Մարտի 1-ից ուժի մեջ մտած ՀՀ-ԵՄ համապարփակ համաձայնագիրը նոր հնարավորություններ կստեղծի ԵԱՏՄ-ի համար։ Այդ մասին հայտարարել է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի (ԵՏՀ) նախագահի օգնական Իա Մալկինան, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը։
«Մենք հանձնաժողովում ավելի շուտ նաև նոր հնարավորություններ ենք տեսնում և Հայաստանի, և ընդհանուր առմամբ միության համար այդ համաձայնագրի իրագործումից։ Կցանկանայինք, որ ԵԱՏՄ-ԵՄ հարաբերությունները կառուցվեին տնտեսական պրագմատիկ և հավասար մոտեցման սկզբունքների հիման վրա՝ ի շահ մեր պետությունների, նրանց քաղաքացիների և բիզնեսի»:
Մալկինան նշել է նաև, որ երրորդ երկրների, ինտեգրման այլ միավորումների և միջազգային կազմակերպությունների հետ հարաբերությունների կառուցումն ու պայմանավորվածությունները դասվում են ինքնիշխան պետությունների իրավասությանը։
«ՀՀ-ն մեզ համար առաջին հերթին ԵԱՏՄ անդամ է։ Ելնում ենք նրանից, որ ԵԱՏՄ մասին պայմանագրով նախատեսված բոլոր պարտավորությունները հիմնարար են մեր անդամ պետությունների համար»,-ասել է նա։

Соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнерстве Армения - ЕС, вступившее в силу 1 марта 2021 года, создаст новые возможности для Евразийского экономического союза (ЕАЭС). Об этом ТАСС заявила помощник председателя коллегии Евразийской экономической комиссии (ЕЭК) Ия Малкина, передает ТАСС.
"Мы в комиссии скорее видим новые возможности и для Армении, и для союза в целом от реализации этого соглашения. Хотелось бы, чтобы отношения на треке ЕАЭС - ЕС строились на принципах экономической прагматичности и равноправия в интересах наших государств, их граждан и бизнеса", - сказала она.
Помощник председателя коллегии ЕЭК отметила, что выстраивание отношений и достижение договоренностей с третьими странами, другими интеграционными объединениями и международными организациями относится к национальной компетенции суверенных государств.
"Армения для нас в первую очередь является членом Евразийского экономического союза. Исходим из того, что все обязательства, предусмотренные в договоре о ЕАЭС и других нормативных документах, являются для наших государств-членов основополагающими", - сказала Малкина.