Հայաստանի նկատմամբ տարածքային հավակնություն չունենալու մասին հայտարարությամբ ի՞նչ նպատակ է հետապնդում Ալիևը
Հայաստանի նկատմամբ տարածքային պահանջներ չունենալու վերաբերյալ Ալիևի հայտարարությունները կոչված են միջազգային հանրության և, ինչու ոչ, մեր հասարակության մոտ ադրբեջանական խաղաղասիրության և կառուցողականության իմիտացիա ստեղծելուն:
Ադրբեջանը պետական բարձր մակարդակով, այդ թվում նաև նախագահի, մեկ անգամ չէ, որ հայտարարել է Հայաստանի, մասնավորապես Երևանի, Զանգեզուրի և Սևանի, նկատմամբ իր տարածքային հավակնությունների մասին՝  իր նկրտումները հիմնավորելով դրանց իբր թե «պատմական ադրբեջանական տարածք» լինելով:
Այժմ Ադրբեջանի նախագահը մի կողմից հայտարարում է, որ հավակնություններ չունի այդ տարածքների նկատմամբ, մյուս կողմից կրկնում է դրանց «պատմական ադրբեջանական» լինելու մասին աբսուրդային թեզը՝ ընդգծելով, որ իրենք մի օր վերադառնալու են այդ տարածքներ:
Ընդ որում, այս համատեքստում ուշագրավ է Ալիևի հայտարարությունն այն մասին, որ իրենք արդեն վերադարձել են Զանգեզուրի «միջանցք»:
Հայաստանի իշխանությունը, խուսափելով «միջանցք» բառի օգտագործումից, նշում է, որ Սյունիքի հարցում իրենք բանակցում են բացառապես տնտեսական և տրանսպորտային հաղորդակցության ուղիների բացման հարց, սակայն այստեղ Ալիևը, կարծես թե, այլ կարծիք ունի, և Ադրբեջանում այդ միջանցքն ընկալում են ավելին, քան զուտ հաղորդակցության ուղի:
Ադրբեջանը Հայաստանի նկատմամբ շարունակում է վարել հոգեբանական պատերազմ, և պարզ է, որ Ալիևի հայտարարությունը մանիպուլյացիաներ է պարունակում, սակայն, ցավոք, Հայաստանի գործող իշխանության նկատմամբ կա զրո վստահություն, քանի որ պատերազմի ողջ ընթացքում և դրան հաջորդած գործընթացներում  վերջինս մեկ անգամ չէ, որ սեփական հանրությունից թաքցրել է իրականությունը՝ այնուհետև կանգնեցնելով դառը իրականության առաջ: Ուստի, այս հարցում կողմնորոշվելը, թե որտեղ է ճնմարտությունը, բավականին դժվար է:
Ինչ վերաբերում է վերադառնալու մասին Ալիևի հայտարարությանը. եթե մի պահ անգամ փորձենք պատկերացնել, որ Ալիևն անկեղծ է և այս հատարարությունը  չի արվել, որպեսզի միջազգային հանրությունը և մեր հասարակությունը հավատա իրենց կեղծ կառուցողականությանն և խաղաղասիրությանը, ապա Ալիևն, ըստ էության խոսում է  մարդկանց՝ առաջին հերթին փախաստականների վերադարձի մասին:
Նշենք, որ 1988 թվականի դեպքերից առաջ, ըստ 1979 թ.-ին ԽՍՀՄ տարածքում անցկացված մարդահամարի` Հայկական ԽՍՀ-ում բնակվող ադրբեջանցիների թիվը կազմել է 160.841 (ամբողջ բնակչության 5,3%), իսկ ադրբեջանական ԽՍՀ-ում բնակվող հայերի թիվը՝ 475.486 (ամբողջ բնակչության 7.9%):
Բնականաբար, Ալիևը չի կարող չիմանալ, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի փախստականների վերադարձի համատեքստում Ադրբեջանն իր համար թվային ոչ բարենպաստ պատկեր ունի, և չգիտակցել դրա հետևանքները: Եթե նա,  այնուամենայնիվ, որոշել է բացել այս հարցը, ի՞նչ ակնկալիքներ ունի՝ որ այս խնդիրը ևս պետք է լուծվի միակողմանի՞, որ Հայաստանի իշխանությունը հերթական  անգամ  անխոս կատարի իր պահանջները՝ մոռանալով մեր ազգային և պետական շահերի մասին…

Заявления Алиева о том, что Азербайджан не имеет территориальных претензий в отношении Армении, направлены на имитацию конструктивности и "миролюбивой" позиции Азербайджана для международного сообщества, и - почему бы нет – для армян. На самом высоком официальном уровне, в том числе на уровне президента, Азербайджан регулярно выражал свои территориальные претензии в отношении Армении, особенно - Еревана, Зангезура и Севана, объясняя свои амбиции тем, что эти территории, якобы, являются "историческими землями" Азербайджана. Теперь президент Азербайджана, с одной стороны, заявляет, что у него нет претензий в отношении этих территорий, с другой стороны он повторяет абсурдный тезис о том, что однажды они вернутся на "свои исторические земли".
В этом контексте стоит упомянуть заявление Алиева о том, что они уже вернулись в "коридор" Зангезура. Правительство Армении, которое избегает использования слова "коридор", заявляет, что переговоры ведутся исключительно по вопросу открытия экономических и транспортных коммуникаций в Сюникском марзе. Но здесь Алиев, похоже, придерживается другого мнения - в Азербайджане этот коридор воспринимается как нечто большее, чем просто средство коммуникации.
Азербайджан продолжает вести психологическую войну против Армении, и очевидно, что Алиев прибегает к манипуляциям. Но с другой стороны, в армянском обществе продолжает существовать глубокое недоверие к властям Армении, потому что на протяжении всей войны и на последующих этапах эти власти много раз скрывали действительность от народа, который каждый раз сталкивался с горькой правдой постфактум. Поэтому определить сегодня, в чьих словах правда, в чьих – ложь, довольно сложно.
Что касается заявлений Алиева о возвращении "на исторические земли" без территориальных претензий к Армении: если попытаться на мгновение представить, что Алиев искренен, и что это заявление было сделано не для того, чтобы заставить международное сообщество и армян поверить в их ложную конструктивность и "миролюбие", то в этом случае Алиев, в первую очередь, фактически, говорит о возвращении беженцев.
Следует отметить, что до событий 1988 года, согласно переписи населения, проведенной в СССР в 1979 году, численность азербайджанцев, проживавших в Армянской ССР, составляла 160 841 человек (5,3% от общей численности населения). Количество армян, проживающих в Азербайджанской ССР, составляло 475 486 человек (7,9% всего населения). Естественно, Алиев не может не знать, что в контексте возвращения армянских и азербайджанских беженцев Азербайджан окажется в неблагоприятной "процентно-цифровой" ситуации. Но если он решил поднять этот вопрос, то каковы его ожидания? Неужели Алиев считает, что этот вопрос должен быть решен в одностороннем порядке, или что правительство Армении в очередной раз выполнит его требования - без учета наших национальных и государственных интересов?