ՀՀ-ում ԵՄ պատվիրակություն. Սյունիքի մարզին աջակցությունն ընդլայնելու անհրաժեշտություն ենք տեսնում
Եվրամիության «Տեղական դերակատարների զորեղացում հանուն զարգացման» ծրագրի նպատակն է բարելավել համայնքների, մասնավորապես խոցելի խմբերի կենսամակարդակը: Այս մասին մարտի 12-ին նախագծի քննարկման ժամանակ ասաց Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար Անդրեա Վիկտորինը:
Նա նշեց ծրագրի կարեւորությունը՝ հատկապես հաշվի առնելով Հայաստան-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի (SEPA) ուժի մեջ մտնելը, որի շրջանակում հնարավոր կլինի շարունակել համագործակցությունը ժողովրդավարության զարգացման, նոր աշխատատեղերի ստեղծման, կրթության, «կանաչ էկոլոգիայի», գենդերային հավասարության հաստատման համար եւ այլն:
«ԵՄ-ն աջակցություն է ցուցաբերել կորոնավիրուսի համաճարակի հետեւանքների դեմ պայքարի շրջանակում, ինչպես նաեւ մարդասիրական օգնություն է ներգրավել Լեռնային Ղարաբաղում եւ հարակից տարածքներում հակամարտությունից տուժած մարդկանց: Եվրամիության ուշադրության կենտրոնում է նաեւ Հայաստանի մարզերի զարգացումը, աջակցություն է ցուցաբերվում, մասնավորապես, Լոռու, Շիրակի, Տավուշի մարզերին: Մենք նաեւ երկրի հարավային շրջանների, մասնավորապես՝ Սյունիքի մարզի աջակցությունն ընդլայնելու անհրաժեշտություն ենք տեսնուն: Համապատասխան քննարկումներ են ընթանում Հայաստանի կառավարության հետ»,-հավելեց Վիկտորինը:
Իր հերթին, ՀՀ էկնոմիկայի նախարարը կարեւորեց ԵՄ-ի հետ համագործակցությամբ գյուղական տեղանքի զարգացման հնարավորությունների ընդլայնումը («Տեղական դերակատարների զորեղացում հանուն զարգացման» ծրագրի շրջանակում)՝ նոր աշխատատեղեր ստեղծելու նպատակով, ընդ որում, ոչ միայն գյուղատնտեսության ոլորտում:
ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարի առաջին տեղակալ Վաչե Տերտերյանն ընդգծեց Հայաստան միգրանտների վերադարձի նման կարեւոր բաղադրիչի ներառման արդիականությունը:

Глава делегации ЕС в Армении: "Есть необходимость расширить поддержку Сюникской области"
Программа Европейского союза "Усиление местных игроков во имя развития" нацелена на повышение уровня жизни в общинах, особенно это относится к уязвимым группам населения. Об этом во время обсуждения проекта 12 марта заявила руководитель делегации ЕС в Армении Андреа Викторин.
Она отметила важность программы особенно с учетом вступления в силу Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве Армения-ЕС (SEPA), в рамках которого возможно будет продолжить сотрудничество в сферах развития демократии, создания новых рабочих, образования, "зеленой экологии", гендерного равенства и так далее.
"ЕС представил поддержку в рамках борьбы с последствиями пандемии коронавируса, а также привлек гуманитарную помощь  для лиц из Нагорного Карабаха и прилегающих территорий, пострадавших в ходе конфликта. Европейский союз уделяет внимание также развитию регионов Армении, поддержка в основном была нацелена на содействие Лорийской, Ширакской, Тавушской областей. Мы видим, что необходимо расширить поддержку также и южным областям страны, в частности, Сюникской области. Соответствующие обсуждения ведутся с Правительством Армении", - добавила Викторин.
Министр экономики Армении, в свою очередь, подчеркнул важность расширения возможности для развития сельской местности в сотрудничестве с ЕС (в рамках программы "Усиление местных игроков во имя развития") с целью создания новых рабочих мест, причем не только в сфере сельского хозяйства.
Первый заместитель министра территориального управления и инфраструктур Армении Ваче Тертерян отметил своевременность включения в проект такого важного компонента как возвращение мигрантов в Армению.