Ղրիմը Ուկրաինա է. G7 երկրներ
Մեծ Բրիտանիայի, ԱՄՆ-ի, Գերմանիայի, Իտալիայի, Կանադայի, Ֆրանսիայի և Ճապոնիայի արտաքին գործերի նախարարները հանդես են եկել համատեղ հայտարարությամբ՝ կապված Ղրիմը Ռուսաստանին միացնելու յոթերորդ տարվա հետ: «Մեծ յոթնյակի» երկրների ներկայացուցիչները դատապարտել են Ռուսաստանի գործողությունները և պատրաստակամություն հայտնել՝ շարունակել պատժամիջոցներ կիրառել Ռուսաստանի դեմ: Այս մասին գրում է kommersant-ը։
«G7-ը հավատարիմ է պատժամիջոցներ կիրառելու գործընթացին և կշարունակի աջակցել Ուկրաինայի անկախությանը, ինքնիշխանությանը և տարածքային ամբողջականությանը՝ նրա միջազգային ճանաչված սահմաններում: Ղրիմը Ուկրաինա է», - ասված է Մեծ յոթնյակի նախագահող Մեծ Բրիտանիայի կառավարության կայքում հրապարակված համատեղ հայտարարության մեջ:
Նախարարները նշում են, որ Ղրիմի և Սևաստոպոլի բռնակցումը օրինականացնելու Ռուսաստանի փորձերը «չեն ճանաչվում և չեն ճանաչվի»:
G7- ը դատապարտեց նաև իրավիճակի ապակայունացումը Դոնեցկի և Լուգանսկի մարզերում: G7-ը ելնում է նրանից, որ «Ռուսաստանը հակամարտության կողմ է, այլ ոչ թե միջնորդ», ասվում է հայտարարության մեջ: Խումբը Ռուսաստանին մեղադրել է Մինսկի համաձայնագրի սկզբունքները ոտնահարելու, զինված խմբավորումներին հովանավորելու և «հարյուր հազարավոր ուկրաինացիներին» Ռուսաստանի քաղաքացիություն շնորհելու մեջ:
Հիշեցնենք, որ Ղրիմը և Սևաստոպոլը Ռուսաստանին միացվեցին 2014-ի մարտի 18-ին՝ հանրաքվե անցկացնելուց հետո: Ուկրաինան և աշխարհի շատ երկրներ թերակղզին համարում են անօրինական կերպով օկուպացված Ռուսաստանի կողմից: Նախօրեին ՌԴ ԱԳՆ ղեկավարը հայտարարել էր, որ Ղրիմը հավերժ կմնա Ռուսաստանի հետ, և արևմտյան երկրները չեն փոխի իրավիճակը «ոչ միջազգային իրավական, քաղաքական և ոչ էլ բարոյական տեսանկյունից», փոխանցում է Panorama.am-ը:

Крым -это Украина: Страны G7
Главы МИДов Великобритании, США, Германии, Италии, Канады, Франции и Японии выступили с совместным заявлением в связи с семилетием присоединения Крыма к России. Представители стран G7 подтвердили, что осуждают действия России, и выразили готовность продолжать вводить санкции против России, передает Коммерсанть.
"G7 сохраняет приверженность курсу на введение санкций и продолжит поддерживать независимость, суверенитет и территориальную целостность Украины в ее международно признанных границах. Крым — это Украина",— сказано в совместном заявлении, опубликованном на сайте правительства председательствующей в G7 Великобритании. По заявлению министров, попытки России легитимировать присоединение Крыма и Севастополя "не признаются и не будут признаны".
"Группа семи" также осудила дестабилизацию ситуации в Донецкой и Луганской областях. G7 исходит из того, что "Россия — сторона конфликта, а не медиатор", указано в заявлении. Группа обвинила Россию в нарушении принципов Минского соглашения, спонсировании вооруженных формирований и выдачу российского гражданства "сотням тысяч украинцев". "Мы призываем все стороны к соблюдению минских соглашений и подчеркиваем ответственность России за конструктивное взаимодействие в "нормандском формате" и Трехсторонней контактной группе",— заявили представители стран G7.
В числе мер по урегулированию конфликта, которые приветствует G7, в заявлении называются соглашение о прекращении огня от 27 июля 2020 года, а также усилия Франции и Германии как членов "нормандской четверки".
Крым и Севастополь вошли в состав России 18 марта 2014 года по итогам референдума. Украина и большинство стран мира считают полуостров незаконно оккупированным Россией. Накануне глава российского МИДа заявил, что Крым остается с Россией навсегда, и странам Запада не изменить ситуацию "ни с международно-правовой, ни с политической, ни с моральной точки зрения".