Քրեական հետապնդումը 300.1-րդ հոդվածով դադարեցվելու է. Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպան
«Սահմանադրական դատարանն արձանագրեց և ճանաչեց Սահմանդրությանը հակասող և անվավեր  Քրեական օրենսգրքի չարաբաստիկ 300.1 հոդվածը, Սահմանադարական դատարանն ընդգծեց Սահմանադրության 78 և 79-րդ հոդվածները՝ դրանով իսկ որոշակիության և համաչափության վերաբերյալ Սահմանադրությանը հակասող»,- ՍԴ-ի կողմից որոշման հրապարակումից հետո լրագրողներին ասել է ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպաններից Արամ Վարդևանյանը, փոխանցում է Panorama.am -ը:
Նա նշեց՝ ցավում է, որ այս ամենը տևեց 3 տարի, բայց ի վերջո ճշմարտությունը հաղթեց։
«2018 թվականի սեպտեմբերից մեր փաստաբանական թիմը, հենց անձամբ Ռոբերտ Քոչարյանը նշում էին 300.1-րդ հոդվածի ոչ որոշակի լինելու մասին։ Իհարկե, ափսոս, որ այս ամենը պետք է արձանագրվեր միայն 2021 թվականին։ Բայց այսօր արձանագրվեց և բարձր դատարանը գտնվեց իր բարձունքի վրա։
Սա նշանակում է, որ 300.1-րդ հոդվածով ինչպես ի սկզբանե չէր կարող լինել քրեական հետապնդում, այդպես էլ այս քրեական հետապնդումը 300.1-րդ հոդվածով դադարեցվելու է»,- ասաց Արամ Վարդևանյանը։
Սահմանադրական դատարանի որոշումը մտնում է ուժի մեջ հրապարակման պահից։ Որոշումը կհրապարակվի 3-օրյա ժամկետում։

Уголовное преследование по статье 300.1 УК Армении будет прекращено: адвокат Роберта Кочаряна
Конституционный суд Армении констатировал и признал злосчастную статью 300.1 Уголовного кодекса РА противоречащей Конституции РА и недействительной. КС отметил статьи 78 и 79 Конституции Армении, признав статью противоречащей принципам соразмерности и определенности'', – сказал в беседе с журналистами после оглашения решения КС адвокат второго президента Армении Роберта Кочаряна Арам Вардеванян, передает Panorama.am.
Он выразил сожаление по поводу того, что все это заняло 3 года, но, по его словам, в конце концов, правда восторжествовала.
''С сентября 2018 года наша адвокатская команда, лично Роберт Кочарян отмечали неопределенность статьи 300.1. Конечно, жаль, что все это должно было быть зафиксировано только в 2021 году. Но сегодня это было констатировано, и высокий суд был на высоте.
Это означает, что по статье 300.1 УК РА как изначально не могло быть уголовного преследования, так и то, что уголовное преследование по статье 300.1 будет прекращено'', – указал Арам Вардеванян.
Решение Конституционного суда вступает в силу с момента опубликования. Решение будет опубликовано в 3-дневный срок.