ՉԺՀ-ի ղեկավարը հայտարարել է, որ կաջակցի Կորեական թերկաղզու հիմնախնդրի քաղաքական կարգավորմանը
Չինաստանը կաջակցի Կորեական թերակղզու միջուկային խնդիրի քաղաքական կարգավորմանը և իր ավանդը կներդնի տարածաշրջանի խաղաղության և կայունության պահպանման և զարգացման համար: Այդ մասին, ինչպես հայտնել է Չինաստանի Կենտրոնական հեռուստատեսությունը, ասված է ՉԺՀ-ի նախագահ Սի Ծինպինի՝ ԿԺԴՀ-ի առաջնորդ Կիմ Չեն Ունին հղած բանավոր ուղերձում, տեղեկացնում է ՏԱՍՍ գործակալությունը:
Նշվում է, որ ուղերձը հաղորդվել է մարտի 22-ին Չինաստանի Կոմունիստական կուսակցության Կենտկոմի Միջազգային կապերի բաժնի ղեկավար Սուն Տաոյի կողմից Պեկինում ԿԺԴՀ-ի դեսպանի հետ կայացած հանդիպման ժամանակ:
«Չինաստանը ԿԺԴՀ-ի և մյուս շահագրգիռ կողմերի հետ համատեղ կշարժվի դեպի Կորեական թերակղզու հիմնախնդրի քաղաքական կարգավորում, ինչպես նաև կաջակցի թերակղզու խաղաղությանն ու կայունությանը և նոր դրական ավանդ կներդնի տարածաշրջանի խաղաղության, կայունության և զարգացման համար»,- ասել է Սուն Տաո:

В КНР заявили, что поддержат политическое урегулирование проблемы Корейского полуострова
Китай будет содействовать политическому урегулированию ядерной проблемы Корейского полуострова и внесет вклад в поддержание мира и стабильности, а также в развитие региона. Об этом, как сообщило Центральное телевидение Китая, говорится в устном послании председателя КНР Си Цзиньпина лидеру КНДР Ким Чен Ыну, передает ТАСС
Отмечается, что послание было передано в понедельник главой Отдела международных связей ЦК Коммунистической партии Китая Сун Тао во время его встречи с послом КНДР в Пекине.
"Китай будет совместно с КНДР и другими заинтересованными сторонами двигаться к политическому урегулированию проблемы Корейского полуострова, а также поддерживать мир и стабильность на полуострове и внесет новый позитивный вклад в мир, стабильность, развитие и процветание региона", - приводит его слова телевидение.