Ադրբեջանական ուժերը բռնության են ենթարկել 2020 թվականի ղարաբաղյան ռազմական գործողությունների հետևանքով գերության մեջ հայտնված հայ ռազմագերիներին՝ նրանց խոշտանգումների ենթարկելով ինչպես գերեվարելու պահին, այնպես էլ տեղափոխելիս կամ քննչական մեկուսարաններում պահելիս։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին ասվում է միջազգային իրավապաշտպան Human Rights Watch կազմակերպության հայտարարության մեջ:
«Ադրբեջանի իշխանությունները պետք է հետաքննեն վատ վերաբերմունքի վերաբերյալ բոլոր մեղադրանքները և պատասխանատվության ենթարկեն մեղավորներին։ Ադրբեջանը նաև պետք է անհապաղ ազատ արձակի մնացած բոլոր ռազմագերիներին և կալանավորված քաղաքացիական անձանց ու տեղեկություններ հաղորդի այն զինծառայողների և քաղաքացիական անձանց գտնվելու վայրի մասին, որոնց կարգավիճակն անհայտ է, սակայն վերջին անգամ նրանց տեսել են ադրբեջանական կալանքի տակ»,- ասվում է կառույցի հայտարարության մեջ։
Human Rights Watch-ի՝ Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի տնօրեն Հյու Ուիլիամսոնը նշել է. «Ձերբակալված հայ զինվորների նկատմամբ դաժան վերաբերմունքը, այդ թվում և խոշտանգումները նողկալի են և համարվում են պատերազմական հանցագործություն»: Նա ընդգծել է, որ նմանօրինակ պատերազմական հանցանքները պետք է անհապաղ պատասխանատվության ենթարկվեն:
Կազմակերպությունը զրուցել է նաև 4 նախկին ռազմագերիների հետ, որոնք մանրամասն նկարագրել են իրենց և այլ ռազմագերիների նկատմամբ վատ վերաբերմունքի դրսևորումները։ Նրանք բոլորը պատմել են երկար և պարբերաբար ծեծի ենթարկվելու մասին: Նրանցից մեկը հայտնել էր, որ իրեն խոշտանգել են սուր մետաղական ձողի օգնությամբ, մյուսը պատմել էր իրենց էլեկտրահարելու դեպքերի մասին, իսկ մեկ այլ նախկին ռազմագերի տեղեկացրել էր, որ անընդհատ վառվող ծխախոտով այրվածքներ են հասցրել: Տղամարդկանց պահել են նվաստացուցիչ պայմաններում, հատկապես առաջին օրերին շատ քիչ ջուր ու ուտելիք են տվել:
«Բռնությունների և խոշտանգումների վերաբերյալ տեղեկությունները մտահոգություն են առաջացնում, որ դեռևս Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիները նոր խոշտանգումների ենթարկվելու վտանգի տակ են: Ադրբեջանի իշխանությունները պետք է վստահեցնեն, որ հայ ռազմագերիներն ու մյուս կալանավորվածները, ովքեր դեռևս անազատության մեջ են, ունեն այն պաշտպանությունը, որը ենթադրում են միջազգային մարդու իրավունքներն ու հումանիտար օրենքը, որոնք ենթադրում են խոշտանգումների ու բռնությունների բացառում»,- նշել է Human Rights Watch-ը:

Azerbaijani forces abused Armenian prisoners of war (POWs) from the 2020 Nagorno-Karabakh conflict, subjecting them to cruel and degrading treatment and torture either when they were captured, during their transfer, or while in custody at various detention facilities, Human Rights Watch said today.
Azerbaijani authorities should investigate all allegations of ill-treatment and hold those responsible to account. Azerbaijan should also immediately release all remaining POWs and civilian detainees and provide information on the whereabouts of servicemen and civilians whose situation is unknown but were last seen in Azerbaijani custody.
“The abuse, including torture of detained Armenian soldiers, is abhorrent and a war crime,” said Hugh Williamson, Europe and Central Asia director at Human Rights Watch. “It is also deeply disturbing that a number of missing Armenian soldiers were last seen in Azerbaijan’s custody and it has failed to account for them.”
Human Rights Watch interviewed four former POWs who detailed their ill-treatment in custody as well as the ill-treatment of other POWs with whom they were captured or shared cells. They all described prolonged and repeated beatings. One described being prodded with a sharp metal rod, and another said he was subjected to electric shocks, and one was repeatedly burned with a cigarette lighter. The men were held in degrading conditions, given very little water and little to no food in the initial days of their detention.
Scores of videos showing scenes in which Azerbaijani officers can be seen apparently ill-treating Armenian POWs have been posted to social media. Human Rights Watch closely examined and verified more than 20 of these videos, including through interviews with recently repatriated POWs and family members of servicemen who appear in the videos but have not yet returned. Human Rights Watch also reviewed medical documents.
The accounts of torture and ill-treatment raise concerns that Armenian POWs still in Azerbaijani custody are at risk of further abuse, Human Rights Watch said. Azerbaijani authorities should ensure that Armenian POWs and other detainees still in custody have all the protections to which they are entitled under international human rights and humanitarian law, including freedom from torture and ill-treatment.