Առանձին երկրներում համավարակի ընթացքում կիբերհանցագործությունների աճը 90 տոկոսի է հասել, առաջիկա տարում ՀԱՊԿ երկրները պետք է ուժեղացնեն համակարգումը համացանցի անվտանգության և կարգավորման ոլորտում, նշել է ՀԱՊԿ ԽՎ անվտանգության հարցերի մշտական ​​հանձնաժողովի ղեկավար Անատոլի Վիբորնին, փոխանցում է News.am-ը:
Այն մարտահրավերներն ու սպառնալիքները, որոնք մենք նախկինում ենթադրում էինք, այսօր ավելի ու ավելի են բարդանում և իրենց դեմ պայքարի նոր մեթոդների մշակում են պահանջում, նշել է նա, փոխանցում է Sputnik-ը:
«Կիբերբուլինգը, օրինակ, հենց այն դեպքն է, երբ համացանցային տարածքի միջոցով, թվային տեխնոլոգիաների և նոր հնարավորությունների կիրառմամբ կարող ես ազդել հոգեբանության վրա, հատկապես` աճող սերնդի: Սակայն սա ոչ թե մի, այլ մեր բոլոր պետությունների խնդիրն է»,- ասել է Վիբորնին:
«Հաշվի առնելով այն նոր մարտահրավերներն ու սպառնալիքները, որոնց արդեն բախվում են կամ կարող են բախվել ՀԱՊԿ անդամ երկրներն առաջիկայում (իսկ դա ՆԱՏՕ-ի գործունեությունն է Բելառուսի և Ռուսաստանի սահմանների մոտ, պատժամիջոցների քաղաքականությունը և ընդհանուր առմամբ լարվածության աճը միջազգային ասպարեզում)` այժմ օրենսդրության կատարելագործման հզոր պահանջ է ձևավորվել, կարծում է բանախոսը: Ընդ որում, օրենսդրական նորարարությունները պետք է «գերազանցեն պաշտպանական օրակարգը, երբ մենք ընդամենը արձագանքում ենք որոշակի փաստերի»,- ասել է նա:
Վիբորնու խոսքով` համավարակի ընթացքում կյանքի շատ ասպեկտներ օնլայն ձևաչափ տեղափոխվեցին` «համապատասխանաբար, մենք նա հանցագործության աճ տեսանք, որոշ պետություններում համացանցում և թվային տեխնոլոգիաներում այն 90 տոկոսի հասավ»: «ՀԱՊԿ երկրների անվտանգության հիմնական մարտահրավերն այժմ օտարերկրյա պետությունների գործունեությունն է, պայքարի նախապատրաստումն ու վարումը տեղեկատվական տարածքում, քանի որ հիմնական և առանցքային խնդիրն ուղեղի համար պատերազմն է տեղեկատվական դաշտում: Ամբողջ աշխարհը գիտի, որ ԱՊՀ երկրներում տաղանդավոր մարդիկ և հիանալի երիտասարդություն կա: Ուստի պայքարը նրանց համար, հոգեբանական և մտավոր ազդեցությունը կարևոր են մեր, այսպես կոչված, «ընկերների» համար»,- ասել է Վիբորնին:
Արտաքին խաղացողների համար չափազանց կարևոր նպատակ է ներքաղաքական և սոցիալական մթնոլորտի ապակայունացումն ՀԱՊԿ երկրներում, իսկ կիբերհարձակումների սպառնալիքը մեծանում է 5-րդ սերնդի բջջային ցանցերի տարածմանւ զուգահեռ:

В ближайший год странам ОДКБ нужно усилить координацию в сфере безопасности и регулировании интернета
В отдельных странах в период пандемии рост киберпреступности достиг 90%, в ближайший год странам ОДКБ нужно усилить координацию в сфере безопасности и регулировании интернета, отмечает глава постоянной комиссии ПА ОДКБ по вопросам безопасности Анатолий Выборный.
Сегодня те вызовы и угрозы, о которых мы раньше предполагали, становятся все более изощренными и требуют выработки новых методов противодействия им, отметил он, передает News.am, ссылаясь на Sputnik.
''Кибербуллинг, например, это как раз тот случай, когда через интернет-пространство, используя цифровые технологии и новые возможности, можно воздействовать на психику, особенно подрастающего поколения. Но это проблема не только одного государства - это проблема всех наших государств'', ― рассказал Выборный.
''С учетом тех новых вызовов и угроз, с которыми уже сталкиваются или могут столкнуться страны -члены ОДКБ в ближайшей перспективе (а это активность НАТО у границ Беларуси и России, санкционная политика и в целом возросшее напряжение на международной арене) сейчас сформировался мощный запрос на совершенствование законодательства, считает спикер. Причем законодательные нововведения должны "превзойти оборонительную повестку, когда мы только реагируем на те или иные факты'', - отметил он.
По словам Выборного, в период пандемии многие аспекты жизни перешли в онлайн, ''соответственно, мы увидели и рост преступности, в некоторых государствах в интернете и цифровых технологиях он достиг 90 %''.  ''Главным вызовом для безопасности стран ОДКБ сейчас является деятельность, как мы видим, и зарубежных государств, подготовка и ведение борьбы в информационном пространстве, поскольку главная и ключевая задача ― это война в информационном поле за мозги. Всему миру известно, что выходцы из СНГ - это талантливые люди и прекрасная молодежь. Поэтому борьба за них, психологическое и интеллектуальное воздействие важны нашим так называемым "друзьям"'', - сказал Выборный.
Для внешних игроков крайне важной целью является дестабилизация внутриполитической и социальной атмосферы внутри государств ОДКБ, и угроза кибератак увеличивается в связи с распространением мобильных сетей 5 поколения, добавил эксперт.