Սլովակիայի նախագահը սատարել է ռուս դիվանագետներին արտաքսելու ուղղությամբ Չեխիայի գործողությունները
Ապրիլի 18-ին Սլովակիայի նախագահ Զուզաննա Չապուտովան աջակցություն է հայտնել Չեխիային, որի իշխանությունները որոշել են արտաքսել երկրից Ռուսաստանի դեսպանատան 18 աշխատակիցներին: Այս մասին հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:
Չապուտովան, մասնավորապես, նշել է, որ Սլովակիան ուշադրությամբ հետևում է գործընթացներին Չեխիայի դեմ օտարերկրյա հատուկ ծառայությունների ենթադրյալ գործողությունների մասին գործի շուրջ, որի հետևանքով զոհվել են մարդիկ և տեղի են ունեցել խոշոր ավերածություններ Վրբետիցեում: «Մենք սատարում ենք Չեխիային և նրա կողմից ձեռնարկված քայլերը»,-նշել է Չապուտովան:
Հիշեցնենք՝ նախօրեին Չեխիան հայտարարել էր 18 դիվանագետներին արտաքսելու մասին, որոնք կասկածվում են ռուսական հատուկ ծառայությունների հետ համագործակցելու մեջ: Չեխիայի ՆԳՆ-ն կասկածել է ռուսական հատուկ ծառայություններին 2014 թվականին Վրբետիցեում պայթյունի կազմակերպման մեջ:

Президент Словакии поддержала действия Чехии по высылке сотрудников посольства России
Президент Словакии Зузана Чапутова выразила в воскресенье поддержку действиям Чехии, власти которой приняли решение выслать из страны 18 сотрудников российского посольства, связав этот шаг со взрывом на складе боеприпасов в деревне Врбетице в районе города Злин (восток Чехии) в 2014 году. Слова главы государства привело Словацкое радио, передает ТАСС.
"Словакия внимательно наблюдает за предполагаемыми подрывными действиями зарубежных спецслужб [против Чехии], в результате которых погибли люди и произошли крупные разрушения в Врбетице. Поддерживаем Чехию и предпринятые ею шаги", - отметила Чапутова.