Մատվիենկոն հորդորել է պահպանել փխրուն խաղաղությունը Ղարաբաղյան հակամարտության գոտում
ՌԴ Դաշնության խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոն Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության մասնակիցներին կոչ է արել զերծ մնալ կոշտ հայտարարություններից և սատարել հաստատված փխրուն խաղաղությանը՝ շարժվելով դեպի տարածաշրջանում իրավիճակի վերջնական կարգավորում:
«Հիմա գլխավորը` զերծ մնալ ցանկացած կոշտ հայտարարություններից, աջակցել փխրուն, սակայն արդեն ձևավորված խաղաղությանը և շարժվել դեպի վերջնական կարգավորում և լարվածության վերացում տարածաշրջանում», - ասել է Մատվիենկոն Հայաստանի Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանի հետ հանդիպման ժամանակ, որը տեղի է ունեցել Սանկտ Պետերբուրգում ԱՊՀ միջխորհրդարանական վեհաժողովի շրջանակներում, հայտնում է Aysor.am-ը:
«Դա պետք է ոչ միայն Հայաստանին, Ադրբեջանին, դա Ռուսաստանին է պետք, բոլոր տարածաշրջանային երկրներին է պետք», - ավելացրել է նա:
Դաշնության խորհրդի նախագահը նշել է, որ այժմ Ռուսաստանի խաղաղապահները խաղում են կարևոր դեր:
«Մեր խաղաղապահները ոչ միայն կատարում են իրենց առաքելությունը, այլև օգնություն են տրամադրում, ապահովում փախստականների վերադարձի անվտանգությունը երկու կողմից, աջակցում ենթակառուցվածքների վերականգնմանը, ավերված տները և պատասխանում բոլոր խնդրանքներին», - ասել է նա:
«Գլխավորն այն է, որ արյունահեղությունը դադարեցվի, երկխոսությունը տեղափոխվի քաղաքական խաղաղ ալիք: Սա խելամտության հաղթանակ է: Հիմա շատ կարևոր է շարունակել նույն երկխոսությունը՝ մնացած զգայուն խնդիրները քայլ առ քայլ հեռացնելու համար», - ասել է նա:
Բացի այդ, նա ընդգծել է, որ գերիների փոխանակման հարցն օրակարգում է:
«Ռուսաստանն ի սկզբանե զբաղեցնում էր բոլորին բոլորի հետ փոխանակելու դիրք: Գործընթացը շարունակվում է: Եթե չեմ սխալվում, ավելի քան 50 հայ ռազմագերիներ վերադարձել է հայրենիք», - նշել է Մատվիենկոն:

Матвиенко призвала сохранить хрупкий мир в зоне карабахского конфликта
Председатель Совета Федерации Валентина Матвиенко призвала участников нагорнокарабахского конфликта воздерживаться от резких заявлений и поддерживать установившийся хрупкий мир, двигаясь к окончательному урегулированию ситуации в регионе, передает ТАСС
"Сейчас главное - воздерживаться от каких-либо резких заявлений, поддерживать хрупкий, но все-таки мир, который сложился, и двигаться к окончательному урегулированию и снятию напряженности в регионе", - сказала Матвиенко на встрече с председателем Национального собрания Армении Араратом Мирзояном, которая прошла на полях Межпарламентской ассамблеи СНГ в Санкт-Петербурге.
"Это нужно не только Армении, Азербайджану, это нужно России, это нужно всем региональным государствам", - добавила она.
Спикер СФ отметила важную роль, которую играют сейчас российские миротворцы. "Наши миротворцы не только выполняют свою миссию, но и оказывают содействие, обеспечивают безопасность возвращения беженцев с обеих сторон, оказывают содействие восстановлению инфраструктуры, разрушенных домов, откликаются на все просьбы", - сказала она.
"Главное, что остановлено кровопролитие, диалог был переведен в политическое мирное русло. Это победа здравомыслия. Сейчас очень важно продолжать такой же диалог с тем, чтобы шаг за шагом снимать оставшиеся острые вопросы. Безусловно, они имеют место быть", - сказала она.
Кроме того, председатель СФ подчеркнула, что в повестке стоит вопрос обмена пленными. "Россия изначально занимала позицию обмен всех на всех. Процесс идет. Если не ошибаюсь, более 50 армянских военнопленных вернулись на родину", - отметила Матвиенко.