Կարասինը ԼՂ խնդրի կարգավորման գործում կարևորել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների դերակատարումը
ՌԴ Դաշնային խորհրդի միջազգային հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Գրիգորի Կարասինը կարծում է, որ անհրաժեշտ է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հովանու ներքո վերսկսել Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների պարբերական հանդիպումները: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այս մասին նա ասել է «Կոմերսանտ»-ին տված հարցազրույցում:
Կարասինը նախ և առաջ ընդգծել է, որ Լեռնային Ղարաբաղում արյունահեղության դադարեցումն ու 2020թ. նոյեմբերի 9-ին եռակողմ հայտարարության ստորագրումը հնարավոր եղավ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի պատասխանատու դիրքորոշման շնորհիվ:
«Հիմա հարցերի հիմնական մասը կապված է հումանիտար խնդիրների հետ՝ ռազմագերիների փոխանակում, զոհվածների աճյունների վերադարձ, փախստականներ ու նրանց համար բնակության անհրաժեշտ պայմանների ապահովում: Սուր է դրված Լեռնային Ղարաբաղի տարածքի և դրա հարակից շրջանների ականազերծման հարցը»,- ասել է Կարասինը:
Նրա գնահատմամբ՝ շատ բան կախված է լինելու նրանից, թե որքան արագ հնարավոր կլինի վերականգնել վստահությունը կողմերի միջև: «Հստակ քայլերն արդեն արված են: Ռուսաստանի նախագահի նախաձեռնությամբ՝ շարունակվում են քաղաքական հարցերի քննարկումները, որոնվում են ուղիներ: Փոխվարչապետերի մակարդակով ակտիվ աշխատում է եռակողմ հանձնաժողովը, որը քննարկում է տնտեսական, տրանսպորտային, լոգիստիկ խնդիրներ»,- ասել է նա:
Կարասինը նշել է, որ այս հարցում դրական դերակատարում կարող են ունենալ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները: «Այս եռյակն ունի փորձ և արտաքին պատշաճ աջակցություն: Ենթադրվում է, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հովանու ներքո Ադրբեջանի և Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարների միջև պարբերական հանդիպումների պրակտիկան կարող է վերականգնվել, ինչը շոշափելի միջազգային արձագանք կստանար»,- հայտարարել է նա:

Grigory Karasin, Chair of the Committee of the Federation Council on Foreign Affairs of Russia, says it’s necessary to resume the regular meetings between the Armenian and Azerbaijani foreign ministers under the auspices of the OSCE Minsk Group Co-Chairs.
In an interview to the Kommersant, Mr. Karasin stated that the cessation of bloodshed in Nagorno Karabakh and the signing of the trilateral statement on November 9, 2020 were possible thanks to the responsible position of Russian President Vladimir PutinArmenpress reports.
“Now most of the issues are connected with the humanitarian problems, such as the exchange of the prisoners of war, the return of the bodies of the dead, the refugees and provision of necessary living conditions for them”, he said.
According to him, a lot depends on how fast it would be possible to restore the trust between the sides. “The concrete steps have already been taken. At the initiative of the Russian President, the discussions of political issues continue, they are searching for ways. The trilateral commission at the deputy prime minister’s level is working actively, discussing economic, transportation and logistics-related issues”, he said.
Grigory Karasin noted that the OSCE Minsk Group Co-Chairs can play a positive role over this matter. “The Co-Chairs have an experience and proper foreign support. The practice of regular meetings between the Armenian and Azerbaijani foreign ministers under the auspices of the OSCE Minsk Group Co-Chairs may restore which would receive a tangible international reaction”, he added.