Հայաստանի նկատմամբ տարածքային հավակնություն չունենալու մասին հայտարարությամբ ի՞նչ նպատակ է հետապնդում Ալիևը
Հայաստանի նկատմամբ տարածքային պահանջներ չունենալու վերաբերյալ Ալիևի հայտարարությունները կոչված են միջազգային հանրության և, ինչու ոչ, մեր հասարակության մոտ ադրբեջանական խաղաղասիրության և կառուցողականության իմիտացիա ստեղծելուն:
Ադրբեջանը պետական բարձր մակարդակով, այդ թվում նաև նախագահի, մեկ անգամ չէ, որ հայտարարել է Հայաստանի, մասնավորապես Երևանի, Զանգեզուրի և Սևանի, նկատմամբ իր տարածքային հավակնությունների մասին՝  իր նկրտումները հիմնավորելով դրանց իբր թե «պատմական ադրբեջանական տարածք» լինելով:
Այժմ Ադրբեջանի նախագահը մի կողմից հայտարարում է, որ հավակնություններ չունի այդ տարածքների նկատմամբ, մյուս կողմից կրկնում է դրանց «պատմական ադրբեջանական» լինելու մասին աբսուրդային թեզը՝ ընդգծելով, որ իրենք մի օր վերադառնալու են այդ տարածքներ:
Ընդ որում, այս համատեքստում ուշագրավ է Ալիևի հայտարարությունն այն մասին, որ իրենք արդեն վերադարձել են Զանգեզուրի «միջանցք»:
Հայաստանի իշխանությունը, խուսափելով «միջանցք» բառի օգտագործումից, նշում է, որ Սյունիքի հարցում իրենք բանակցում են բացառապես տնտեսական և տրանսպորտային հաղորդակցության ուղիների բացման հարց, սակայն այստեղ Ալիևը, կարծես թե, այլ կարծիք ունի, և Ադրբեջանում այդ միջանցքն ընկալում են ավելին, քան զուտ հաղորդակցության ուղի:
Ադրբեջանը Հայաստանի նկատմամբ շարունակում է վարել հոգեբանական պատերազմ, և պարզ է, որ Ալիևի հայտարարությունը մանիպուլյացիաներ է պարունակում, սակայն, ցավոք, Հայաստանի գործող իշխանության նկատմամբ կա զրո վստահություն, քանի որ պատերազմի ողջ ընթացքում և դրան հաջորդած գործընթացներում  վերջինս մեկ անգամ չէ, որ սեփական հանրությունից թաքցրել է իրականությունը՝ այնուհետև կանգնեցնելով դառը իրականության առաջ: Ուստի, այս հարցում կողմնորոշվելը, թե որտեղ է ճնմարտությունը, բավականին դժվար է:
Ինչ վերաբերում է վերադառնալու մասին Ալիևի հայտարարությանը. եթե մի պահ անգամ փորձենք պատկերացնել, որ Ալիևն անկեղծ է և այս հատարարությունը  չի արվել, որպեսզի միջազգային հանրությունը և մեր հասարակությունը հավատա իրենց կեղծ կառուցողականությանն և խաղաղասիրությանը, ապա Ալիևն, ըստ էության խոսում է  մարդկանց՝ առաջին հերթին փախաստականների վերադարձի մասին:
Նշենք, որ 1988 թվականի դեպքերից առաջ, ըստ 1979 թ.-ին ԽՍՀՄ տարածքում անցկացված մարդահամարի` Հայկական ԽՍՀ-ում բնակվող ադրբեջանցիների թիվը կազմել է 160.841 (ամբողջ բնակչության 5,3%), իսկ ադրբեջանական ԽՍՀ-ում բնակվող հայերի թիվը՝ 475.486 (ամբողջ բնակչության 7.9%):
Բնականաբար, Ալիևը չի կարող չիմանալ, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի փախստականների վերադարձի համատեքստում Ադրբեջանն իր համար թվային ոչ բարենպաստ պատկեր ունի, և չգիտակցել դրա հետևանքները: Եթե նա,  այնուամենայնիվ, որոշել է բացել այս հարցը, ի՞նչ ակնկալիքներ ունի՝ որ այս խնդիրը ևս պետք է լուծվի միակողմանի՞, որ Հայաստանի իշխանությունը հերթական  անգամ  անխոս կատարի իր պահանջները՝ մոռանալով մեր ազգային և պետական շահերի մասին…

Aliyev’s statements about not having territorial claims towards Armenia are aimed at creating an imitation of constructiveness and Azerbaijani ''peace-loving'' stance among the international community and why not among our society.  At the highest state level, including that of the President, Azerbaijan  constantly expressed its territorial claims towards Armenia, particularly towards Yerevan, Zangezur and Sevan, explaining its ambitions with the statement that those territories are allegedly ‘historical lands’ of Azerbaijan.
Now the President of Azerbaijan, on the one hand, declares that he has no ambitions towards those territories, on the other hand, he reiterates the preposterous thesis that one day they will return to ''their historical lands''.
Moreover it is noteworthy to mention in this context Aliyev’s statement that they have already returned to the ''corridor'' of Zangezur. The Armenian government, which avoids to use the word ''corridor'', states that they are only negotiating solely the issue of opening the economic and transport links in Syunik province, but here Aliyev seems to have a different opinion: in Azerbaijan this corridor is perceived as more than just a means of communication.
Azerbaijan continues to wage a psychological war against Armenia and it is clear that Aliyev is resorting to manipulation. There remains a deep mistrust towards Armenian government because during the whole war and in the subsequent processes, the latter has many times hidden the reality from its own society, making the people face the bitter reality subsequently. Therefore, it is quite difficult to determine where the truth is.
As for Aliyev’s statement about returning: if we try to imagine for a moment that Aliyev is sincere and this statement was not made for making the international community and our society believe in their false constructiveness and ''peace-loving'' stance, in that case Aliyev first and foremost is actually talking about the return of refugees. It should be noted that before the events of 1988, according to the population census carried out in the USSR in 1979, the number of Azerbaijanis living in the Armenian SSR was 160,841 (5.3% of the total population), and the number of Armenians living in the Azerbaijan SSR was 475,486 (7.9% of the total population).
Aliyev realizes that in the context of the return of Armenian and Azerbaijani refugees, Azerbaijan will have a digitally unfavorable situation. If, however, Aliyev remains open to discussing this issue then what are his expectations? Does he think that this issue will again be solved unilaterally? Or does he think that Armenian government will once again fulfill his demands without taking into consideration our national and state interests…?