Նախագահը չի ստորագրելու Արտակ Դավթյանի նշանակման հրամանագրի նախագիծը և չի դիմելու ՍԴ
ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը հանդես է եկել հայտարարությամբ՝ Արտակ Դավթյանին ՀՀ ԶՈւ գլխավոր շտաբի պետ նշանակելու մասին վարչապետի առաջարկության վերաբերյալ։
«Հանրապետության նախագահը 2021թ մարտի 11-ին իր առարկություններով վերադարձրել է Արտակ Դավթյանին ՀՀ ԶՈւ գլխավոր շտաբի պետ նշանակելու մասին վարչապետի առաջարկությունը և կից հրամանագրի նախագիծը: Նույն օրը ստացվել են վարչապետի հիմնավորումերը նախագահի առարկությունների վերաբերյալ:
Հանրապետության նախագահը չի ստորագրելու հրամանագրի նախագիծը և չի դիմելու Սահմանադրական դատարան:
Հիշեցնում ենք, որ 2021 թվականի մարտի 10-ին Հանրապետության նախագահն արդեն իսկ դիմել է Սահմանադրական դատարան՝ «Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքի վերաբերելի դրույթների՝ Սահմանադրության որոշ հոդվածներին համապատասխանության հարցը որոշելու խնդրանքով: Սահմանադրական դատարանի կողմից որոշման կայացումը և հնարավոր միջոցների ձեռնարկումը կարող են էական ազդեցություն ունենալ գլխավոր շտաբի պետին ազատելու և նշանակելու իրավական կարգավորումների վրա», - ասված է նախագահի հայտարարությունում։

Армен Саркисян не подпишет проект указа о назначении Артака Давтяна на должность начальника Генштаба ВС и не обратится в КC
Президент Армении Армен Саркисян не подпишет проект указа о назначении Артака Давтяна на должность начальника Генштаба ВС и не обратится по этому вопросу в Конституционный суд. Как передает Sputnik Армения, об этом говорится в сообщении пресс-службы президента Армении.
"Президент 11 марта 2021 года с возражениями вернул предложение премьер-министра о назначении Артака Давтяна на должность начальника Генштаба ВС Армении. В тот же день были получены обоснования премьер-министра, связанные с возражениями президента", - говорится в сообщении.
Аппарат президента напоминает, что 10 марта президент уже обратился в КС с просьбой определить вопрос о соответствии Конституции некоторых положений закона "О воинской службе и статусе военнослужащего". Принятие решения Конституционного суда и возможных мер могут оказать существенное влияние на правовое регулирование вопросов, связанных с назначением и освобождением от должности начальника Генштаба ВС Армении.