Սյունիքի մարզում պետք է ստեղծվի ապառազմականացված անվտանգության գոտի․ Արման Թաթոյան
Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը մարտի 5-ին հրավիրված ասուլիսի ընթացքում ներկայացրեց նոր հայեցակարգ՝ ՀՀ մարզերում սահմանների հետ կապված գործընթացի վերաբերյալ։
Արման Թաթոյանն ընդգծեց. «Սյունիքի մարզում պետք է ստեղծվի ապառազմականացված անվտանգության գոտի: Մարդու իրավունքների պաշպանի իրավասության սահմաններում կատարված համակողմանի ուսումնասիրությունները և ապացույցները վկայում են հենց այդ մասին»։
Նշենք, որ ասուլիսի ընթացքում Մարդու իրավուքների պաշտպանը ներկայացնում է բացառապես ապացույցներ մարդու իրավունքների խախտումների վերաբերյալ, որի հիման վրա համապատասխան մարմինների կողմից պետք է արվեն հետևություններ։

Омбудсмен Армении Арман Татоян на пресс-конференции 5 марта представил новую концепцию, касающуюся границ областей Армении.
Как передает Арменпресс, Арман Татоян заявил: “В Сюникской области должна быть демилитаризованная зона безопасности. Всесторонние исследования, проведенные в рамках полномочий Защитника прав человека, и собранные и доказательства свидетельствуют именно об этом”.
На пресс-конференции Защитник прав человека представил исключительные доказательства нарушений прав человека, на основании которых соответствующие органы должны сделать свои выводы.