 հազարից ոչ ավելին, անօթևան չմնացած անձինք են, որոնք իրենց անհատական որոշումն են կայացրել, որ չեն վերադառնում տուն»,- ասել է Բեգլարյանը:
Արցախի նկատմամբ Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմի հետևանքով անօթևան մնացած և Արցախում պետական աջակցությամբ տարբեր կացարաններում տեղավորված անձինք մոտ 10 հազար են:
«Արցախի Հանրապետությունում տեղավորված անձինք մոտ 10 հազարն են, որոնք տեղավորված են պետական կենտրոնացված կազմակերպման շինություններում` հյուրանոցներ, հյուրատներ, վարձակալությամբ են բնակվում պետական աջակցությամբ: Նաև տեղավորվել են տարբեր գյուղերի ազատ բնակարանային ֆոնդերում, դրան զուգահեռ աշխատանքներ են տարվում բնակարանային ֆոնդերը մեծացնելու ուղղությամբ»,- նշել է Արտակ Բեգլարյանը:
Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի ղեկավարն ընգծել է, որ պետության համար առաջնայինն արցախցիների վերադարձը խրախուսելն է:

В Арцахе на данный момент проживают от 105 000 до 110 000 арцахцев: Артак Бегларян
По подсчетам, сделанным в Аппарате Президента Республики Арцах, в настоящее время в Арцахе проживает от 105 000 до 110 000 арцахцев, около 35 000 - 40 000 все еще остаются в Республике Армения. Как сообщает ''Арменпресс'', об этом во время совещания, состоявшегося 15 февраля, сообщил руководитель Аппарата Президента Республики Арцах Артак Бегларян.
''По нашим подсчетам, в настоящее время в Арцахе проживает от 105 000 до 110 000 арцахцев, а это означает, что в Республике Армения еще остаются около 35 000 - 40 000 арцахцев, подавляющее большинство из них являются перемещенными лицами. ''Некоторые, может быть, не более 10 000,  имеют места проживания, они приняли решение не возвращаться в Арцах'', - сказал Бегларян.
В результате войны, развязанной Азербайджаном против Арцаха, без крова остались около 10 000 человек, которые при содействии государства размещены в различных местах в Арцахе.
В Республике Арцах проживает около 10 000 человек, которые размещены в государственных учреждениях - гостиницах, гостевых домах, домах, арендованных при государственной поддержке. Некоторые размещены в бесплатных жилищных фондах разных сел, параллельно ведется работа и по увеличению жилищных фондов'', - сказал Артак Бегларян.
Глава Аппарата Президента Республики Арцах подчеркнул, что приоритетом для государства является содействие возвращению арцахцев.