Իրանը մտադիր չէ ուղղակի կամ անուղղակի բանակցություններ վարել ԱՄՆ-ի հետ
Իրանի արտգործնախարարության խոսնակ Սաիդ Խատիբզադեն ասել է, որ Իսլամական հանրապետությունը մտադիր չէ ուղղակի կամ անուղղակի բանակցություններ վարել ԱՄՆ-ի հետ, քանի դեռ Միացյալ Նահանգները չի վերսկսել իր մասնակցությունը Գործողությունների համատեղ համապարփակ ծրագրին (միջուկային գործարք): Այդ մասին  հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստին:
«Մենք Միացյալ Նահանգների հետ ուղղակի կամ անուղղակի երկխոսություն չենք ունենա այնքան ժամանակ, քանի դեռ նրանք լիովին չեն կատարել իրենց ստանձնած պարտավորությունները՝ համաձայն ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի 2231 բանաձևի, մինչև նրանք չվերադառնան Գործողությունների համատեղ համապարփակ ծրագրին մասնակից երկրների բանակցությունների սեղանին»,-ասաց Խատիբզադեն:
Միջազգային կազմակերպություններում Ռուսաստանի մշտական ներկայացուցիչ Միխայիլ Ուլյանովն ավելի վաղ ասել էր, որ Ռուսաստանը, հնարավորության դեպքում, կնպաստի միջուկային գործարքի վերաբերյալ Իրանի և ԱՄՆ-ի անուղղակի շփումներին:
Մինչ այդ հայտնի էր դարձել, որ Միացյալ Նահանգները պատրաստվում են մասնակցել իրանական միջուկային գործարքի բանակցություններին:

Иран отказался от любого рода переговоров с США
Официальный представитель МИДа Ирана Саид Хатибзаде заявил, что исламская республика не намерена вести как прямые, так и косвенные переговоры с США до тех пор, пока Соединенные Штаты не возобновят свое участие в Совместном всеобъемлющем плане действий (ядерной сделке), сообщает РИА Новости.
"У нас не будет прямого или непрямого диалога с США до тех пор, пока они в полной мере не следуют своим обязательствам в соответствии с резолюцией 2231 Совбеза ООН, пока не вернутся в число стран-участниц Совместного всеобъемлющего плана действий и пока не окажутся за столом переговоров по СВПД", — сообщил Хатибзаде.
Постоянный представитель РФ при международных организациях в Вене Михаил Ульянов ранее сообщил, что Россия по возможности будет способствовать непрямым контактам между Ираном и США по ядерной сделке.