Չինաստանը Բրիտանիայի դեմ պատասխան պատժամիջոցներ է սահմանել
Չինաստանի ԱԳ նախարարությունը հայտարարել է Բրիտանիայի մի շարք ներկայացուցիչների դեմ պատժամիջոցներ և սահմանափակումներ մտցնելու մասին՝ ի պատասխան Լոնդոնի կողմից Չինաստանի դեմ սահմանված պատժամիջոցների: Այս մասին հայտնում է «Ինտերֆաքսը»:
«Չինաստանը որոշել է պատժամիջոցներ սահմանել 9 բրիտանացի աշխատակիցների և 4 կազմակերպությունների դեմ, որոնք չարամտորեն սուտ և ապատեղեկատվություն են տարածում»,- հայտարարել է Չինաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Հուա Չունյինը:
Նա նշել է, որ «վերջին շրջանում բրիտանական կողմը ստի և ապատեղեկատվության հիման վրա միակողմանի պատժամիջոցներ է մտցրել Չինաստանի համապատասխան ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց դեմ՝ Սինցզյանում մարդու իրավունքների, այսպես կոչված, խնդրի պատրվակով»:
Դիվանագետի խոսքով՝ Մեծ Բրիտանիայի գործողությունները «միջազգային իրավունքի և միջազգային հարաբերությունների հիմնական մորմերի խախտում» են և լրջագույն վնաս են հասցնում չինա-բրիտանական հարաբերություններին:
«Չարժե, որ բրիտանական կողմը հետագայում ևս գնա սխալ ճանապարհով, որպեսզի Չինաստանի կողմից վճռական պատասխանի չհանդիպի»,- նշել է նա:

Китай ввел ответные санкции в отношении Великобритании
Министерство иностранных дел Китая объявило о введении санкций в отношении ряда британских представителей и ограничений в ответ на санкции против Китая со стороны Лондона, сообщило внешнеполитическое ведомство КНР в пятницу, передает Интерфакс.
"Китай решил ввести санкции против девяти британских сотрудников и четырех организаций, которые злонамеренно распространяют ложь и дезинформацию", - заявила официальный представитель МИД Китая Хуа Чуньин.
Она отметила, что "британская сторона в последнее время на основе лжи и дезинформации ввела односторонние санкции в отношении соответствующих китайских физических и юридических лиц под предлогом так называемой проблемы прав человека в Синьцзяне".
По мнению дипломата, действия Великобритании являются "нарушением международного права и основных норм международных отношений", которое наносит серьезный ущерб китайско-британским отношениям. Она добавила, что об этом ответственный представитель МИД КНР информировал посла Великобритании в Пекине, "заявив ему решительный протест" и осудив действия Лондона.
Хуа Чуньин подчеркнула, что Китай оставляет за собой право принимать дальнейшие меры для защиты национального суверенитета.