ՀՀ-ում ԵՄ պատվիրակություն. Սյունիքի մարզին աջակցությունն ընդլայնելու անհրաժեշտություն ենք տեսնում
Եվրամիության «Տեղական դերակատարների զորեղացում հանուն զարգացման» ծրագրի նպատակն է բարելավել համայնքների, մասնավորապես խոցելի խմբերի կենսամակարդակը: Այս մասին մարտի 12-ին նախագծի քննարկման ժամանակ ասաց Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար Անդրեա Վիկտորինը:
Նա նշեց ծրագրի կարեւորությունը՝ հատկապես հաշվի առնելով Հայաստան-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի (SEPA) ուժի մեջ մտնելը, որի շրջանակում հնարավոր կլինի շարունակել համագործակցությունը ժողովրդավարության զարգացման, նոր աշխատատեղերի ստեղծման, կրթության, «կանաչ էկոլոգիայի», գենդերային հավասարության հաստատման համար եւ այլն:
«ԵՄ-ն աջակցություն է ցուցաբերել կորոնավիրուսի համաճարակի հետեւանքների դեմ պայքարի շրջանակում, ինչպես նաեւ մարդասիրական օգնություն է ներգրավել Լեռնային Ղարաբաղում եւ հարակից տարածքներում հակամարտությունից տուժած մարդկանց: Եվրամիության ուշադրության կենտրոնում է նաեւ Հայաստանի մարզերի զարգացումը, աջակցություն է ցուցաբերվում, մասնավորապես, Լոռու, Շիրակի, Տավուշի մարզերին: Մենք նաեւ երկրի հարավային շրջանների, մասնավորապես՝ Սյունիքի մարզի աջակցությունն ընդլայնելու անհրաժեշտություն ենք տեսնուն: Համապատասխան քննարկումներ են ընթանում Հայաստանի կառավարության հետ»,-հավելեց Վիկտորինը:
Իր հերթին, ՀՀ էկնոմիկայի նախարարը կարեւորեց ԵՄ-ի հետ համագործակցությամբ գյուղական տեղանքի զարգացման հնարավորությունների ընդլայնումը («Տեղական դերակատարների զորեղացում հանուն զարգացման» ծրագրի շրջանակում)՝ նոր աշխատատեղեր ստեղծելու նպատակով, ընդ որում, ոչ միայն գյուղատնտեսության ոլորտում:
ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարի առաջին տեղակալ Վաչե Տերտերյանն ընդգծեց Հայաստան միգրանտների վերադարձի նման կարեւոր բաղադրիչի ներառման արդիականությունը:

They See Need To Expand Support To Syunik Province, Says EU Envoy To Armenia
The European Union's (EU) Local Empowerment of Actors for Development program aims to improve the living standards of communities, particularly of vulnerable groups. Head of the EU Delegation to Armenia, Ambassador Andrea Wiktorin, said this during Friday’s discussion of this program.
She noted the importance of this program, especially given the recent entry into force of the Armenia-EU Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement (CEPA), under which it will be possible to continue cooperation for development of democracy, creation of new jobs, education, green ecology, gender equality, etc.
The EU has provided assistance in combating the effects of the coronavirus in Armenia, as well as providing humanitarian assistance to people affected by the recent conflict in Nagorno-Karabakh (Artsakh) and surrounding areas, Wiktorin added.
The development of the provinces of Armenia is also at the focus of the EU, respective assistance is provided—in particular, to the Lori, Shirak, and Tavush Provinces, she noted.
As per the head of the EU Delegation to Armenia, they see also a need to expand assistance to the southern regions of the country, particularly the Syunik Province, and relevant discussions are in progress with the Armenian government.
In his turn, Armenia’s Minister of Economy Vahan Kerobyan highlighted the expansion of rural development opportunities in the country—in cooperation with the EU—in order to create new jobs, and not only in agriculture.